בגילנו, אמרה המלכה, כבר יודעים שהאהבה היא מחלה אכזרית, קשה ומיותרת.

“המלכה ואני” מאת יורם קניוק

תקציר

ביום שבו נישאות עיני כל העולם לאנגליה, לנישואי נכדה של מלכת בריטניה עם בחירת ליבו , זה הזמן לחזור ליצירת הספרות הבולטת ביותר שנכתבה בכל שפה על מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, ספרו של יורם קניוק “המלכה ואני”, יצירה שמתארת את האישה הבשר ודם מאחורי דמות הבובה נושאת הנאומים. ספר המתאר את מסע חיפושיה של אליזבת אחרי אהובה האמיתי היחיד, חיפוש שבו היא נעזרת בהיסטוריון ישראלי מזדקן המזכיר מאוד את יורם קניוק עצמו, שאף חווה במהלך הספר מערכת יחסים מינית עם מלכת בריטניה.

ו

עיני כל העולם נשואות היום לנישואין המלכותיים בבריטניה. הנכד של מלכת בריטניה, בנו של יורש העצר של המלכה, צ’רלס, הנסיך מוולס, ויליאם, מתחתן עם בחירת לבו וכל העיניים מופנות אל הנכד בטקס שאמור להיות המפואר והמתוקשר ביותר מזה שלושים שנה, מאז טקס הנישואין של אביו של ויליאם, צ’רלס, עם אימו, הנסיכה דיאנה. דיאנה הפכה מאז למיתוס, לאייקון של התרבות הפופולארית, במיוחד לאחר מותה הטראגי בתאונה, ששימש כקרקע פורייה לעשרות, ואולי מאות, תיאוריות קונספירציה.

אבל אני מעדיף להסתכל דווקא על הסבתא, אליזבת השנייה, המולכת מזה קרוב לשישים שנה והולכת אולי לשבור את שיא כל הזמנים של המלכה ויקטוריהבאורך תקופת מלוכה: 64 שנים.

לכאורה, המלכה אליזבת השנייה היא דמות משעממת ומיובשת מאין כמוה, שעם כל החומר הרב שיש עליה, יש להודות על האמת: השושלת הנוכחית של מלכי אנגליה, שושלת וינדזור, או האנובר, כפי שהם נקראו במקור, כאשר היו משפחה גרמנית שהגיעה לאנגליה, כוללת את הדמויות המשעממות ביותר בהיסטוריה שלה, בהשוואה לשושלות קודמות כמו שושלת פלאנטאנג’ט, עם דמויות כמו הנרי השני (מהסרט “בקט”), אישתו אלינור (מהסרט “האריה בחורף”) וילדיו ריצ’רד לב הארי (מהספר והסרט “הקמע” של ולטר סקוט), ג’ון בלי ארץ (מאינספור סרטי “רובין הוד”) או שושלת טיודור עם הנרי השמיני (מ”ששת נשותיו של הנרי השמיני ” ו”הטיודורים”), בנו  אדוארד (מ”בן המלך והעני”) ובתו אליזבת הראשונה (מאינספור סרטים וסדרות).

. יש להם, בשושלת וינדזור, את ג’ורג’ השלישי, שזכור לכמה מאיתנו מהסרט “טירופו של המלך ג’ורג'”, ויש להם את ויקטוריה, המלכה המאריכה ימים.

Cover of To Catch a King: A Novel by Harry Patterson

כמובן, יש להם גם דודהּ של המלכה הנוכחית , אדוארד השמיני, המלך לשנה אחת, שידוע כרומנטי מכל מלכי אנגליה: הוא עזב את המלוכה למען גרושה מכוערת, אבל בעלת נטיות פרו-נאציות.

ויש גם אביה של אליזבת, המלך ג’ורג’ השישי, שבימים אלה דמותו מככבת בסרט זוכה האוסקרים, “נאום המלך”, העוסק בבעיות הדיבור שלו.

אבל אנו במלכה אליזבת עסקינן, מה יש בה שיעורר עניין ביוצרי יצירות דרמטיות ?

