כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-19 לאפריל 2024: האפוקליפסה השיעית,נעמי פולני,לאה גולדברג,כץ על סינוואר,דוד אבידן,אילן ברקוביץ׳,קמרט על ציפור הנפש,נווה על קאנל,עידית ברק,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


השבוע תקפה איראן את ישראל מתקפה חסרת תקדים של טילים בליסטיים, טילי שיוט, וכטב”מים, וישראל כנראה החזירה במתקפה על אדמת איראן מה שעלול לחמם עוד יותר את אזורנו.

דמיינו שקיימת כת קיצונית, שמאמינה כי עליה להחריב את העולם ולהביא את המשיח, וכי הכת משתלטת על טכנולוגיה גרעינית. רעיון מזוויע? זה כבר קרה, במדינה ששמה איראן. 
הסיבה קשורה בילד בן חמש שהלך לאיבוד לפני יותר מאלף שנה ובאגודה חשאית ששמה לה למטרה להחזיר אותו בכל מחיר. הקורבנות עלולים להיות מליוני אנשים.
על כל זה בסדרה של שלושה חלקים “האפוקליפסה השיעית”. 


ב-15 באפריל עזבה את העולם בגיל 96 הזמרת והיוצרת נעמי פולני, מראשונות זמרות להקת הצ’יזבאטרון במלחמת העצמאות. הנה פזמון שכתב ב-1948 חיים חפר ואותו שרה נעמי. אז מצחיק, והיום התממש מילה במילה.


לציון מלחמת עזה אנחנו מפרסמים יצירות שונות הקשורות בעזה ובגיבור שמשון. והפעם, לאה גולדברג במחרוזת שירים מפורסמת על סיפור שמשון השופט, אהבתו לדלילה, ולכידתו בעיר עזה. וגם פזמונים מושרים שמבוססים על מחרוזת שירים זאת.


ובחזרה להווה


ד”ר ניסים כץ מראה כיצד התקשורת הישראלית מגדילה את דמותו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה, הרבה מעבר לדמותו הממשית, ועושה לו מיתולוגיזציה.


לרגל הבחירות הדרמטיות מאוד לנשיאות בארה”ב הנה שיר שאותו כתב דוד אבידן, עוד ב-1972, על בחירות דרמטיות בארה”ב של העתיד. בנוסף ראו ברשימה הקראה של אבידן ותרגומים לכמה שפות.


ד”ר אילן ברקוביץ’ מביא שיר מתוך הקובץ “שירה אירית מודרנית” בתרגום ועריכת ליאור שטרנברג, שרלוונטי מאוד גם כאן ועכשיו.


ולנושאים שאינם קשורים לאירועים האקטואליים


חגי קמרט סוקר את ספרה המפורסם של מיכל סנונית “ציפור הנפש” שהפך לקלאסיקה של ספרות הילדים העברית. ומסביר את הרעיונות המובאים בו.


טובה נווה כותבת על המשורר סקיפוויז קאנל ועל התנועה האימג’יסטית, ומביאה את השיר “בבוא הלילה” של קאנל ואת תרגומו על ידיה.


שני שירים מספרה החדש של עידית ברק “לו”, שירים על שאיפות ותקוות, מה שיכול היה להיות ועדיין יתכן.


בהמלצות סוף השבוע אלי אשד ממליץ על הצגת המדע הבדיוני בקאמרי “מיקי מציל”, חגית בת-אליעזר ממליצה על עבודת המחול Oh My Electric Eye העין האלקטרונית שלי, ויואב ויכסלפיש ממליץ על הספר “רגשות נגד דמוקרטיה” של אווה אילוז ואביטל סיקרון.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.


אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתיים × 3 =