ביום רביעי 11 לינואר 2012, יצא הנשיא אסאד בנאום רחוב פומבי היכול להיחשב נאומו הראשון, מול קהל רב בככר דמשק. אסאד הביא את אשתו וילדיו, אשר על פי דווחי החדשות שהו לאחרונה בלונדון. ברחבי הככר נכחו המונים רבים, אשר הריעו וקראו קריאות תמיכה בנשיא. הטלביזיה הסורית העבירה את השידור ישירות לבתי הצופים, בהצגתה מסך מפוצל המראה את הנשיא מימין והקהל הרב, משמאל.

בבחינת הנאום, יש לבדוק את תוכן דברי הנשיא ואת המראות. הטלביזיה הסורית סרה למרות השלטון ומעבירה אחר סינון רב, מראות ודיווחים המיישרים קו עם מה שהנהלתה חושבת שיהיה תואם את רצון השלטונות. בד בבד, מתקבלות הנחיות כיצד לדווח את האירועים, מנציגי ארמון הנשיאות וזרועות המודיעין הנאמנים לאסאד. יש לציין כי אסאד, השכיל ליצור מנגנונים המקבילים לצבא ולמדינה, האמונים על שמירת השלטון של עדתו ומשפחתו.

הככר עברה סנון רב של הנוכחים בה. שומרי ראשו של הנשיא אסאד, לבשו אימוניות בצבעי הדגל הסורי. המסר היה חד וברור: מול האופוזיציה המחזירה את הדגל הסורי מלפני הפיכת הבעת’ בצבעי ירוק, לבן ושחור, ממשיך להיות הדגל הנוכחי בצבעי אדום, לבן ושחור. הלאומיות הסורית מוקבלת לתמיכה במשפחת אסאד ואכן ההמונים קראו “ברוח ובדם נפדה אותך אסאד”. שומרי ראשו הביעו מבט קשוח וחד וניכר היה בהם המתח הרב. למרות היות הכיכר מלאה בתומכי המשטר, יכול להיות כי מתנגד או איש אופוזיציה יוכל להתגנב. באופן טבעי אנשי הבטחון נוהגים בחשש מעין זה עם בצוע עבודתם, אך בסוריה דבר מה מעין זה לא היה נראה באופן ברור כל-כך, לפני תחילת המהומות.

אסאד, קרא בנאומו לאזרחי סוריה “לצאת מן המסגדים, מן הכנסיות ומן האוניברסיטאות” ולהראות את תמיכתם. בזאת שידר מסר כפול: 1. אחדות דתית בין נוצרים ומוסלמים: ככל הנראה במטרה לטשטש את ההבדלים העדתיים בסוריה. אינטרס ברור של הנשיא, לנוכח היותו שייך לעדה העלאווית. 2. באותו משפט התייחס אסאד לנוכחים במוסדות הדת ולסטודנטים: כאשר המנהיג פונה לקבוצות מסוימות בנאום ראשי, הדבר מדגיש את חשיבותן בעיניו.

אסאד, רואה חשיבות עיקרית בצעירים (המרכיבים את אוכלוסיית הסטודנטים). אוכלוסיית ההתייחסות בדבריו, הנה צעירי המדינה והנוכחים במוסדות הדת באשר הם. הוא מודע לעובדה כי ההפגנות מתחילות ממוסדות הדת ומקמפוסים מסוימים. אמנם שליטת המדינה במוסדות האקדמיים הראשיים, למשל, באוניברסיטת דמשק נשארה, אך ישנם מוסדות בערים רחוקות יותר מהן יוצאות ההפגנות. הדבר יכול להיחשב כנסיון ליצור פעולת מנע מפני קיום הפגנות עתידיות וחשש מפני התפשטותם לקמפוסים מרכזיים יותר. ככלל, ניתן לראות בנאום הצגת חשש, יותר מאשר העברת מסר מרגיע. אמיתות הדברים מועברת “בין השורות”, בניואנסים הדקים הנראים בתמונות.

מאז אותו נאום התראיין הנשיא אסאד שנית בטלביזיה, לתקשורת הזרה. הוא עשה כן בראיון בו הביע עמדה, לפיה השלטון אינו פועל נגד אזרחיו. כמו-כן, הופיע נואם בפרלמנט ובפורומים אוהדים. בנסיון להתמודד עם סרטוני המתנגדים בYouTube, העלה תמונות ביתיות בהם הופיע ב”מכנסי ג’ינס” וצירף סרטים בו צולם עם אשתו באירוע סגור. עתה, הוא מכיר בעובדה כי ישנה בעיה במדינה. עם זאת, לשיטתו היא משוייכת לארגוני דיסידנטים המתנגדים לשלטון ולא לשלטון עצמו.

כיום, הגיעה רמת האירועים בסוריה, לכדי טבח יומיומי. בד בבד, השתפרה איכות הדיווחים העצמאיים שלא במסגרת השלטון מצילומי מכשירים סלולריים, לדיווחי חדשות המראיינים במצלמה באיכות וידיאו, את מנהיגי המתנגדים וחיילי צבא סוריה החופשית. הדבר מוכיח כי ישנה תעוזה הפועלת ככח נגדי, אל מול החשש מפני מנגנוני הבטחון. המשבר בסוריה לובש פנים של מלחמת אזרחים ותלוי בהחלטה הממשמשת ובאה מצד מועצת הבטחון, לגנות באופן סביל או להתערב באופן מוגבל, בנעשה במדינה. קו השבר יהיה באחוזי העריקה מצבא סוריה, לצבא סוריה החופשית. ניתן לראות סמל לכך, בעריקת שדר הטלביזיה הסורית המדווח פרשנויות כלכלה, בשל טענתו בדבר אי יכולת לשדר מסרים המצדיקים הרג חפים מפשע. כאשר העריקות יתגברו לכדי מסה קריטית, אזי תופיע לנגד עינינו מציאות אזורית אחרת לחלוטין.

2 תגובות

  1. כולם מדברים על כך שבשאר אסד הולך ליפול ומתפלאים איך הוא בכלל החזיק מעמד כל כך הרבה זמן .
    אגב זאת באמת פליאה. והעובדה היא שבשאר הוא כנראה לא כל כך טיפש הוא בכל זאת מחזיק בשלטון כבר 12 שנה שזה לא כל כך מעט. כנראה שאסד האב ידע מה שהוא עושה כשהחליט להעביר לו את השלטון.
    הערכתי היא שאם המשטר של בשאר יפול לבסוף בסוריה ,הוא ימשיך לקיים אותו כמדינה עלווית עצמאית בהרי אנסר.הרמז לכך הוא שעד כה הוא סירב להצעה הרוסית לברוח לרוסיה.
    אז הוא כנראה מתכוון להמשיך להיאבק.
    השאלה כמובן היא אם העלאווים עצמם ירצו במקרה כזה שדווקא הוא יעמוד בראשם במדינה עצמאית.יכול להיות שיעדיפו דווקא את אחיו מאהר הידוע כלוחם אכזרי.

  2. מעניין מה קורה עכשיו בלוב לשבט של קדאפי. אולי זה יכול לרמז על הסכנות\סיכויים שעומדים בפני העלאווים אם אסד יודח וייאסר.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתיים + 7 =