כמדומה, מעט מאוד.היא דמות משעממת מאין כמוה. קשה להגיד עליה משהו. ובכל זאת, המלכה אליזבת השנייה נמצאת עימנו כמלכה מאז 1953.

כל המלכים נופלים, חוץ ממלכי הקלפים ובית המלוכה הבריטי, אמר בזמנו פארוק מלך מצריים (שנפל ). וכך גם עם אליזבת השנייה, שנראית נצחית. אִמהּ, המלכה האם, אחרי הכל, נפטרה בגיל מאה. אולי גם אליזבת ?

רק בשנות השמונים והתשעים דומה היה שמשהו קורה לשושלת המלוכה. הנסיכה דיאנה, חייה ומותה, הפכו לסיפור קונספירציה כביכול, ונכתבו עליה עשרות, ואולי אף מאות, ספרים. אפילו גיסתה וחברתה לשעבר, הדוכסית פרגי שרה פרגוסון, הפכה למעין דמות לאומית.

אבל המלכה אליזבת? עליה כמעט לא כתבו דבר בספרות היפה ולא התייחסו אליה בתרבות הפופולארית.

יוצא דופן אחד הוא  סיפור קומיקס אמריקני על גיבור-העל האמריקני בטמן והבלש הפרטי המפורסם שרלוק הולמס, שבחוברת  “Detective Comics 572 THE DOOMSDAY BOOK מצילים ביחד את המלכה מידי צאצא של  אויבו הוותיק של הולמס, הפרופסור מוריארטי, שמנסה להתנקש בחייה כמחווה לסבו המפורסם, שהתנקש בסוף המאה ה-19 במלכה ויקטוריה, אך ללא הצלחה, כתוצאה ממאמצי הסיכול של הבלש המפורסם שרלוק הולמס.

פרט לסיפור זה אין כלום על אליזבת בעולם הקומיקס האמריקני.

ומה יש על המלכה אליזבת השנייה בעברית, בארץ שבה מלכו סבה ואביה?מעט מאוד.

בעברית קיימות כמה חוברות על איש היער טרזן, המתארות את פגישותיו וקשריו עם משפחת המלוכה הבריטית. טרזן, שהוא אחרי הכל אריסטוקרט, בן למשפחה עתיקה, ולכן צפוי בהחלט שיפגוש ויכיר את מלכת בריטניה ואת משפחתה בעת שהותו באנגליה, אכן פגש את המלכה אליזבת ואת הנסיך צ’רלס בחוברות הישראליות.

בעברית קיימים גם שלושה ספרים בדיוניים , שבהם  מככבת אליזבת השנייה. שניים למבוגרים ואחד לילדים.

האחד הוא הספר של אלן בנט “הקוראת המלכותית ” (תרגם מאנגלית והוסיף מפתח מושגים: יואב כ”ץ,  תל-אביב, משכל, [תשס”ח], 2008), שמתאר כיצד בגיל מאוחר המלכה הופכת לקוראת אובססיבית של ספרות טובה ואף שוקלת בסוף הספר לכתוב בעצמה.

כדאי לציין, שהיחיד מכל בני המשפחה המלכותית שגילה כישרון כלשהו בכתיבה הוא הנסיך צ’רלס, שחיבר ספר ילדים בשם “הזקן שגר באגם נגר”. זהו ספר שזכה להצלחה ותורגם לעברית, ואף הפך לסרט אנימציה ולאופרה, אך ספק אם היה זוכה לתשומת לב כזאת אלמלא היה מחברו איש משפחת המלוכה. צ’רלס יצר בספר זה את המסורת של סלבריטאים שכותבים ספרי ילדים, מסורת שהמשיכו מאז אמנים ידועים כמו פול מקרטני והזמרת מדונה.

הספר לילדים על מלכת בריטניה  שאותו כתבה ואיירה אמנית הקומיקס רותו מודן “סעודה אצל המלכה ” ( עם עובד 2010) מתאר בפרטי פרטים משעשעים את  סיפור ביקורה של ילדה ישראלית בחצרה של מלכת בריטניה שם  מלמדת  הישראלית הצעירה  את המלכה והאצילים איך אפשר וצריך באמת לאכול  גם ללא נימוסי שולחן בריטיים.

