חגית בת־אליעזר, שגרירת ‘יקום תרבות’ לאירועים, ממליצה על

המסעדה/בית אוכל ‘רובין פוד’ Robin Food

זהו בית אוכל חברתי בחיפה. המשקאות בתשלום, אבל למנות המוגשות והרשומות בתפריט היומי אין תעריפים. בסוף הארוחה כל סועד משלם כרצונו – הסכום נשאר בין הסועד לבין קופסת המצלצלים שאליה הכסף מצטרף, ולא נודע ברבים.

איך אחרית הימים הזאת אפשרית?

העיקרון הנאור, האקולוגי, שמנחה את עמותת ‘רובין פוד’, מפעילת בית האוכל, הוא הצלת מזון ראוי למאכל, שאחרת היה נזרק. העמותה מקבלת השראה מהפרויקט The Real Junk Food Project . לפי הנתונים העולמיים שליש מהתוצרת החקלאית הראויים להכנת מזון – הפירות והירקות – נזרקים. העמותה ‘רובין פוד’ הישראלית, בראשותם של שי רילוב ונועה קוזק, האקטיביסטים הנמרצים, וקובי קרולה, השף המעולה, פועלת למעלה משנתיים להגברת המודעות להצלת אוכל אבוד, משמיעה את דברה, ומדגימה את בישוליה בכנסים של קיימות, ובאירועים אחרים, דוגמת פסטיבל הסרטים בחיפה.

עכשיו לעמותה יש משכן קבוע. בית האוכל החברתי הראשון שלה הוקם ב־18 במאי 2018.

הבית נמצא ברחוב סירקין 24 בחיפה, בשולי שוק תלפיות, בלב שכונת הדר הענייה. הוא פותח את דלתותיו למעוטי היכולת ומשיג מטרות נוספות. בית האוכל מגיש מטעמים שהוכנו מעודפי תוצרת חקלאית, שנמסרת לפעילי העמותה בחינם מדי בוקר בשוק הסיטונאי של חיפה. חלק מהפירות והירקות הטריים והטובים עומדים להיזרק, כי הם לא מספיק יפים. בהצלתם יש אמירה נגד הסגידה ליופי: גם לפירות וירקות בעלי חזות לא מושלמת יש טעם וריח, והם ראויים למאכל אדם.

בית האוכל מגיש מנות טבעוניות ובכך הוא מקדם את המסר של אי אכילת מוצרים מן החי. מעניין שבעבר היה במבנה הזה איטליז, כך שאפשר לראות בהפיכת המקום לבית אוכל טבעוני מעין הצלה.

שעות הפתיחה – יום שני עד שישי בין השעות 12:30 עד 15:30 – יתרחבו בקרוב.
חלל בית האוכל מרווח ומואר, על השולחנות מלבלבים זרי פירות וירקות טריים: בצלים ירוקים או גבעולי תותים.

שי רילוב והמתנדבים מגישים את המנות ברוח החלוציות והדבקות במטרות הנעלות. התבשילים של קובי קרולה מתובלים, צבעוניים, יצירתיים, וטעימים מאוד. האווירה מלהיבה.

הביקור בבית האוכל ‘רובין פוד’ הוא חוויה משולבת של טעמים, צבעים, ורעיונות חברתיים נאורים.

ועכשיו החידוש: מיום חמישי 12 ביולי 2018 יתחיל ליין הופעות הכובע ‘רובּין פוד לייב’ בהפקתם של אנשי צוות ‘רובין פוד’ ואיתמר בק. ראשון הזמרים: אביטל תמיר. וכפי שכותב צוות ‘רובין פוד’ בהכרזה על האירוע: פתיחת הדלתות ב־20:00. אביטל מגיע להופעת סולו על הבנג׳ו – ואנחנו על ארוחת הערב והשתייה. התשלום – כרצונכם.”

חגית ממליצה גם על

התערוכה ‘פרא אדם וחיות אחרות

התערוכה החדשה מוצגת ב’מוזיאון חיפה לאמנות’, במרכז האמנויות, הנמצא בסמוך לבניין הראשי, בשכונת הדר.

פתיחת התערוכה התקיימה בשבת 7 ביולי 2018 בנוכחותם של האוצרת עדי שלח, העוזרת לאוצרת, מעין סינגר, והאומנים המשתתפים, אשר שוחחו עם קהל המבקרים.

העבודות מציגות קשרים מורכבים בין האדם לעולם החי, והן מגוונות ביותר; על הסקלה בין ציור לפיסול. במרכז האולם נמצא דימוי של ביצה, שהוזמן במיוחד עבור התערוכה מגיא ניסנהויז. הדימוי נקרא ‘עבודת שורשים’, גם כי הוא עשוי מברזל מהמסגרייה של אביו של האומן, והפרחים בנויים מציפורנים מלאכותיות ממכון היופי של אימו.
משטחי צבע שמן שחור, שנאכל פה ושם מחומצת מלח, יוצרים ניגוד עם חבצלות לבנות קשיחות. הביצה מרתקת, וההליכה סביבה מאפשרת נקודות מבט מגוונות מבעד למוטות הברזל, המדמים קני במבוק.

קיר שלם מכוסה בסדרה של שלושה תצלומים של האומן יובל אצילי, שבכל אחד מהם נער מחזיק ציפור, הדומה לו מבחינה מסוימת. באחד הצילומים, הנקרא ‘חסידה’, משנת 2014, מושגת הרמוניה נדירה, שובה עין, בין ראשו של הנער לנוצות העוף.

