רשימת הנבחרים בתרבות הישראלית של שנת תשע"ג

רשימת נבחרי השנה שלי בספרות בטלוויזיה ובקולנוע שאת כולם הייתי מכניס להיכל התהילה של התרבות הישראלית בעשור האחרון.

בנו המוזח של דוד אבידן

הספר הנבחר בשירה ספרו של ערן הדס "מקש הרווח " הוא הספר החשוב ביותר של השנה ,הדס מתגלה בו כבנו המוטאנט של דוד אבידן וממשיך את מסורת התצפיות לעתיד של האב לכיוונים בלתי צפויים לחלוטין.

הצופה לבית ישראל ולעולם כולו

צל עולם / ניר ברעם

הספר הנבחר בפרוזה ספרו של ניר ברעם "צל עולם " שבו ניר ברעם מעז לראשונה מזה עשרות שנים לשנות את תפקיד הסופר בספרות הישראלית ולראות את עצמו לא בנציג  מסכן ומייבב של עצמו  והנסיבות בלבד , קורבן אומלל  של מעשי אונס של הדוד בקיבוץ  ושל גזענות באופן כללי , או משהו מעין זה כפי  שהיה מקובל  אצל הסופרים והסופרות בעשורים האחרונים. ברעם מעדיף לחזור לתפקיד המקורי של הסופר  העברי  כ"צופה לבית ישראל ולעולם כולו" המציג תמונה של מצב העולם בעשור השני של המאה ה21 ואפילו מציע הצעות איך ניתן לשנות.ניר ברעם רואה את עצמו ואת קוראיו כמי שיכולים לשנות.

החרדים כתרבות ישראלית חלופית

סדרת הטלוויזיה הטובה של השנה :"שטיסל " שמציגה לראשונה תמונה של מציאות חלופית  זאת של החברה החרדית בירושלים כחברה פעילה ואקטיבית שיש בה גם אורות וגם צללים,תיאור שלשם שינוי אינו שחור לבן של החרדים ומציג אותם   כחלופה שאינה נופלת בשום דבר לטוב ולרע מהחברה החילונית התל אביבית .

חיים נחמן ביאליק בעולם מקביל

הסרט הטוב של השנה "אני ביאליק " של אביב טלמור.סרט מוקומנטרי הטוב ביותר עד כה בעברית ואחד הגדולים בז'אנר הזה בכלל  שמציג מציאות חלופית לצערנו של המשורר הלאומי ח.נ.ביאליק כמי שניהל רומן עם אמנית רוסיה והוליד ממנה בן.

אמנות וודו כנגד רודנות

התערוכה האמנותית המרשימה של השנה :התערוכה של האמן  רועי רוזן "הלילה של ולאדימיר " סדרה של ציורים שהילדותי משתלב בהם עם המצמרר בתיאור ערב נורא במיוחד שאותו עוברים שליט רוסיה ולאדימיר פוטין ופילגשו.

תערוכה ראשונה מסוגה בישראל של "אמנות וודו "המכוונת כנגד רודן .

אני צופה קדימה לשנת תשע"ד .מה היא צופנת בחובה?

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך ביקורת, תרבות עם התגים , , , . קישור קבוע.

2 תגובות על רשימת הנבחרים בתרבות הישראלית של שנת תשע"ג

  1. מאת א. ב. דן:‏

    הבחירות הכי טובות ומדויקות! שנה טובה ומתוקה לאלי אשד! הייתי רוצה גם את סיכום השנה בריאלטי מצד אלי אשד ואת סיכום השנה ביוטיוב העברי והלועזי מצד אלי אשד. בטוח שהאבחנות שלו שם גם היו מרתקות.

  2. פינגבאק: רשימת המיטב של היצירות הישראליות של שנת תשע"ג | המולטי יקום של אלי אשד

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*