אבל אין להשוות את הספרים האלו עם ספרו של  חתן פרס ספיר השנה, הסופר הוותיק יורם קניוק, “המלכה ואני” ( הקיבוץ המאוחד, 2001), שהוא, לדעתי, יצירת הספרות הבולטת ביותר בכל שפה שנכתבה על אליזבת השנייה. והוא מציג אותה לא כסמל, אלא כאישה בשר ודם.

יורם קניוק פוגש את מלכת בריטניה

איני יכולה לצוות עליך כי אינך נתין שלי ועל כן אתה האדם הראשון, זולת ברוס, שאני מתחננת אליו, אלף שנים מלכות בבריטניה לא התחננו, גם לא כאשר כמה מהן הולכו אל הגרדום. אבל אני זקוקה למי שבארמון שלי היה זוכה למעמד של הסגן האחראי על שבעת הכלבים שלי, לכל היותר.

(מלכת בריטניה לנתן יזרעאלי, “המלכה ואני”).

יורם קניוק ניסה לתבוע את עלבונה של המלכה וכתב עליה ספר שבו חשף את האישה האמיתית, אישה בשר ודם שמאחורי הפרצוף והקול המלאכותיים שמטילים עלינו שעמום, ומן הסתם גם על בני משפחתה ועליה עצמה. המלכה אליזבת השנייה בספרו של קניוק היא אישה שאינה מתביישת לשבור את כל המוסכמות ולצאת בעקבות אהובה היחיד, שנעלם מסיבות מסתוריות, גם תוך הסתכנות בשערורייה.

על העטיפה מופיעה דמותה של המלכה, כפי שצייר אותה אנדי וורהול: אישה אפרורית ולא חיננית, שספק אם הייתה מעוררת עניין רב אילולא הייתה מלכת בריטניה. אבל יש בה משהו, אם כי לא ברור מה.

המספר הוא ההיסטוריון הלא חשוב נתן יזרעאלי, שביום בהיר אחד מקבל טלפון ממלכת בריטניה. בתחילה הוא לא מאמין, אבל הדוברת מתעקשת שהיא אכן מלכת בריטניה והוא משתכנע והיא אכן מלכת בריטניה ומפתח עימה קשר אישי.

מלכת בריטניה מתחילה לחשוף את עצמה בפניו ואינה מפסיקה לדבר. רוב הספר הוא מונולוגים של המלכה על חייה כאישה שהכל מזלזלים בה, חוץ מברוס, אהובה המסתורי. הסיבה שהמלכה התקשרה לישראלי חסר החשיבות היא מסע חיפוש אחרי אהובה שנעלם, קצין בריטי ממוצא יהודי, ורק יזרעאלי יכול לעזור לה בכך. מסתבר שהוא נתקל באהובה, ברוס אטלי, אי-אז ב-1947, השנה שבה אליזבת התארסה עם הנסיך פיליפ, ומאז האהוב לא נפרד ממנה, לפחות ברוחו.

הנסיך פיליפ

…”לו הייתי גבר אנגלי, האישה האחרונה שהייתי מתאווה לה זו אני, כשהבטתי בפיליפ השוכב על ידי הכאיב לי הגועל שעל פניו, אולם אני מניחה שמרבית הבעלים במשפחות האצולה סובלים כשהם שוכבים עם נשותיהם החוקיות. בעלי השתמש בי כסולם, כבעלה של מלכת אנגליה. הוא רצה צאצאים מלכים, כבוד וכסף, הרבה כסף. הציק לו שהאחיות שלו, שנישאו לקצינים נאציים, עשירות ממנו, לגבי דידו אני בובה מחורבנת… יום אחרי נישואינו כבר היה עם אחרת... אני נשואה כבר יותר מחמישים שנה, אבל אף פעם לא יצא לי לשוחח עם בעלי אפילו שיחה אחת ויחידה שלא עסקה בעניין רשמי או במשהו שקשור לילדים. אני אישתו כי אין לי ברירה”.

