מאת אלי אשד

לרגל יום החזרה לעתיד ב-21 באוקטובר 2015, הרי תזכורת לעוד טעות ב״חיזוי״ של סרט המדע הבדיוני המפורסם “חזרה לעתיד 2”, שהראה לציבור הנדהם את העתיד הרחוק המופלא של ה-21 באוקטובר 2015.

בסרט “חזרה לעתיד 2” מ-1989, קורא הנוסע בזמן מ-1985 ידיעה בעיתון שלפיה אליזבת היא כבר לא המלכה, וב-23 באוקטובר 2015 תבקר “המלכה” דיאנה בוושינגטון. זוהי טעות! נראה שאליזבת השנייה – שלפני חודש שברה את שיא כל הזמנים של המלכה ויקטוריה כמלכה מאריכת הימים ביותר (משני המינים) על כס המלוכה הבריטי – בהחלט מתכוונת להגיע לגיל של אמה, המלכה האם ז״ל, שעברה את גיל המאה, ולהישאר המלכה עד הרגע האחרון.

מהו סוד הקסם של שיאנית המלוכה הבריטית? בזמן שבני משפחתה מסתבכים בשערוריות על ימין ועל שמאל, המלכה אליזבת שומרת בקנאות על חזית מהוגנת, על הסמכויות המצומצמות שעוד נותרו לה ועל העושר העצום של המשפחה. קווים לדמותה של המנהיגה הוותיקה ביותר בהיסטוריה של בריטניה.

הופיע ב”דיוקן מקור ראשון”, 9 באוקטובר 2015

מלכה בשר ודם

היא עומדת בראש בריטניה יותר מכל מלך או מלכה אחרים בתולדותיה. ביד ברזל היא אוחזת במעט הסמכויות שנותרו לה ובירושה העתידית של בנה, שלא יזכה לשבת על הכס עד יום מותה. והיא מתכוונת לעשות כל מה שאפשר כדי שהמלוכה תשרוד אחריה, ותעבור גם לנכדי נכדיה. וגם: על הדוד הנאצי, הכלה השערורייתית והחרם על ביקור בישראל. אליזבת השנייה, 64 השנים הראשונות

כל המלכים נופלים חוץ ממלכי הקלפים ובית המלוכה הבריטי, אמר פארוק מלך מצרים בימי מלכותו, לפני שהגיע תורו ליפול. אליזבת השנייה, שחגגה בחודש שעבר את הפיכת תקופת מלכותה לארוכה ביותר בבריטניה (יותר ממשך שלטונה של המלכה ויקטוריה בת המאה ה-19, שמלכה במשך 63 שנים ו-216 ימים), אכן נראית כאילו היא מוכיחה את האמרה הזו. אִמהּ, המלכה האם אליזבת, נפטרה בגיל 101: אם אליזבת השנייה תזכה להגיע לגיל הזה, היא תהיה מלכת הממלכה המאוחדת במשך 75 שנה.

עיתונים משני יקומים שונים, בשניהם מתואר בואה של “המלכה דיאנה” לוושינגטון ב-23 באוקטובר, 2015

בסרט “בחזרה לעתיד 2”, גיבור הסרט מרטי מקפליי נוסע בזמן לחודש אוקטובר 2015 – 22 באוקטובר 2015, אם להיות מדויקים, ממש בעוד שבועיים. בעיתון של אותו היום, המוצג לרגע קט בסרט, מופיעה ידיעה על ההכנות לביקורה של מלכת בריטניה דיאנה בוושינגטון, בירת ארה”ב. הידיעה מוכיחה למרטי ולצופים מעבר לכל ספק שאכן הוא בעתיד הרחוק. אלא שכמו רבות מהנבואות הטכנולוגיות והעתידניות שהופיעו בסרט, גם הידיעה הזו התרסקה על קרקע המציאות: דיאנה התגרשה ואיבדה את האפשרות להיות מלכה, ואחר כך מתה בתאונת דרכים. המלכה אליזבת, מצדה, ממשיכה להיות פעילה ונמרצת כתמיד גם באוקטובר 2015.

מלבד הכהונה הארוכה ביותר על הכס הבריטי, לאליזבת יש עוד שיא קטן – היא ובעלה פיליפ דוכס אדינבורו שומרים על הזוגיות המלכותית הממושכת ביותר בהיסטוריה הבריטית. ועדיין, היא לא מלכה יותר מכל המלכים בעולם, גם בין אלו שחיים היום. מלך תאילנד הנוכחי, ראמה התשיעי, מולך מאז שנת 1946 – שש שנים לפני אליזבת – והוא אפילו צעיר ממנה במקצת. אליזבת נולדה ב-1926, הוא ב-1927.

