ד״ר ניסים כץ, עורך מדור הפרוזה של “יקום תרבות” ממליץ על:

הספר “אי סבירות האהבה” מאת האנה רוטשילד (“ידיעות ספרים”. תרגום מאנגלית: רחל פן)

בראש ובראשונה זהו ספר קולח, כיפי ומהנה על עולם האמנות ומאחורי הקלעים שלו. הספר סוחף משום שהוא נע בין גבולות המתח לגבולות הסאטירה והשעשוע, ויחד עם שלל דמויות מרתקות וסוחפות, מספק לנו הצצה על שחיתות, הקרבה ורדיפת בצע, ועל ההיסטוריה של עולם האמנות. זהו סיפור רחב יריעה. הסיפור מספר את סיפורה של  אנני מקדי, שתוך כדי חיפוש מתנת יום הולדת למאהבה החדש מוצאת בחנות יד שנייה מוזנחת ציור ישן ומלוכלך, והיא רוכשת אותו כדי להביאו למאהבה בארוחת ערב מיוחדת, ארוחת ערב שהוא לא מגיע אליה. היא רוצה להחזיר את הציור אך החנות נשרפה, ומכאן מתחילה מסכת מפוארת ומורכבת של סיפור. הספר הוא רב-מכר עולמי וזכה בפרס וודהאוס להומור. לא להחמיץ.

יואב איתמר, עורך מדור השירה של “יקום תרבות”, ממליץ על:

ההצגה “תשלובת אבוטבול” מאת ארז מירנץ בבימויו של קיריל לבמן בתיאטרון “קרוב”

זהו מחזה שנכתב בראשית שנות האלפיים, בשיא גל הריאליטי, ומספר על יצרן מוצרי מזון ממכרים שנאלץ להתמודד עם ההתמכרות של הוריו לסמים קשים. סיפורו משתלב בזה של שימי אבוטבול, מובטל גרוש שמתמכר למוצריו, ונאבק למצוא בהם את האות שתביא אותו להונולולו. זאת מצטיירת כמשאת נפש של כל הדמויות במחזה. המחזה רחוק מלהיות שלם, אבל הוא משעשע, ומציב מראה בפני החברה הישראלית. הוא מוכיח שאפשר לדבר על דברים כבדים בצורה קלילה.

הצוות בהצגה עושה עבודה נהדרת, וראוי לתמוך בהצגה ניסיונית זו.

חגית בת-אליעזר, שגרירת “יקום תרבות” באירועים, ממליצה על:

מופע מחווה ללאונרד כהן של קובי מידן ואיתי פרל

קובי מידן מכיר את סיפור חייו של לאונרד כהן ואת שיריו הכתובים והמולחנים, אותם תרגם, והוא מיטיב להגיש את התחנות הראשיות בחייו של מי שנולד בשם אליעזר במשפחה יהודית מכובדת במונטריאול. אביו היה יצרן טקסטיל מצליח, שהטביע את חותמו על הילד בחייו, וכן במותו הפתאומי, כשלאונרד היה ילד בן תשע. סבו מצד אמו היה רב, שלימד את נכדו עברית, והנחיל לו את אהבת התנ”ך. קובי מידן מספר בהרחבה על תקופת חייו של הזמר באי היווני הידרה, שממנו הגיע לארץ בעת מלחמת יום הכיפורים, והופיע בפני חיילים בין הקרבות. באווירת המלחמה הוא כתב את השיר “Who by fire”, שבו הוא מעדכן את גורמי המוות המפורטים בפיוט הימים הנוראים “נתנה תוקף”. איתי פרל מנגן בגיטרה ומבצע את שיריו האהובים של לאונרד כהן, כולל “סוזן” – השיר המוקלט הראשון בביצוע של ג’ודי קולינס בשנת 1966 ו”הללויה”, שזכה למספר הגדול ביותר (יותר מ-200) של ביצועים מוקלטים. לאורך המופע על המסך מוקרנים התרגומים של השירים לעברית וכן תמונות וקטעי הווידאו.
לקראת סוף המופע נשמע קולו העמוק של כהן עצמו השר, בליווי מקהלת חזנים “You Want it Darker”  – שיר הנושא של אלבומו האחרון של הזמר, שיצא שבועיים לפני מותו.
המופעים הקרובים של קובי מידן ואיתי פרל: במועדון gray ביהוד ב-2 בינואר 2017 ויום למחרת בתאריך 3/1/17 גם בתיאטרון ירושלים.

חגית ממליצה גם על:

הסרט “אחיות בדם” בכיכובן של ג’סיקה בייל וזוסיה מאמט

שתי אחיות במרחק של מספר רחובות מתקיימות בשני עולמות שונים – יוגה שלווה ורוחנית מזה, ואלימות גופנית ומינית מנגד. הן לא גדלו יחד ואף לא הכירו, ונפגשות לראשונה בתחילת הסרט. האחות הבוגרת, מדריכת היוגה, ידעה על קיומה של האחות הצעירה, מצאה אותה, ופיתחה כלפיה רגשות קרבה משפחתית. בזכות החוסן הנפשי והתושייה, האחות הרוחנית מצליחה לעבור מנטלית והתנהגותית לעולם אחותה קשת היום וקשת הלילה, ומצילה אותה מסכנה ממשית.
אומנם קצב ההתרחשות אטי, הנהיגה מתונה וחשאית בחסות החשיכה ולא במרדפים מוטוריים תזזיתיים, אבל הסרט מספיק להראות הרבה ובזמן יחסית קצר – פחות משעה וחצי וזה יתרון משמעותי לעומת סרטים המתארכים לאחרונה מעל לשעתיים.
הסרט עוסק בכמה נושאים: החברות בין אחיות, הכמיהה להרפתקנות של מי שמנהל חיי שלווה, וההכרח של מעשה אלים כהגנה עצמית. סרט המביע עמדה ומעורר מחשבה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד × חמש =