(מלכת בריטניה מתארת את חייה עם הנסיך פיליפ, “המלכה ואני”).

אליזבת חושפת באוזני ההיסטוריון הנדהם, שאינו יודע על מה היא בכלל מדברת, את סודותיה הרומנטיים האינטימיים ביותר, כולל תיאור של חיי המין שלה. היא מתארת בעיניו את התפתחות הרומן שלה עם הנסיך פיליפ בעלה, שלו יש בני משפחה נאציים, רומן שאורגן בידי משפחתה. היא מודה בפני ההיסטוריון שאולי היא מתעבת את פיליפ אפילו יותר משהוא מתעב אותה, וחושפת שהיא עוקבת אחרי הממזרים שפילים הוליד לנשים אחרות ודואגת שיקבלו כספים למחייתם. הדבר הבולט ביותר לגבי הנסיך פיליפ זה “שיש לו את אוסף הסרטים הכחולים הגדול ביותר בממלכה“.

למלכה יש הרבה מה לומר ליזרעאלי גם על בני משפחתה האחרים:

“דיאנה הייתה מה שמכנים היום אייקון ,מודל לחיקוי, גדולה מהחיים, אולם היא הייתה פתיה חלשת אופי שהפכה את תמימותה הכסילה ואת יופיה הזעום לכוח. אהבו אותה, לא פחדו ממנה. היא נראתה כוכבת גדולה מן המלכה. וזה הפחיד את כולנו. בני חיפש אישה בלא שאהב מימיו, לא אותי ולא אחרים. ודיאנה הייתה מסוכנת”.

(מלכת בריטניה, “המלכה ואני”).

רק ברוס האהוב, חושפת המלכה, התייחס אליה כאל אישה ולא כאל חפץ יקר.

הקורא שעוקב אחר התפתחות היחסים בין המלכה להיסטוריון אינו יכול אלא לקוות יחד עם ההיסטוריון, שבשלב מסויים ייווצר בין שני האנשים הבודדים הללו קשר רומנטי מיני. ואכן, בסצינה סקסית מאין כמוה נתן יזרעאליוזכה לבקר את המלכה במעונותיה, לשתות עימה יין ולעסות את רגליה כמרגוע זמני לייסוריה המיניים של המלכה, עד שיצוץ אהובה האמיתי היחיד שהחליט להיעלם מחייה מסיבותיו המסתוריות.

לכל אחד יש פנטזיה מה הוא היה עושה אילו היה מקיים פגישה אינטימית עם מלכת בריטניה, וזאת, מסתבר, הפנטזיה של קניוק.

דמות האהוב הנעלם של אליזבת בספר היא, כצפוי, אדם גדול מהחיים ובוודאי מהנסיך פיליפ בעלה. ברוס הוא אדם פראי, חושני, מסתורי ורומנטי, מעין שילוב של כוכב הקולנוע ארול פלין, לורנס איש ערב, אורד וינגייט וג’יימס בונד. בדיוק האיש שבו יכולות נסיכות מצעירות ומלכות מזדקנות, וגם זקנות, להתאהב, ומי יודע, אולי אפילו לכל חייהן ?

הסיבות להעלמותו ? הוא איש שירותי הביון של בריטניה ועוסק בענייניםהסודיים ביותר, כאלה שגם מלכות אינן יכולות לדעת עליהם.

Die Queen, ihr Liebhaber und ich

“המלכה ואני”, המהדורה הגרמנית

ספוילר ספוילר ספוילר (!!!)

ומה הקשר בין אותו איש מסתורין להסטוריון הישראלי ? מסתבר שזהו לא אחר מאשר הקצין הבריטי שפצע אותו בימי מלחמת השחרור, ולאחר מכן היציל את חייו . ומאז הוא מקיים עימו קשרים סמויים ועוקב אחריו מרחוק.