מלכה בחסד

ב-1926 הייתה אליזבת במקום השלישי בסדר הירושה לכתר בריטניה, אחרי דודה אדוארד ואביה אלברט, לימים ג’ורג’ השישי. המשפחה כולה הייתה מהמשעממות שבשושלות המלוכה באיים הבריטיים. שושלת וינדזור, או הנובר וסקסה-קובורג-גותה כפי שכונתה עד מלחמת העולם הראשונה, יבשה להחריד לעומת שושלת פלנטג’נט, עם דמויות כמו הנרי השני (בן המאה ה-12) ובניו הצלבן ריצ’רד “לב הארי” וג’ון “חסר האדמות”; או לעומת שושלת טיודור, עם הנרי השמיני (בן המאה ה-16) וששת נשותיו, בנו אדוארד הרביעי, בתו מרי “העקובה מדם” (“בלאדי מרי”) ובתו האחרת, אליזבת הראשונה, המלכה המפוארת ביותר בהיסטוריה הבריטית.

שושלת הנובר-סקסה-קובורג-גותה-וינדזור הביאה לנו סיפורים קטנים יותר, ביתיים יותר, בלי הרפתקאות גדולות: ג’ורג’ השלישי שבימי זקנתו השתגע, התעוור והתחרש, ובחג המולד 1819, חודש לפני מותו, דיבר הבלים במשך 58 שעות רצופות – או את גמגומו של ג’ורג’ השישי, אביה של אליזבת, שהונצח בסרט “נאום המלך”. אפילו אל מול משפחתה שלה, מה מעניין במלכה אליזבת השנייה?

היא נמצאת עמנו כמלכה מאז 1952, אך היא המלכה בעלת הסמכויות המוגבלות ביותר בהשוואה לכל קודמיה. כמעט כל פעולותיה נעשות לצרכים סמליים וטקסיים בלבד. כמו הנשיא אצלנו היא מקבלת את מנהיג המפלגה הגדולה ומורה לו להרכיב ממשלה, אבל למעשה הוא זה שמנהל אותה בתחום הפוליטי. לדוגמה, בכל שנה בפתיחת מושב הפרלמנט היא נדרשת לקרוא את “נאום המלכה” שכתב ראש הממשלה כאילו כתבה אותו בעצמה. אבל בתפקידים שיש בידיה היא נאחזת בעקשנות ובקשיחות: את הנאום היא קראה בפני הפרלמנט בכל שנה, למעט כשהייתה בהיריון ב-1959 וב-1963.

אובדן הסמכויות של המלוכה באיים הבריטיים הוא תהליך ארוך בן 800 שנה, שהחל בחתימת המגנה-קרטה, מגילת הזכויות הגדולה של 1215. עד שהחלה כהונתה של אליזבת השנייה, עם פטירת אביה ג’ורג’ השישי ב-6 בפברואר 1952, כבר היה הכס מדולדל ונטול כוח. דווקא אחד הסמלים הדרמטיים ביותר לנטילת הכוח מידי בית המלוכה הוא זה שהעלה את אליזבת לשלטון – המלך אדוארד השמיני, דודה של אליזבת, עורר שערורייה חסרת תקדים כשהודיע על רצונו להתחתן עם הגרושה האמריקנית ווליס סימפסון, ובעקבות לחצים נאלץ להתפטר ב-1936 ולעזוב את כס המלוכה. כך הפך אביה של אליזבת למלך, והיא – ליורשת העצר המשוערת (Heir Presumptive, לעומת Heir Apparent – אם לאליזבת היה נולד אח צעיר ממנה, הוא היה יורש העצר ולא היא).

ברקע הדחתו של המלך אדוארד עמדו גם שמועות על אהדתם של סימפסון ושל אדוארד עצמו לנאצים, שהשתלטו באותן שנים על גרמניה. בפרוץ מלחמת העולם השנייה שהו אדוארד וסימפסון בצרפת, ועם הפלישה הגרמנית הם יצאו דרומה, לספרד ולפורטוגל, וגם שם קיימו קשרים עם גורמים נאציים. הגרמנים לא הצליחו לגייס אותם לפעול למענם, והם יצאו למשול בשם ממשלת בריטניה באיי הבהאמה, בשליחותו של משרד החוץ שראה בהרחקתם מאירופה פתרון למגעים עם הנאצים.

לאחר המלחמה, ב-1947, התחתנה אליזבת בת ה-21 עם הנסיך פיליפ, קרוב משפחתה (נכד נכדתה של המלכה ויקטוריה, הנמצא כיום במקום ה-556 בסדר הירושה הבריטי). הוריה של אליזבת התנגדו בתחילה לנישואין, אבל לבסוף ויתרו. פיליפ, בן לשושלת מלכי דנמרק ויוון ששירת בצי הבריטי במלחמת העולם השנייה, ויתר על תוארי נסיכותו הזרים, קיבל את התואר דוכס אדינבורו, ושינה את שם משפחתו למאונטבטן, גרסה אנגלית של שם משפחתו הגרמני באטנברג. אשתו המלכה אליזבת עדיין מכונה וינדזור, אבל בנם צ’רלס עשוי להשתמש בחיבור של שני שמות המשפחה, מאונטבטן-וינדזור.

