כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-14 ליוני 2024: להפיל דיקטטור,טאם-לין,אלי אשד וחיים מזר מה באמת קרה בתקופת המלוכה,ברקוביץ’ על יעל סטטמן,אריאלי על הסכסוך,והמלצות.

ואחריו גם השבועון מיום שישי הלפני-האחרון, ה-7 ליוני 2024: אשד על הגולם,רביקוביץ’ עמק דותן,גורדון על קפקא,שריר עם קפקא,אילנית יהודה,שרת על אלקלעי-גוט,ברקוביץ על צמח,שרון על האירווויזיון,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.

ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, ואולי הפסקת אש, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


המלצה לצפיה בסרט “להפיל דיקטטור” על המחאה העממית הלא-אלימה שהפילה את סלובודן מילושביץ’ בסרביה. הסרט הוקרן ביום חמישי 13.6.2024 בשעה 20:30 ברחבי הארץ, אבל אפשר לצפות בו גם ביוטיוב.


עתליה שלח מביאה לראשונה בעברית את אחת הבלדות האנגליות העממיות הידועות ביותר המספרת על הצלתו של צעיר סקוטי בידי אהובתו מידיה של מלכת הפיות.


תגובה של אלי אשד למאמרו של חיים מזר. האם מחבר ספר “מלכים” התנ”כי התבסס על מקורות זמינים ומוגבלים שעמדו לרשותו או שבדה את הכל מליבו?


חיים מזר תמה האם היו חומרים כתובים רבים על ימי המלוכה בימי ממלכות ישראל ויהודה שכלל לא הגיעו אלינו בספרי “מלכים”.


אילן ברקוביץ’ בקריאה שניה של “אם אין בזה דובדבנים” של יעל סטטמן מוצא בשיר קריאה לביקורת אמיתית, גם אם נוקבת ולכאורה פוגעת.


ד”ר אמנון אריאלי מציע פיתרון אפשרי לסיכסוך המסובך בין יהודים וערבים במזרח התיכון.


ולבסוף המלצות לסוף השבוע. ד”ר אמנון סטופ ממליץ על סרט המד”ב “אטלס” בנטפליקס, חגית בת-אליעזר ממליצה על מופע המחול “אמת ערומה” של להקת יניב הופמן.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


להלן השבועון מיום שישי הלפני-האחרון, ה-7 ביוני 2024: אשד על הגולם,רביקוביץ’ עמק דותן,גורדון על קפקא,שריר עם קפקא,אילנית יהודה,שרת על אלקלעי-גוט,ברקוביץ על צמח,שרון על האירווויזיון,והמלצות.

השבוע ירצה ד”ר אלי אשד על נושא הגולם מפראג כמטהר הסביבה בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר דתות בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה. הכנס מאורגן בשיתוף עם המכון לחקר היחסים בין יהודים, נוצרים, ומוסלמים, ומתמקד בנושא “דת וסביבה”, בדגש על משבר האקלים. ההרצאה של ד”ר אשד ב-9 ביוני מהשעה 11 בבוקר.


לציון מלאת 57 שנים למלחמת ששת הימים הנה הפרסום המקורי של אחד הפזמונים הידועים של המלחמה, שכתבה דליה רביקוביץ’, והלחין שמעון ישראלי, על קרב עמק דותן האכזרי.


השבוע מלאו מאה שנה לפטירתו של פרנץ קפקא. פרופ’ אלכס גורדון מנתח את יצירותיו ומקורות ההשראה שלו.


ועוד לציון מאה שנה לפטירתו של קפקא ד”ר לימור שריר על חשיבות הטיפול של הרופאים בעצמם, עם דוגמא מקפקא.


על מנת להתמודד עם המציאות הנוכחית, ואולי לחזק את התקווה בימים קשים אלו, מציגה אילנית יהודה שתי יצירות ספרותיות שנכתבו במרחבים שונים של זמן ומקום. של רבי נחמן מברסלב ושל ריימונד קארבר.


סמדר שרת כותבת על קובץ שירים חדש של המשוררת הכותבת אנגלית ועברית פרופ’ קרן אלקלעי-גוט.


ד”ר אילן ברקוביץ’ על שירו של רועי צמח “ילד חלל” שכיום רלוונטי מאוד, שוב.

אוהד שרון סוקר את תחרות האירוויזיון של 2024 במאלמו, ובודק – האם היה כאן אירוע מוזיקלי או פוליטי?


ולבסוף, בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על הסרט “תיאודור” שהוא האופרה הישראלית “תיאודור”, מצולמת.


אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.


אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שש עשרה − חמש עשרה =