הדמות של יזרעאלי, היסטוריון אפרורי כבן שבעים, שאישתו נטשה אותו לאחר ששפכה חרדל לתוך אוזנו והשאירה לו רק את הכלב, נראית כמבוססת בחלקה לפחות על קניוק, שהוא בן גילו של ההיסטוריון וכמוהו בעל עניין עמוק בהיסטוריה (גם הבריטית), כמוהו לחם בפלמ”ח, כולל תיאור הפציעה שספג בירושלים במלחמת העצמאות, שמופיע גם ב”חמו מלך ירושלים”. קניוק במציאות הלא בדיונית נפצע במלחמת השחרור וקצין בריטי הציל אותו. נראה שגם מקום המגורים של ההיסטוריון זהה לזה של קניוק, וכמוהו הוא מבלה את עתותיו ב”קפה תמר” ברחוב שיינקין בתל אביב.

“קפה תמר”

בסיום הסיפור, כאשר הולך המספר למקום משכנו הקבוע ב”קפה תמר” ברחוב שיינקין בתל אביב, כדי לפגוש את ידידיו ומקורביו (גילוי נאות :כותב שורות אלו הוא אחד מאותם אנשים ששורצים בקפה תמר גם ליד שולחנו של קניוק מדי שבוע בשבוע ), הוא מבין שבעצם לא הבין כלום על מלכת בריטניה. האם מדובר רק בבובות שעווה יחצניות של הממלכה, או אולי באנשים חיים בשר ודם? שאלה שרבים מתחבטים בה, אולי גם בני המשפחה המלכותית עצמה.

וכפי שאומרת המלכה עצמה בקטע מהספר :

“…תגיד לי, אתה חושב שזה קל להיות מלכת בריטניה? האין למלכה עיניים? האין למלכה איברים, צורה, חושים ומאוויים, רגשות? האם מלכה אינה אוכלת אותו לחם ונפצעת מאותו כלי נשק, מתייסרת באותן מחלות, מתרפאת באותן תרופות? בקיץ לא חם לה ובחורף לא קר לה? אם ידקרו אותה לא תזוב דם? אם ידגדגו אותה לא תצחק? אם ירעילו לא תמות? ואם יתעללו לא תנקום? אם אני בת שבעים ושלוש והייתה לי אהבה אחת כל חיי , אסור לי לחבק אותה עוד פעם אחת? …אני בריטניה, אני קיימת. היו לי חיים עם ברוס שלא היו מלכוּת. שכבתי עירומה ומלאת תשוקה וזה לא יפה לראות מלכות מתעלסות. זה בניגוד לפרוטוקול”.

(“המלכה ואני”).

לבו של הקורא אינו יכול אלא לצאת אל מלכה כזאת.

נספח: ראיון עם יורם קניוק

אלי: יורם, מה אתה באמת חושב על מלכת בריטניה?

קניוק: תראה, אני עוקב אחריה ואחרי המשפחה שלה כל חיי .מדי פעם אני מסתכל על המלכה הזאת בטלוויזיה, ובסך הכל אני רואה בה משהו עצוב. זאת אישה מסכנה שחיה כל חייה בכלוב של זהב, שאף אחד לא אוהב אותה. בעלה זלזל בה תמיד באופן הכי גלוי האפשרי, והבן שלה לא הסתיר מעולם את השאיפה שלו שהיא כבר תעבור לעולם שכולו טוב.

אלי: אתה אוהב את האנגלים?

קניוק: אני אמביוולנטי לגביהם. האנגלים הם בסך הכל עם מקסים, אבל הכי אנטישמי שיש. הם גירשו את היהודים מארצם למשך מאות שנים. מצד שני, כפי שאני כותב בספר, מזלנו שלא הצרפתים שלטו עלינו במנדט, כי הם היו משמידים אותנו אם היינו נאבקים בהם.

אלי: אתה אוהב את הרעיון של המלכים?

קניוק: בסך הכל אני אוהב מלכים מהעבר.  פעם המלכים היו באמת מלכים מרשימים, גם אם הם ביצעו מעשי רציחות המוניים. שמע, אני התראיינתי פעם ואמרתי שחסר לנו מלך וזה עורר שערורייה.  אני אוהב את הרעיון של מלכים, אבל המלכים היום הם באמת אנשים בינוניים ומטה. פעם מלך היה מלך. אני אוהב את המלכים של ימי הביניים, אבל המלכים היום הם באמת לא משהו.