המלך ג’ורג’ השישי נפטר בשנתו שנים ספורות אחר כך, בראשית 1952. טקס ההכתרה של אליזבת התקיים כמעט שנה וחצי לאחר מכן, ביוני 1953. זה היה האירוע הבינלאומי הראשון שצולם כולו בטלוויזיה, תוך התנגדות נמרצת של ראש הממשלה דאז וינסטון צ’רצ’יל, אך בעידודה של אליזבת. 27 מיליון איש ואישה צפו באירוע בטלוויזיה, ועוד 11 מיליון האזינו לשידור הרדיופוני. הכתרת המלכה ויקטוריה ב-1837, לשם השוואה, נחזתה בידי 400 אלף צופים ישירים בלונדון.

המטרה של החשיפה העצומה של הכתרת אליזבת הייתה להציג את בית המלוכה כפורח ועולה ומבשר שגשוג ותקווה לעם ולאימפריה הבריטית, דווקא בניגוד לעובדות “על הקרקע”. “האימפריה שהשמש לא שוקעת בה” גוועה ונעלמה בתהליך שהחל לפני הכתרת אליזבת והסתיים לא הרבה אחריה. בשיא כוחה, תחת שלטונו של המלך ג’ורג’ החמישי (סבה של אליזבת), שלט המלך על אוסטרליה, ניו-זילנד, גינאה החדשה ומלזיה, הודו, עומאן, תימן, עיראק, ארץ ישראל ממערב לנהר הירדן וממזרח לו, רצועה רחבה וארוכה החותכת את יבשת אפריקה ממצרים דרך אוגנדה ועד דרום אפריקה, ניגריה וגאנה במערב אפריקה, גויאנה, בליז, איי הבהאמה, ג’מייקה ואיים נוספים באזור מפרץ מקסיקו והים הקאריבי, קנדה בצפון אמריקה, וכמובן האיים הבריטיים. למלכה ויקטוריה, סבתו של ג’ורג’ החמישי, היו מאות מיליוני נתינים ישירים. אבל אליזבת השנייה מולכת כיום רק על 139 מיליון נתינים שמתפזרים בכ-15 מדינות חבר העמים הבריטי, שבהן היא מוגדרת כראש המדינה.

כבר בראשית שלטונה היא מלכה על הרבה פחות מדינות ועמים מקודמיה בתפקיד. רק לשם הדוגמה, היהלום שבכתר – תת היבשת ההודית, שנתנה לג’ורג’ השישי את התואר “קיסר הודו” – התפרק טרם הכתרתה, והפך להודו ופקיסטן. הודו ויתרה על המלוכה מיד, אבל פקיסטן נותרה תחת שלטונה הסמלי של אליזבת עד 1956. לאורך כל תקופת שלטונה נשמעו קולות רבים בבריטניה ובחבר העמים הבריטי ששאלו מדוע המוסד האנכרוניסטי של המלוכה עדיין קיים, ומדינות רבות פרשו מההסדר שלפיו המלכה היא ראש המדינה, ומינו נשיא נפרד. בבריטניה עצמה הצליחה המלכה לשרוד, עד כה. אבל האם יורשיה יעמדו בפרץ?

עתיד הכתר

ארבעה ילדים נולדו לאליזבת. הראשון, צ’רלס, נולד ב-1948. אחותו אן נולדה ב-1950, ואחריה נולדו אנדרו (1960) ואדוארד (1964). אדוארד הוא מפיק קולנוע וטלוויזיה, אנדרו מעורב בשערוריות אינספור בכל התחומים, מסחר בנשק ועד פרשיות מין, ואן מנהלת רבות מפעילויות הצדקה וקרנות החסד של בית המלוכה. אבל צ’רלס, יורש העצר, הוא לב המשפחה. אליזבת השמרנית הקפידה למול אותו, כפי שמקובל אצל בני משפחת המלוכה הבריטית לפחות מאז ימי המלך ג’ורג’ הראשון, שהביא את המנהג מהנובר שבגרמניה כנראה משום שהחליט שהוא מצאצאי דוד המלך. המוהל היה יעקב סנאומן, המוהל הרשמי של קהילת לונדון.

