מתוך הסרט ״להפיל דיקטטור״
מתוך הסרט ״להפיל דיקטטור״

הסרט להפיל דיקטטור Bringing Down a Dictator הוא סרט תיעודי משנת 2002 על הפלתו של הרודן סלובודן מילושביץ’ בסרביה באוקטובר 2000.

צפו במקדימון הסרט :

בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20, לאחר פירוק ברית המועצות, גם יוגוסלביה התפרקה למספר מדינות לאום, בהן סרביה. אבל ההפרדה האתנית לא הייתה שלמה. מיעוטים סרביים שנמצאו במדינות אחרות, דוגמת קרואטיה ובוסניה-הרצגובינה, רצו להסתפח לסרביה. מילושביץ’ ניהל מלחמה קשה במדינות אלה, שכללה טיהור אתני אכזרי, ובפרט טבח סרברניצה במדינת בוסניה-הרצגובינה, שתואר בסרט לאן את הולכת, אאידה.

הסרט “להפיל דיקטטור” של סטיב יורק מתעד תקופה מכוננת בהיסטורייה של סרביה בתחילת המאה ה-21, בה מחאה עממית, לא אלימה, מאורגנת היטב, הביאה להפלת הדיקטטור מילושביץ’.

הסרט עשוי היטב, וזכה לפרסים רבים, כולל פרס פיבודי, כהוקרה על הישגים בתחומי השידור העיתונאי ודוקומנטריה. הוא ראוי לצפייה בכל עת, ובמיוחד בימים אלה בישראל, בה המשטר מגלה סימנים מדאיגים של דיקטטורה, ומעורר מחאה אזרחית מתמשכת.

בסרט האופטימי ההתנגדות העממית השיגה את המטרה של הפלת הרודן, והצפייה בסרט מלמדת, משמחת, ומעודדת להמשיך בדרך ההתנגדות הלא-אלימה.

הסרט “להפיל רודן” יוקרן ביום חמישי 13.6.2024 בשעה 20:30 ברחבי הארץ, ובפרט ברעננה ובאוניברסיטת חיפה.

כרזת הקרנת הסרט ״להפיל דיקטטור״
כרזת הקרנת הסרט ״להפיל דיקטטור״

הסרט מתמקד בפעולתו של הארגון “אוטפור”, ОТПОР, שפירוש שמו “התנגדות” בסרבית.

כרזת אוטפור
כרזת אוטפור

הארגון התחיל מקבוצת סטודנטים, ודגל בפעילות מאורגנת ללא אלימות, בראשות מנהיגים חכמים.

מנהיג ״אוטפור״ סרדג'ה פופוביץ
מנהיג ״אוטפור״ סרדג’ה פופוביץ

הארגון התפשט מבלגרד הבירה לערי השדה, פנה לקהלים רבים, והשיג את תמיכתם.

פעילות ההתנגדות הנחושה של “אוטפור” ושל מפלגות האופוזיציה הרבות, והדרישה להקדמת הבחירות, ערערו את בטחונו של הדיקטטור, ועקב החשש מהירידה המתמשכת בתמיכה בו, הוא הכריז על בחירות מוקדמות.

בצעד פוליטי חכם כל המפלגות הקטנות התאחדו ל”האופוזיציה הדמוקרטית של סרביה”, והתלכדו סביב מועמד אחד – ווייסלב קושטוניצה.

נוהלה מערכת בחירות אפקטיבית, ששילבה בין מסרים חיוביים של שיפור איכות חיים לאזרחים לבין סיסמה חד משמעית קליטה “הוא גמור!” – ГОТОВ JE!

סיסמת הבחירות בסרביה ״הוא גמור״
סיסמת הבחירות בסרביה ״הוא גמור״

האופוזיציה המלוכדת ניצחה בבחירות, אבל הרודן לא הודה בתבוסה, ודרש סיבוב בחירות מחודש. העם לא קיבל זאת. הוא נהר בהמוניו לבלגרד הבירה, וכבש את בניין הפרלמנט, בתמיכת המשטרה, שהתעלמה מהפקודות מגבוה.

בסרט משולבים ראיונות עם פרשנים פוליטיים סרביים ועם דניאל סרבר, מומחה ליחסים בינלאומיים, שניהל את יוזמת הבלקן מטעם ארגון השלום של ארה”ב.

קודם נגמור עם הדיקטטור מתוך הסרט ״להפיל דיקטטור״
קודם נגמור עם הדיקטטור מתוך הסרט ״להפיל דיקטטור״

בתחילת הסרט סרבר אומר על הדיקטטור, שלא עניין אותו שום דבר שקשור לעם או לצבא, אלא הוא רק דאג לשרידותו הפוליטית. לקראת סוף הסרט דניאל סרבר ממש מתמוגג מכך שהתנגדות לא-אלימה, מאורגנת, ועקבית יכולה להפיל דיקטטור.

מתוך ראיון עם דניאל סרבר בסרט ״להפיל דיקטטור״
מתוך ראיון עם דניאל סרבר בסרט ״להפיל דיקטטור״

אם כן, יש תקדים להצלחת הפלת דיקטטורה בדרך דמוקרטית, נחושה, וצודקת!

הצפייה ההמונית בסרט הזה חשובה, ומעודדת להמשיך במחאה האזרחית הפעילה.

צפו בסרט בהקרנות בכל הארץ ביום חמישי מחר 13/6/24 או ביוטיוב:

התמונות בכתבה הן צילומי מסך מתוך הסרט ביוטיוב.

תגובה אחת

  1. אני מכיר קצת מקרוב כי בתקופת שהותי בבנק העולמי היה עליי ללוות בהיבטים מסויימים את קרואטיה השכנה. אצפה — השיעור שניתן ללא אלימות להפיל רודנים הוא מהותי.
    צדוק

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

6 − חמש =