רציתי לתאר את מלכת בריטניה לא בתור הבובה נושאת הנאומים הזאת שכולנו מכירים מהטלוויזיה, אלא כפי שהיא באמת, האישה שלא רק צריכה לשאת שערוריות של בני משפחתה כל הזמן, אלא גם מעוניינת לחולל אותן בעצמה. רציתי לתאר את הדמות האמיתית שבתוך הסמל של אליזבת השנייה, ולכן כתבתי את “המלכה ואני”.

  נספח :ספרים בעברית על משפחת המלוכה הבריטית.

בעברית יש רק מעט מאוד ספרים על שושלת המלוכה של וינדזור. והנה הם:

פנחס בן צבי גרייבסקי, “ביקורי נסיכי אנגליה בירושלים: בחיי המלכה ויקטוריה נ”ע, תרכ”ג-תרנ”ז: מקדש לחג יובל הכתרת הוד מלכותו ג’ורג’ החמשי מלד ] אנגליה וקיסר  הודו ג’ אייר תרצ”ה 1935כרוך עם ספרו מגנזי ירושלים (צ”ד תרצ”ג-ח) א

מהדורה שנייה  .. /    (אשדוד :   אוצרות גאוני ספרד,   [תשנ”ו 1996 ]).
ג’ילס ליטון   סטרייצ’י,  המלכה ויקטוריה /   עברית פסח גינזבורג   תל-אביב :   מצפה,   תרצ”ז-1936

 , אנדרה  מורואה    אדוארד השביעי וזמנו /   עברית אהרון הרמוני   תל-אביב :   טברסקי,   תש”ה

אדוארד ה-8,    ספורו של מלך :   זכרונותיו של הדוכס מוינדזור /    עברית אהרון אמיר  ירושלים :   קרני,   תשי”ב 1952

מלך על הכוונת הארי פטרסון ג'ק היגנס

אדוארד השמיני מככב במותחן של הארי פטרסון המוכר גם בשמו הבדוי  ג’ק היגינס   מלך על הכוונת /  ( 1979)    [עברית אליעזר כרמי , תל אביב] :   (רמדור),   (1980).ספר שמתאר את ניסיונם של הנאצים לחטוף אותו במלחמת העולם השנייה. .

בעברית יש ספר אחד הקשור לנסיך צ’רלס ,הוא זה שכתב אותו.

הזקן שגר באגם נגר

צ’רלס, הנסיך מוילס    הזקן שגר באגם נגר /  1980  עברית אוריאל אופק’   ירושלים :   עידנים,   1981

 סיפורים משעשעים  שהנסיך נהג בימי חופשה לספר לאחיו הצעירים .בעידודו של הצייר יו קאסון אוצר יצירות האמנות המלכותי הוא העלה כמה מסיפוריו על הכתב מלויים באיורים הצבעוניים העדינים- משעשעים של סיר קאסון .במערה שלחוף האגם, גר לו זקן בנוחות וללא דאגה. יום אחד, הוא יצא מהמערה והחליט לטפס על צוק החולש על אגם הנגר. ואז התחיל האסון…הספר מספר בהומור ממוזג בדמיון הבלותי את הרפתקאותיו של זקן שגר לבדו במערה ממנה הוא יוצא מידי פעם לשיטוטים ומסעות מיוחדים במינם.

ספרי רכילות על משפחת המלוכה :

 דיויס, ניקולס    הנסיכה דיאנה :   נישואים במשבר /    תל אביב :   אופוס,   1993.

הספר שהביא לגירושיהם של הנסיך צ’רלס והנסיכה דיאנה.