התקשורת הבריטית והעולמית אוהבת יורשי עצר, ונישואיו של צ’רלס ב-1981 לדיאנה – גננת לשעבר, נכדתה של מחברת רומנים רומנטיים וצאצאית של המלך צ’רלס הראשון מהמאה ה-17 – סוקרה בהתלהבות חסרת תקדים.  היא תוארה כסינדרלה שבאה משום מקום וזכתה בלבו של המלך העתידי. האישיות הכריזמטית שלה הפכה אותה לאהובה מאוד על העם הבריטי וגם בקרב אנשי העולם כולו, אף שבני משפחת המלוכה האפורים תיעבו את הזוהר שהאפיל עליהם. שני ילדים-יורשים נולדו לזוג המלכותי, ויליאם הבכור והארי הצעיר, אך אחרי כמה שנות נישואין גילה צ’רלס שהוא אינו מתעניין עוד בדיאנה, אם ילדיו. היחסים בין השניים הידרדרו, ולאחר סדרת בגידות הדדיות ומתוקשרות (צ’רלס, למשל, חידש את הקשר עם אהובתו הישנה קמילה פרקר) הם נפרדו ב-1992 והתגרשו סופית ב-1996. השערורייה פגעה מאוד בתדמית בית המלוכה, ואליזבת הייתה צריכה לסבול את הריקושטים.

בין הריקושטים נכללו גם נישואיו של צ’רלס לקמילה, ב-2006. קמילה הייתה גרושה, ופירושו של דבר שאמו של הנסיך, המכהנת בראש הכנסייה האנגליקנית, לא הייתה יכולה לברך על הנישואין. אולי הנישואין לדיאנה, הגירושין והנישואין לקמילה הגרושה היו בין הסיבות לכך שאליזבת הודיעה שתישאר מלכה עד יומה האחרון, ולעולם לא תוותר על הכתר ותעביר אותו לבנה. מלכים אירופיים אחרים דווקא העבירו את הכתר ליורשיהם: הבולט שבהם היה מלך ספרד חואן קרלוס, שהעביר את הכתר לבנו ביוני 2014, אחרי 39 שנות שלטון. “איני רוצה שבני יזדקן כשהוא מחכה לשלטון כמו הנסיך צ’רלס”, אמר אז המלך.

בזכות אמו מחזיק הנסיך צ’רלס בשיא משל עצמו: הוא יצטרך לחכות לכתר זמן ארוך עוד יותר מזמן הציפייה של אדוארד השביעי, בנה של המלכה ויקטוריה, שירש אותה לבסוף ב-1901. אדוארד השביעי היה יורש העצר במשך 59 שנים, הזמן הארוך ביותר עד אז בהיסטוריה הבריטית, ומלך במשך תשע שנים וארבעה עשר שבועות מהכתרתו ועד מותו בגיל 69. צ’רלס ממתין כבר 63 שנים (לא מאז לידתו אלא מאז עליית אמו לכס המלוכה). שיא אחר, שצ’רלס ישבור ברגע שיוכתר למלך, יהיה שיאו של ויליאם הרביעי בן המאה ה-18, יורשו של ג’ורג’ השלישי המטורף, שעלה על הכס בגיל 64 לאחר שכל אחיו הבוגרים נפטרו. צ’רלס בן 66 השנה, ואם ישרוד עד מותה של אמו הוא יהפוך למונרך הבריטי שנכנס לתפקיד בגיל המבוגר ביותר.

אז מה יהיה עתיד בית המלוכה? יש חששות כבדים ביותר שהשיא ששברה אליזבת השנייה בחודש שעבר לא יישבר עוד לעולם. בשמאל הבריטי יש הקוראים בגלוי לביטול המלוכה מיד, והקולות הללו יתגברו בוודאות לאחר מותה של אליזבת השנייה. ספק אם צ’רלס יתקבל בברכה כמלך הזקן ביותר שעלה אי פעם על כס המלוכה בבריטניה. הוא מעולם לא היה פופולרי במיוחד, גם על רקע פרשת דיאנה. ייתכן שהוא ינסה להציל את המלוכה הבריטית בכך שיוותר על התפקיד לטובת בנו, ויליאם, שזוכה לפופולריות רבה יותר בגלל מהוגנותו ומשפחתו הצעירה והנאה.

גם הקריאות לניתוקה של סקוטלנד מהממלכה המאוחדת מאיימות על בית המלוכה. אם סקוטלנד תזכה בעצמאות, היא עשויה להכריז גם על ביטול המלוכה והקמת נשיאות נפרדת. מנגד, סקוטלנד מציבה גם הזדמנות: אם בית המלוכה יצליח לשרוד את העצמאות הסקוטית ולהישאר ריבון מלכותי גם על ממשלת סקוטלנד, או אם בית המלוכה יצליח לשכנע את הסקוטים להישאר בתוך הממלכה המאוחדת, הקרדיט עשוי לתת לבית וינדזור את הכוח למשוך הלאה עוד כמה שנים.

עתיד יורשה של אליזבת – צ’רלס או ויליאם – לוט בערפל. אבל כמעט אי אפשר לדמיין שבנו של ויליאם, הנסיך ג’ורג’ אלכסנדר לואי מקיימברידג’, יזכה לעלות על כס המלוכה. ההזדמנות הזו תבוא לכל המוקדם, כנראה, בעוד למעלה מחמישים שנה. אם אביו יחיה עד גיל מאה ויצליח לשמר את המלוכה עד מותו, יגיע תורו של ג’ורג’ מקיימברידג’ רק ב-2082. ההתפתחויות שיעברו על בריטניה ב-67 השנים שיחלפו עד אז יהיו גדולות פי כמה מההתפתחויות שעברו עליה ב-63 שנות מלכותה (עד כה) של אליזבת השנייה.

