מאת אמנון סטופ

כבר כמה שנים שאני נהנה לצפות בסרטוני AMV ביוטיוב. צורת האמנות הזאת מורכבת מקטעים קצרים מסדרות אנימה, בדרך כלל סדרה מסוימת, אבל בהחלט כבר ראיתי סרטון שהורכב מקטעים מעשר סדרות שונות, שאליהם צורף פס קול של מוזיקה, בדרך כלל של שיר (קול וכלים). קטעי הווידאו מותאמים לפס הקול מבחינת המוזיקה, ולעתים גם מבחינת מילות השיר, וכך יוצרים סרטון-מוזיקה music video עצמאי עבור השיר המסוים, או אולי נכון יותר מוזיקה חצי-עצמאית עבור הסדרה המסוימת, משום שבדרך כלל החובבים שיוצרים את הסרטון מעוניינים בסדרה יותר מאשר במוזיקה – לפחות זו ההתרשמות שלי. אורכם של הסרטונים הוא בדרך כלל כאורך שיר סטנדרטי, כלומר כמה דקות.

אישית גיליתי באמצעות סרטוני AMV כאלו סדרות שלא הכרתי קודם, וגם מוזיקה שלא הכרתי קודם. אני נהנה להיזכר בהופעה הראשונה של סרטוני-מוזיקה, שכמובן היו זקוקים לערוץ שידור וידאו, שבזמנו פירושו היה טלוויזיה – ואז הופיע ערוץ MTV. האם הערוץ הזה עוד קיים בכלל? פעם הוא היה שיא החדשנות. כמובן, בתקופה ההיא היו צריכים אנשי מקצוע כדי להכין סרטונים, שחלקם אני אכן זוכר כמרשימים מאוד. כיום עושים זאת חובבים בזמנם הפנוי על המחשבים האישיים שלהם.

מובן שהעבודה של החובבים קלה יותר משל אנשי המקצוע בזמנו, משום שהם לא יוצרים משהו חדש לגמרי, אלא משתמשים בחומרים קיימים. וכאן אנחנו נכנסים לדיון עתיק-ותיק על החדשנות באמנות. האם תיתכן בכלל חדשנות אמיתית באמנות? תמיד יהיה מי שימצא איזו דוגמה לכך שעשו משהו דומה קודם. אני מניח שאפשר לטעון ש AMV ממחזרים יצירות, או עושים שימוש ביצירות קודמות – כמעין אולי קולאז׳ של יצירות קודמות, ואולי תיאור מדויק יותר הוא “רדי-מייד“. חותכים קטעים ומדביקים יחד, רק שאלו קטעי וידאו ולא עיתונים או אריגים וכיוצא בכך. אין לי השכלה פורמלית באמנות, ולא מצאתי התייחסות לכך – לצערי.

אני מהרהר מה יגידו המומחים, האם באמת מדובר בצורת אמנות חדשה? אמנות מבוססת טכנולוגיה, שנעשתה אפשרית רק ממש לאחרונה, כאשר המחשב האישי מאפשר ליצור דברים שפעם היה צורך בסטודיו מקצועי עבורם. וכמובן, רק לאחרונה נעשה אפשרי לכל אדם לפרסם וידאו במרשתת, כך שמיליוני אנשים אחרים יכולים לצפות בו. כל תחום הווידאו הוא הרי חדש מאוד במונחים של אמנות. הקולנוע הומצא לפני כ-120 שנה, הטלוויזיה לפני כ-70 שנה, וסרטים במרשתת קיימים אולי 20 שנה, ולמעשה כל אחד יכול להעלות ולפרסם סרט שהוא עשה, רק מזה כעשר שנים בערך.

המחשבות המעניינות מבחינתי הן אלו שהעליתי, על היסטוריה של אמנות, אבל צורת האמנות של AMV מעלה שאלות מאוד קונקרטיות של זכויות יוצרים. כמובן שכל AMV מהווה הפרת זכויות יוצרים. גם של סדרות האנימה שבקטעים מהן עושים שימוש, וגם של פס הקול של המוזיקה. למעשה, ייתכן פורמלית שבאנימה אין הפרת זכויות, כי לפי הכללים שימוש בקטע מספיק קצר איננו נחשב להפרה, אבל אם מתייחסים לכל האורך של הסרטון, כשלוש דקות בדרך כלל, אין ספק שיש הפרת זכויות. לגבי פס הקול, ברור שזכויות היוצרים של הלהקה או הזמר/ת מופרים. לפי הבנתי, בתחום האנימה מתייחסים בסלחנות להפרות האלו, ורואים בסרטונים מקדמים של הסדרות. כפי שפעם סרטוני המוזיקה היו מקדמים של השירים. לפי ניסיוני האישי – הם צודקים. אני אישית הזמנתי דיסק בלו-ריי של סדרה שהכרתי הודות ל-amv. לעומת זאת, בתחום המוזיקה ה״עתיק״ וה״מפגר מבחינה טכנולוגית״, חברות המוזיקה, ואפילו אמנים ספציפיים, כנראה אינם סלחנים כל כך. האם יש קשר לכך שגם האנימה עצמה היא אמנות חדשה, בת אולי 60 שנה?

בכל אופן, ועל אף שכידוע גורילה (קרי – גוגל) רוקדת היכן שהיא רוצה, ו”יקום תרבות” הוא בקושי נמלה, אני מקווה שלא נעורר שדים משפטיים עקב הצגת כמה קישורים לסרטונים, שלטעמי האישי והאנקדוטלי הם מוצלחים:

One Piece

Sword Art Online

Dance in the Vampire Bund

Kill La Kill

הסדר של הרשימה למעלה, דרך אגב, הוא פחות או יותר לפי הפופולריות של הסדרה, כאשר one piece נחשבת לאחת הסדרות הפופולריות ביותר ביפן מאז ומעולם. ולכן גם כמחווה לחובבי הז׳אנר, הנה התמונה מוויקיפדיה.

2 תגובות

  1. אם טי וי עדיין קיים לאחר 35 שנות קיום. ויש לו גם ערוץ ישראלי.אבל אני לא חושב שיש לו השפעה גדולה על התרבות והתודעה כפי שהייתה לו לפני 30 שנה.אנחנו בקושי שומעים עליו בתקשורת.
    ככל הנראה הוא סיים את תפקידו כמוביל תרבותי .

  2. מסתבר שיש בויקיפדיה, ואפילו בעברית, ערך וידאו-קליפ.
    https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%99%D7%93%D7%90%D7%95_%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%A4
    קצר בהרבה מאשר הערך בויקיפדיה אנגלית ל music video שהפניתי אליו למעלה, אבל מוזכרת mtv. אמנם, גם טוענים שב- mtv הפסיקו למעשה לשדר קליפים, ובודאי לא כמו בתקופה שהתחילו שאז השידורים היו רצף של וידאו קליפים.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × ארבע =