דוכסית בשר ודם

שרה פרגוסון (פרגי) דוכסית בשר ודם :כל סודות בית המלוכה הבריטי /מאת: ואסו קורטזיס, מאנגלית: שרון יובל  תל-אביב : משכל, 1997

חייה ונפתוליה ובעיותיה וקשייה, הרומנים, והדיאטה של שרה פרגוסון פרגי, הדוכסית מבית המלוכה הבריטי. הדודה של הנסיך ( שלא הוזמנה לחתונה ולא בכדי) ,

מותחנים על משפחת המלוכה הבריטית.

תום קלנסי,   משחקים פטריוטיים /    תל-אביב :   ספרית מעריב,   תשמ”ט 1988.

 ג’ק ראיאן היסטוריון אמריקני מציל את הנסיך והנסיכה מולס ואת בנם מידי מתנקש אירי . וכתוצאה הופך מטרה להתנקשות בעצמו..ספר שגם הוסרט לעיבוד קולנועי בכיכובו של האריסון פורד.

ספר ילדים  על דיאנה

דיאנה גם מככבת ספר ילדים ישראלי

הנסיכה דיאנה  מעשה בשן מתנדנדת /   מאת אודליה מטלון   תל-אביב : זמורה-ביתן,   תשנ”ז

הנסיך ויליאם נכדה של אליזבת מופיע בספר ילדים ישראלי

 גלילה  רון-פדר-עמית, גלילה, משימה עולמית 10 –   לונדון :   נסיך על הכונת /    בן-שמן :   מודן,   2011.

תקציר :

פִּתְאוֹם הוֹפִיעָה מוֹדָעָה עַל תַּחֲרוּת לְיוֹם הַשֶּׁקֶר, כְּלוֹמַר הִתְמוֹדְדוּת מִי שַׁקְרָן טוֹב יוֹתֵר. לֹא תַּאֲמִינוּ, אֲבָל תּוֹם הִצִּיעַ שֶׁ… נְסַפֵּר אֶת הָאֱמֶת. אֲבָל מִי רָשַׁם אוֹתָנוּ לַתַּחֲרוּת הַזֹּאת? וְלָמָּה אַב־הַבַּיִת מָשַׁךְ לִי בָּאֹזֶן וְסוֹבֵב אוֹתָהּ מַמָּשׁ בְּאַלִּימוּת? וּמָה גִּלִּיתִי כְּשֶׁתּוֹם אָמַר לִי לְהִסְתַּכֵּל בָּאֹזֶן שֶׁלִּי בָּרְאִי? אָז נָסַעְנוּ לְלוֹנְדוֹן. בַּדֶּרֶךְ לִווּ אוֹתָנוּ עַמִּירָם וַעֲמַלְיָה הַמְּעַצְבֶּנֶת, שֶׁכָּל הַזְּמַן צִלְּמָה אוֹתָנוּ. אֲבָל הָאֲנָשִׁים שֶׁמִּסָּבִיב לֹא הִפְסִיקוּ לְהִתְחַלֵּף. נִרְאָה שֶׁכֻּלָּם מִתְחַזִּים, וְשֶׁכֻּלָּם רוֹצִים לִהְיוֹת הַנָּסִיךְ וִילְיַאם. אֲבָל שֶׁל מִי הָיוּ הַקּוֹלוֹת בְּתוֹךְ הָרֹאשׁ שֶׁלִּי? לָמָּה הַמִּתְחַזִּים רָצוּ לַחְטוֹף אֶת הַנָּסִיךְ וִילְיַאם, בְּנוֹ שֶׁל יוֹרֵשׁ־הָעֶצֶר הַבְּרִיטִי? לְאָן לָקַח אוֹתִי הָאַמְבּוּלַנְס? מִי הָיָה כָּבוּל יַחַד אִתִּי בְּתוֹךְ הָאַרְגָּז שֶׁבָּרֶכֶב הַמִּסְחָרִי? וּמָה הָיְתָה הַ-תַּקָּלָה? וְהַאִם בֶּאֱמֶת אֶתְבָּאֵס שֶׁלֹּא אוּכַל לְסַפֵּר שֶׁפָּגַשְׁתִּי אֶת הַנָּסִיךְ וִילְיַאם יְפֵה הַתֹּאַר?