בואו נשחק בנאצים

פרשת האהדה לנאצים הוזכרה לבריטים מחדש לאחרונה, כשהצהובון הבריטי “הסאן” חשף סרטון שערורייתי של המלכה אליזבת כילדה בת שבע, מצדיעה במועל יד לצד בני משפחתה. אורך הסרטון, שצולם ב-1933 בטירת בלמורל שבסקוטלנד, הוא 17 שניות בלבד. מרגרט אחותה, שהייתה אז בת שלוש, נראית אף היא בסרטון רוקדת ומשחקת. כמו כן מופיעים בו אדוארד (אז רק נסיך) ואמה של אליזבת. הסרט נתפס כעדות ברורה לאהדה למשטר הנאצי בימיו הראשונים מצד בית המלוכה.

ארמון בקינגהאם הגיב מיד לסערה שפרצה בבריטניה. “אנו מאוכזבים מפרסום הסרטון, שצולם לפני שמונה עשורים”, נאמר בהצהרת בית המלוכה. “מרבית האנשים שיצפו בצילומים יבינו את ההקשר והזמן שלהם. אפשר לראות את בני המשפחה משחקים, ומחקים מחווה נפוצה שראו באותה עת בדיווחים חדשותיים. אף אחד לא היה יכול לצפות את התפתחות ההיסטוריה, והניסיון להסיק מסקנות שונות מהסרטון הוא מטעה ושגוי”.

שעות אחדות לאחר פרסום הסרטון התברר שהעם הבריטי מעדיף לתקוף את “הסאן” ולא את בית המלוכה. השערורייה הקטנה התאיידה בתוך כמה ימים, אך יש מקום לחשוב שאם הסרט היה נחשף בשנים רעות יותר למשפחת המלוכה הוא היה עלול להצית את האווירה הציבורית, ולערער את מעמדה של אליזבת.

יומני הנסיכה

כשנשאה אליזבת את נאומה השנתי לאומה בערב חג המולד 1992, כינתה המלכה את השנה שחלפה “אנוס הוריביליס” – שנה נוראית, בשפה הלטינית. באותה שנה נשרף הארמון האהוב עליה, טירת וינדזור, בנה צ’רלס הודיע על פרידתו מדיאנה, בתה אן ובנה אנדרו התגרשו מבני זוגם, וגרושתו של אנדרו צולמה בלבוש מינימלי בחברת מאהב אמריקני. אבל רק חמש שנים חלפו, והגיעה נקודת השפל של כל הזמנים במעמדה של המלכה.

ב-30 באוגוסט 1997 תכננה אשתו לשעבר של צ’רלס, דיאנה, לצאת יחד עם בן זוגה דודי אל-פאייד ממלון הריץ בפריז. כדי לחמוק מגדודי הפפראצי שהמתינו לה, שלח הנהג הנרי פאול מכונית אחרת שתצא לכיוון אחר ותמשוך חלק מהצלמים. כשיצאה המכונית האמיתית רדפו אחריה רק צלמים ספורים, במכוניות ובאופנועים, ופאול נסע במהירות. בכניסה למנהרה מתחת לאחר מהרחובות בעיר הוא פגע בקיר, סטה לנתיב השמאלי והתנגש בעמוד. דיאנה, אל-פייד ופאול נהרגו, ושומר ראשו של אל-פייד נפצע קשה.

דיאנה, שהציבור המשיך לקרוא לה “הנסיכה דיאנה” גם אחרי גירושיה, הפכה באחת ל”מלכת הלבבות” הבריטית, אולי בתגובת נגד למלכה הקרה והמנוכרת יותר, אליזבת. בלונדון פרץ אבל לאומי, והציבור הפגין עוינות חסרת תקדים למשפחת המלוכה כולה, שבמשך העשור הדירה את דיאנה, אמם של הנסיכים יורשי העצר הבאים, ויליאם והארי. תדמית בית המלוכה נפגעה אנושות כשעלה הרושם שבני המשפחה המלכותית אינם עצובים יותר מדי על מות אמם של הנסיכים. המלכה הסתפקה, לאחר לחץ פוליטי וציבורי, בנשיאת נאום טלוויזיוני קצר ולא נרגש שהביע צער על מותה של דיאנה.

מהר מאוד החלו לצוץ תאוריות קשר בעניין מותה של דיאנה, ובמרכזן המלכה, בעלה פיליפ ובנם צ’רלס. אביו המליונר של אל-פייד טען שדיאנה הייתה בהיריון, שהשניים עמדו להודיע על אירוסיהם וכבר קנו טבעת נישואין, ושדיאנה אמרה לו שחייה בסכנה. הוא האמין שהתאונה הייתה מזימת רצח מתוכננת היטב בידי שליחי בית המלוכה.