בולטות בצבעוניותן מטריות תלויות־מרחפות המטופלות בנייר ובבד, מעשה ידיה של אליה כהן.

לצד אולם התצוגה נמצא חדר הפעלה לילדים המציע עבודה בשולחנות אור, משחק במפה מגנטית וציור חיות, בליווי מדריכים מצוות החינוך של המוזיאון.

במהלך חופשת הקיץ תהיה התערוכה פתוחה לקהל הרחב ביום חמישי ושבת. בימים אלה יתקיימו בה סדנאות מתחלפות. כמו כן ייערכו בה סיורים לימודיים בכל ימי השבוע.

התערוכה ‘פרא אדם וחיות אחרות’ פונה לשכל ולרגש של כל הגילים.

ד”ר ניסים כץ, עורך הפרוזה של ‘יקום תרבות’, ממליץ על

הסרט ‘אהבתה מרתיחה את מי האמבט

ספוילר – אתם הולכים לבכות הרבה בסרט הזה. כן, גם הקשוחים ביניכם. הסרט הוא מרגש במשקל כבד. סרט בלי רחמים הפורט על נימי העצבים שלכם ישר מהפתיחה ועד הסוף וכל הזמן לא מרפה. עוד ועוד רגש, כאב ואמת צרופה קשה של חיים מורכבים ביפן המודרנית ובעידן הפוסט־משפחתי. וזוהי הפתעה משמחת לסרט יפני, משום שבדרך כלל היפנים ידועים באיפוק התרבותי הרגשי שלהם והסרט הזה ללא ספק ישבור לכם כמה מיתוסים על היפנים. לא בכדי הוא היה נציג יפן לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר לשנת 2018. גם השם שלו, לו היה מתחרה על השם הטוב ביותר לסרט לבטח היה זוכה באוסקר.

לכאורה הסרט מספר סיפור פשוט; הוא מספר את סיפורה של משפחת סשינו אשר מנהלת בית מרחץ מסורתי, עד שקוזהירו, אבי המשפחה, מחליט לעזוב את הבית. אשתו מגדלת את בתם המתבגרת לבד. בהמשך היא מגלה כי נותרו לה מספר חודשים לחיות והיא בוחרת להסתיר זאת מבתה ועורכת רשימת משימות, בהן למצוא את האב הנעלם ולפתוח מחדש את בית המרחץ. מכאן העלילה מתפתחת עם הרבה הפתעות בדרך.

סרטים על התפוררות משפחה, על דמות אם חזקה וסיפורי מסע בעקבות מחלה כבר ראינו בקולנוע בכלל ובקולנוע היפני בפרט (ביפן הסיפור על האם החזקה נהפך כבר מסורת). אבל זה לא העניין המרכזי בסרט שלנו. מה שמייחד את הסרט היא עוצמת התמה של הנטישה; כל הדמויות בסרט ננטשו או נטשו. הנטישה היא חזקה כל כך שכולם נפגעים ממנה – גם הנוטשים וגם הננטשים – במין פוסט־טראומה מלחמתית. המשפחה הפוסט־מודרנית היא משפחה איומה, משפחה נוטשת, מפרקת לחתיכות את כולם, במיוחד את הילדים, שהופכים במהרה להיות הורים. הסרט הוא משל לבגרות המהירה של הילדים של היום ולילדותיות של ההורים, ומעלה את השאלה איך מתמודדים במצבי משבר. כמובן, משחק מצוין של כולם, אבל יוצאת דופן היא הגיבורה, האימא של כולם – דמות אם חזקה, מעודכנת ללא פשרות. היא לא אישה שלילית ונקמנית. ההפך הגמור. היא אישה חיובית, נמרצת ודעתנית המבינה מה נדרש לעשות כדי להציל את המצב.

האם היא מצילה אותו? לכו תגלו. סרט נפלא.

2 תגובות

 1. רעיון הרובין פוד הוא רעיון נפלא, המיישם נאותה עקרונות מהותיים של האקולוגיה ועיקרה לא לבזבז אפילו את מה שנותר אלא ליצור משהו טוב ,סביבתי לאחרים.
  זה נפלא!! ותבורך חגית שהביאה את הסיפור המרתק הזה

 2. ביקרתי ברובין-פוד, מקום מיוחד שמספק מזון גם לנזקקים (לא כמוני)
  משלמים לתוך קופסה דמויית קופסת התרומות של הקרן הקיימת לישראל של פעם (לפני שקק”ל הפכה למה שהיא כיום)
  הצוות מאוד חביב והמזון טעים ומבוסס על רכיבים הנחשבים ל”בריאים” + תפלינים מתאימים.
  אני מתלהב מהמקום כשם שהתלהבתי מהופעת “קופיקס” בזמנו.. מוסד שמספק מזון במחירים שווים לכל נפש.
  אבל לקופיקס פלש רמי לוי עם הרגל הדורסנית שלו – וסניפי קופיקס נראים כמו הסופרמרקטים שלו..
  מכוערים, מלוכלכים והמחירים בהם מטפסים כל שבוע..
  לכו לרובין פוד ותזכו לחוויה קולינרית סבירה!

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שבע עשרה − 5 =