טרזן פוגש את משפחת המלוכה הבריטית בחוברות האלו :

הוצאת הקרנף כרך ח’ 1-32  (החוברות נכתבו רובן ככולן בידי חיים גיבורי )

1.. טרזן ומסתרי קו האורך ה51-. טרזן נלחם בפולשים מהחלל שהקימו בסיס במעמקי הים ,בסוף הסיפור הוא נוסע להיפגש עם מלכת אנגליה כדי לתכנן עמה הגנה מפני פלישות נוספות בעתיד. פגישה המתוארת בחוברת “טרזן והמלכה הגדולה”

כרך ט’ 1-32 (החוברות נכתבו רובן ככולן בידי חיים גיבורי )

20. טרזן ותרופת הפלאים. למעשה ההמשך של חוברת מס’  26 “טרזן והמלכה הגדולה”. טרזן שחי במשך חצי שנה עם בני משפחת מלכת בריטניה שהפכו לידידי משפחתו יוצא לאפריקה כדי להשיג תרופה לשריון דם האדם במסעות בחלל. בדרך הוא מתמודד עם סוכנים רוסיים שמנסים להשיג את התרופה לפניו.

 26. טרזן והמלכה הגדולה. בתמורה על שעצר פלישה מהחלל (ב”טרזן ומסתרי קו האורך ה51-“) מלכת בריטניה אליזבת נותנת לטרזן את צלב ויקטוריה. הוא מציל את הנסיך צ’ארלס מידי חוטפים נאציים והוא ומשפחתו הופכים לידידי משפחת המלוכה ( בוי הופך לחבר של צ’ארלס, ג’ין למלווה של המלכה) המשך הספור הוא בחוברת 20 “טרזן ותרופת הפלאים”.

 :

 ראו עוד ראיון עם יורם קניוק על “המלכה ואני “

 עוד ביקורת על “המלכה ואני “

 עוד על בני משפחתה ואבותיה של אליזבת השנייה :

ראו על דודה של אליזבת השנייה

המלך הפרו נאצי של אנגליה

ראו על  אחד מאבותיה של אליזבת השנייה משושלת אחרת טיודור

ששת הנשים של הנרי השמיני  ( וגם בתו מרי אשת הדמים )

.Die Queen, ihr Liebhaber und ich: Roman

2 תגובות

 1. […] מהמלכה אליזבת השנייה ועד לקפה "תמר" בתל אביב מאת מספר 666, בתאריך אפריל 29, 2011 בשעה 6:23 am, בקטגוריה ספרות פופולארית. תגים:אליזבת השנייה, יורם קניוק. אין תגובות עדיין פרסם תגובה או השאר עקבות: טראקבק. « בית החולים לילדים הראשון בירושלים במזרח התיכון וביבשת אסיה כולה ( וגם באפריקה ). אהבתיBe the first to like this post. […]

 2. היום נחגגות בבריטניה חגיגות “יובל היהלום ” מלאת שישים שנה (!) למלכותה של אליזבת השנייה.
  רק המלכה ויקטוריה במאה ה-19 היגיעה בעבר בבריטניה לאורך זמן מלוכה כזה וחגגה חגיגות כאלו. והיא שלטה עוד ארבע שנים נוספות .
  האם אליזבת השנייה תשבור גם את השיא של ויקטוריה באורך זמן המלוכה?
  ניתן לשער שהנסיך צ’רלס יורש העצר מעדיף שלא….
  אולם בניגוד לימי ויקטוריה בריטניה שלאחר 60 שנות אליזבת השנייה היא שוב אינה אימפריה .היא צל עצוב של עוצמתה שלפני שישים שנה ,ושוב אינה שולטת בים.
  הצי המלכותי הבריטי בעבר הגדול בעולם ,כולל כיום רק כמה ספינות בודדות בעיקבות קיצוצים בלתי פוסקים בתקציב .
  הבכורה העולמית עברה למדינות אחרות.
  לא ניתן אלא לתמוה מה יהיה מצבה של בריטניה בימי המלך הבא שיעלה לכס המלוכה אחרי אליזבת.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד + 14 =