ב-2007 נערכה חקירה רשמית בבית משפט בריטי בשאלת מותה של דיאנה. המסקנות שהוגשו ב-7 באפריל 2008 היו שהנסיכה מתה בתאונה שנגרמה בגלל חוסר תשומת הלב של הנהג הנרי פאול ופעולותיהם של צלמי הפפרצי הרודפים אחר המכונית. הטבעת שעליה דיבר אל-פייד האב אכן נרכשה, אך דווקא בידיו ולאחר מותה דיאנה. כל חבריה של דיאנה הצהירו שהיא לא הייתה מעוניינת אז בנישואין עם אל-פייד, אלא דווקא עם מוסלמי אחר, רופא לב בריטי ממוצא פקיסטני ששמו האסנט קאן. אבל הוא לא היה מעוניין בכך.

כך, אחרי שנים, הצליחה המלכה אליזבת להשתחרר מהצל שהטילה פרשת דיאנה על תקופת מלכותה. מאז הלכה והתגברה האהדה לבית המלוכה: ראשית בנישואיו של הנסיך ויליאם, בנה של דיאנה, לבחירת לבו קתרין ב-2011, ולאחר מכן בהולדת ילדיהם – אירועים שסוקרו בכל העולם באפקטיביות, וחיזקו את מעמד בית המלוכה.

זכות השיבה

שיא פחות מוכר של אליזבת הוא ביקוריה בחו”ל. במשך כל שנות מלוכתה המרובות קיימה המלכה ביקורים זרים במספר הגבוה יותר ממספר הביקורים של כל ראש מדינה בעולם בכל ההיסטוריה. את הידיעה על מות אביה, שהעלתה אותה למלוכה, היא קיבלה בעת ביקור מלכותי בקניה. נכון לספטמבר 2015 היא יצאה ללא פחות מ-265 ביקורים רשמיים ב-116 מדינות. במסעותיה הגיעה לא פעם למזרח התיכון, ובין השאר לירדן, לכוויית, לבחריין ולסעודיה. אבל במדינת ישראל היא מעולם לא ביקרה.

ארץ ישראל התנ”כית היא מקורו האגדי של אחד מסמלי בית המלוכה: אבן ההכתרה, המכונה “אבן סקון”. האבן הזאת הוכנסה לבסיסו של כס אדוארד הקדוש, שעליו הוכתרו כל מלכי בריטניה בעת הכתרתם מאז שנת 1296 ועד היום (למעט המלכה מרי השנייה). לפי המסורת הדתית, על האבן הזאת הניח יעקב אבינו את ראשו בעת שישן בבית-אל. אבל אליזבת מעולם לא הציבה את כף רגלה בישראל. גם בני משפחת המלוכה ביקרו כאן פעמים ספורות, שהוגדרו “פרטיים בלבד”.

בעלה של אליזבת, פיליפ דוכס אדינבורו, שאמו הנסיכה אליס קבורה בכנסיית מריה מגדלנה בהר הזיתים, ביקר בישראל באוקטובר 1994 בהזמנת יד ושם, כדי לכבד את הענקת אות חסידת אומות העולם לאמו שסייעה ליהודי יוון בזמן השואה. בביקורו הוא נפגש עם ראש הממשלה יצחק רבין ועם הנשיא עזר ויצמן, אך ללא כל גינוני טקס. הנסיך צ’רלס, בנובמבר 1995, הגיע לישראל לרגל הלווייתו של ראש הממשלה רבין, יחד עם ראשי מדינה רבים אחרים מהעולם. אחותה של המלכה, הנסיכה מרגרט, קפצה באותה שנה לכנרת במהלך “ביקור פרטי קצר בירדן”.

הביקור האחרון של בן משפחת המלוכה בארץ הקודש היה בספטמבר 2007, כשבנה הצעיר של המלכה, הנסיך אדוארד, שהה כאן במשך ארבעה ימים בהזמנת ארגון לבני נוער יהודים וערבים. הוא נפגש עם הרב הראשי דאז יונה מצגר ועם איש העסקים נוחי דנקנר, סייר ביד ושם, והקפיד לא להיפגש עם הנשיא או עם ראש הממשלה. בכך מסתכמים הביקורים הידועים של בני משפחת המלוכה הבריטית בארץ שזנחה אותם לאנחות ב-1948.

הסיבה לכך היא לאו דווקא חרם פרטי של משפחת המלוכה על ישראל, אלא המלצת הממשלה הבריטית. כל נסיעה רשמית של בני המשפחה המלכותית, ובוודאי כל ביקור של המלכה במדינה אחרת, צריכים לקבל אישור ממשלתי, כסמליה של הממלכה. העמדה הרשמית היא שביקור רשמי של בן משפחת המלוכה בישראל יתאפשר רק כשהסכסוך הישראלי-ערבי יגיע לקצו. בהתאם לעמדה הרשמית הזאת, המלכה ובני משפחתה ממעטים מאוד להתבטא בנושא מדינת ישראל או הסכסוך היהודי-ערבי, להוציא ביטוי הדעות הרשמיות של הממשלה הבריטית בעת נאומים שנכתבו בידי הממשלה.

