חגית בת-אליעזר, שגרירת “יקום תרבות” באירועים, ממליצה על

צילם: אורי רובינשטיין

המחזה “שתמות, אמן”

זאת יצירתם המקורית החדשה של אביגיל רובין ויואב ברתל, זוג בחיים ו”אנסמבל תוצרת בית“, המשלב בין תיאטרון למחול.
המחזה עולה על במת תיאטרון הבית, החולק עם סטודיו למשחק ניסן נתיב מבנה רחב ידיים, בעל שלוש קומות ואולמות להצגות ברחוב נועם 5 ביפו.
עלילת המחזה מרתקת, מותחת. אחד המעלות שלה – חידושה המוחלט, וזאת לעומת המחזות הקלאסיים, אשר מהלכם ידוע מראש.
פְנים המחזה עטוף בסיפור המסגרת, אשר בו אבנר סיטין, יוצר תיאטרון שפיתח שיטת עבודה עם שחקנים המבוססת על שנאה, ואף תיאר אותה בספרו “שנאה, אנרגיה מתכלה ליצירה דרמטית”, המגולם ע”י יואב ברתל, מתעמת עם מאיר בן עמי – המנהל הזמני של הסטודיו למשחק, המגולם ע”י שמעון מימרן.
אבנר סיטין מדגים את שיטת הבימוי שלו ע”י שני תרגילי משחק. הקטע הראשון מתרחש בשעות הלילה בבריכה של קיבוץ. הבריכה בייצוגה הבימתי היצירתי מסובבת ב-90 מעלות, כך שמצופי ההפרדה בין מסלולי השחייה תלויים אנכית מהתקרה וקרקעית הבריכה היא הקיר האחורי של הבמה. תחושת המים בבריכה מושגת ע”י תאורה מטשטשת ומערפלת. מציגים חמישה שחקנים, הבנים – דורון לדרר, תמיר ממיס, שחר נץ, עומר עוזיאל – ובת אחת – עדי פז – עושים מקלחת על שפת הבריכה, שוחים, צוללים בכוריאוגרפיה עזת-מבע, שלא נזקקת כלל לדיבור. כתוצאה של עימות אלים בין שני בנים בגלל הבת, אחד מהם מטביע את יריבו. הבחור עושה ניסיונות נואשים להוציא את ראשו מהמים, נאחז במצופי הפרדת המסלולים, אך לבסוף נותר חסר רוח חיים, כשגבו אל הקיר האחורי, המייצג את קרקעית הבריכה, והצופים שותפים לצער האופף את הנערים.
תרגיל המשחק השני מתרחש בישיבת חברי הקיבוץ על שפת אותה הבריכה כעבור כ-15 שנה. זהו קטע טרגי עם נגיעות הומוריסטיות, עמוס דיבור, שבו אל חמשת השחקנים מהקטע הראשון מצטרף שמעון מימרן, המשחק את מזכיר הקיבוץ הזמני, אשר בנו הלום הקרב נהרג במלחמת לבנון הראשונה, בשל שיקול דעת מוטעה. על האב השכול רובצת האשמה על כך שלא שם לב למצבו הנפשי של הבן, שביקר בביתו בטרם ההפגזה הקטלנית. מוות מיותר ומצער מתגלה גם בסיפור המסגרת: דניאל – בנו של מנהל הסטודיו הזמני וחברו הטוב של אבנר סיטין, קפץ מטושטש-סם אל מותו בנפאל, לאחר שנואש מניסיונות שווא ליצור קשר עם אביו, שהיה עסוק בענייני ניהול הסטודיו למשחק, והתעלם מצלצולי הטלפון.
גם לאבנר סיטין נכונה מפלה. מגדל הקלפים של השיטה החדישה והמבטיחה, המבוססת על שנאה, קורס הודות למילת אהבה אחת שהצליחה להשתרבב אל ספר השנאה, אדום הכריכה.

חגית ממליצה גם על

הסרט “נרודה

הבמאי הצ’יליאני פבלו לריין רואה בעיני רוחו את בן ארצו המשורר הנודע פבלו נרודה, ומתמקד במספר חודשים קריטיים בשנת 1948, שבהם המשורר, שכיהן כסנאטור מטעם המפלגה הקומוניסטית, בורח ומסתתר בשל צו מעצר שהוכרז ע”י נשיא צ’ילה הפאשיסטי. מי שרודף אחרי המשורר הוא מפקח משטרה צעיר ושאפתן בשם אוסקר פלושונו. למפקח המשטרה אין ביסוס היסטורי-ביוגרפי. הוא המצאת יוצרי הסרט פבלו לריין הבמאי וגיירמו קלדרון התסריטאי, וגם מוצג כפרי דמיונו של פבלו נרודה עצמו, שמשתעשע ברודפו, משאיר לו רמזים בדרך, וחוזה בצער במותו של יריבו-ידידו הצעיר. פבלו נרודה מצטייר כאישיות רבת פנים – משורר נערץ גם בשיריו הארוטיים המוקדמים וגם באלה החברתיים המאוחרים, פוליטיקאי שאינו מתנשא, אלא קרוב וקשוב לעם, וכן אוהב נשים, ונהנתן. כך גם אופיו של הסרט הביוגרפי הבדיוני הזה, המשלב שירה, סיפור בלשי, מועדוני לילה, תככים פוליטיים, בו הצופה יכול למצוא את מה שקרוב ללבו.

לוי צירולניקוב, חבר העמותה, ממליץ על

סיור על הר הבית במסגרת הסיורים של “יד בן צבי”

שני הסיורים שתוכננו התמלאו כבר לפני חודש, ולכן השבוע הוסיפו סיור נוסף בתאריך 25/5. כפי שאפשר להבין, הסיורים פופולריים מאוד ולכן כדאי להירשם בהקדם.

השתתפתי בכעשרה סיורים של מוסד יד בן צבי – בדרך כלל סיורים יומיים במסגרת מיזם 929. עבורי היו הסיורים מוצלחים באופן יוצא מן הכלל. הידע של כל המדריכים בהיסטוריה, בגאוגרפיה של ארץ ישראל, וגם בתנ״ך – פנומנלי. וכך גם ההתלהבות הבלתי נלאית שלהם מהסיור ומהסיפור. רוב המדריכים הם אנשים לא הכי צעירים – וגם זה נפלא בעיניי. אני מעריך שהסיור בהנחיית אחד מהם על הר הבית – שלא במיוחד נגיש עבורנו בימים האלה – הוא הזדמנות יוצאת דופן. אני נרשמתי.

אזהרה: צריך להיות בשער המוגרבים ב-7:15 בבוקר!

2 תגובות

  1. תודה לחגית על ההמלצות להצגה ולסרט. הראייה שלך תמיד מעניינת. ותודה ליקום תרבות.

  2. המשורר פבלו נרודה הוא אחד מגדולי השירה הספרדית לדורותיה.
    מאידך, היו אי אלו נקודות אפלות בחייו הקשורים לקשריו עם מערכת הריגול הקומניסטית שאיתה שיתף ככל הנראה פעולה
    שווה בהחלט לאור המלצתה של חגית בת אליעזר לראות את הסרט בשביל להבין את מסתרי המשורר המיוחד הזה וכיצד אם בכלל הם באים לידי ביטוי בסרט

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

13 − 5 =