בעוד שנתיים, ב-2 בנובמבר 2017, יצוינו מאה שנים להצהרת בלפור ההיסטורית. הנשיא ראובן ריבלין קיווה לנצל את ההזדמנות ולהצליח להביא לכאן את המלכה לביקור רשמי לרגל החגיגות. האם תנצל המלכה את ההזדמנות ותבוא בכל זאת פעם אחת בחייה לארץ הקודש? סביר להניח שבזמן  כזה, כשאפילו ביקור של ראש הממשלה בנימין נתניהו בלונדון נתקל בהתנגדות עצומה, בני משפחת המלוכה הבריטית יעדיפו לא לקיים ביקור רשמי בישראל. מנגד, בקצב שבו מתרחשים דברים במזרח התיכון ובעולם כולו, תמיד אפשר להאמין שיש סיכוי.

אגב, מדינה שמלכת בריטניה בהחלט מחרימה באופן רשמי מטעם עצמה בלבד היא יוון, שהגלתה את בעלה הנסיך פיליפ ואת בני משפחתו, מלכי יוון ונסיכיה, וחיסלה את המלוכה היוונית. זה קרה פעמיים, אגב: בפעם הראשונה לאחר מלחמת העולם הראשונה, עד שב-1935 שבה המלוכה לשלוט ביוון שוב, ובפעם השנייה בהפיכת הקולונילים היוונים, ב-1967.

 

עדכון מספטמבר 2022 :

המלכה אליזבת מתה  ב- 8 לספטמבר 2022  בגיל 96 לאחר תקופת מלוכה של 70 שנה ו-214 יום.המלכה השניה באורך השלטון שלה בכל הזמנים לאחר שאורך השלטון שלה עובר את זה של שליט תאילנד ראמה התשיעי ששלט 70 שנה ו-126 ימים.
אבל עדיין אחר מלך צרפת לואי ה-14 ששלט יותר מ-72  שנה.

בעלה פיליפ נפטר לפניה בגיל 99.

את מקומה תפס בנה צ’רלס כמלך צ’רלס השלישי. הוא עלה לשלטון  לאחר תקופת הציפייה הארוכה ביותר בהיסטוריה ליורש  עצר בגיל 73 גיל שאליו לא היגיעו רוב מלכי בריטניה. 

היא כבר לא תשבור יותר שיאים אבל עדיין הייתה המלכה מאריכת הימים ביותר בהיסטוריה. 

ראו עוד על המלכה אליזבת השנייה ומשפחתה:

אלי אשד על המלך הפרו נאצי של אנגליה

מהמלכה אליזבת השניה בארמון בקגינגהם ועד לקפה “תמר ” בתל אביב: הספר “המלכה ואני” מאת יורם קניוק

המלכה אליזבת השנייה.ויקיפדיה

5 תגובות

 1. למלכה אליזבת השנייה מלאו 90 שנה. והיא כיום המלכה הזקנה ביותר על פני כדור הארץ. לציון האירוע המרגש, בית המלוכה פירסם תמונה של ארבעה דורות של משפחת המלוכה, שבה מופיעים המלכה, בנה ויורש העצר הנסיך צ’רלס, נכדו וויליאם והנין הנסיך ג’ורג’, הנראה מחויך בזמן שהוא אוחז בידי אביו. תמונה זאת צולמה לצורך הפצת סידרה של בולים מיוחדים לציון תחילת העשור העשירי לחייה של המלכה, שבה יופיעו ארבעת בני המלוכה השונים בנפרד. על פי הערכות, הבול של הנסיך ג’ורג’ צפוי להיות פופולרי במיוחד. סידרה של ארבעת הבולים תעלה 2.56 פאונדים.
  המלכה תציין בצניעות יחסית את יום הולדתה בארמון ווינזור. עם זאת, התקשורת הבריטית צפויה לציין את האירוע באופן רועש יותר עם שידורים מיוחדים שיכללו גם סרטים דוקומנטריים ושידורים חיים. “יחי המלכה, יחי, יחי, יחי”.
  ד שבשנים קודמות נמנעה המלכה מחגיגות ראוותניות לרגל יום הולדתה, הוחלט השנה לחרוג מהמסורת ולציין את האירוע המשמעותי בשלל דרכי חגיגיות, בהן אירוח מבקרים בארמון ווינדזור והדלקת אלף זרקורים ברחבי הממלכה לרגל המאורע. בלונדון אף יציינו את התאריך במטחי כבוד בהייד פארק והארת הפרלמנט בצבעי הדגל: כחול, אדום ולבן.

  לדברי יועציה הקרובים של המלכה, שמשרתת בתפקיד כבר 64 שנים, יום הולדתה מרגש אותה הרבה יותר מהעובדה שבספטמבר האחרון הפכה למונארכית המשמשת בתפקיד הזמן הרב ביותר בתולדות הממלכה. החגיגות תימשכנה לתוך הקיץ, כשבמאי ייערך אירוע בן ארבעה ימים בארמון ווינדזור, וביוני ייערכו ארוחת צהריים חגיגית וכן מסיבת רחוב לכ-10,000 מוזמנים ברחוב המוביל לארמון בקינגהאם.
  “רק עכשיו אנחנו באמת מתחילים להבין עד כמה זו אבן דרך משמעותית”, הודה הנסיך וויליאם, נכדה של המלכה ומי שצפוי יום אחד לתפוס את כס המלכות בעצמו. “אחרי כל מה שהיא הצליחה להשיג בחייה, זה באמת רגע מרגש עבור המשפחה כולה”, הוסיף בראיון לרשת סקיי ניוז.

  “אי אפשר לשבת רגל על רגל, אין תכנית פנסיה לעבודה הזו”, הסביר בנה של המלכה, הנסיך אדוארד. נראה כי גם הציבור הבריטי לא מעוניין בכך: סקר שבוצע לאחרונה הראה כי 70% מהבריטים מעוניינים כי המלכה תשמור על תפקידה לעומת 21% בלבד המעוניינים בפרישתה, וכי 66% מחזיקים בדעה חיובית לגביה לעומת 10% בלבד שאינם מרוצים ממנה.
  “היא משרתת את האומה הכל כך הרבה כבוד, כל כך הרבה יכולת לאורך שנים כה רבות”, החמיא לה ראש הממשלה הבריטי, דייוויד קמרון, ביום רביעי האחרון. “אני יודע שהמדינה כולה מצטרפת אליי לתקווה שהיא תמשיך למלוך עלינו עוד שנים רבות”, המשיך.

 2. עוד שיא אחד אחרון שנשאר למלכה אליזבת השנייה לשבור לגבי בריטניה והיא תשבור אותו בעוד כמה ימים .

  ב-11 במאי 2016 היא תשבור את השיא של האדם שהחזיק את הזמן הארוך ביותר בחייו בטענה שהוא מלך בריטניה.
  זהו השיא של ג’ימס פרנסיס אדוארד סטיוארט “הטוען לכתר “הזקן ” שטען לכתר בריטניה אחרי שהשושלת שלו סולקה מהשלטון.
  הוא המשיך במשך שנים רבות לטעון שהוא מלך אנגליה האמיתי ממקום גלותו בצרפת.שם חי יותר זמן מכל מלך אנגלי “רשמי” .
  ובעוד’ כמה שבועות גם השיא הזה ישבר בידי אליזבת השנייה.

 3. המלכה אליזבת השנייה שברה עוד שיא באריכות ימים במלוכה . זה של אימה שגם היא נקראה אליזבת המלכה האם אישתו של המלך הקודם אביה ג’ורג’.
  היא הפכה למלכה ב11 בדצמבר 1936 ושמרה על התואר “הוד מלכותה ” לאחר מות בעלה עד למותה ב30 במרץ 2002
  זוהי תקופה של 65 שנים ו109 ימים .בתה שברה לבסוף את השיא הזה ב-25 במאי 2017.וממשיכה. .

 4. ברכות למלכת בריטניה אליזבת השניה בת 97 שהשבוע הופכת להיות המלכה השניה באורך השלטון שלה בכל הזמנים לאחר שאורך השלטון שלה עובר את זה של שליט תאילנד ראמה התשיעי ששלט 70 שנה ו-126 ימים .
  אבל עדיין אחר מלך צרפת לואי ה-14 ששלט יותר מ-72 שנה.
  האם המלכה תשבור אפילו את השיא של לואי ה-14 ?
  כפי שנראה עכשיו מצבה הבריאותי אינו טוב. היא לא הייתה מסוגלת להשתתף באירועי החגיגות שנערכו בבריטניה לכבוד 70 שנות מלכותה.
  נראה כעת שמכאן ואילך הנסיך צ’רלס בן 73 ימלא את רוב תפקידיה.
  התחזית של תסריטאי סדרת המדע הבדיוני דוקטור הו בתסכית “מוות במשפחה” משנת 2010 היא שב-2027 כבר יעמוד מלך בראשות בריטניה אם כי הם הקפידו לא לציין אם זה צ’רלס או בנו

 5. המלכה אליזבת נפטרה היום 8 לספטמבר 2022 וכבר לא תשבור יותר שיאים אבל עדיין הייתה המלכה מאריכת הימים ביותר בהיסטוריה ומלכה מכל מין השנייה מאריכת השנים אחרי לואי ה-14.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש × 4 =