כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-5 לינואר 2024: מולטיטופיה,אוטופיה לבארי,חיים גורן מסע על ים המלח,אבנר טריינין,אסימוב,אחד העם,שרון על וונקה,העולם של אתמול,מלר על יהודים וכלבים,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

קיראו על חידושים באתר בדף הפייסבוק שלנו:

https://www.facebook.com/Yekum.Org

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


בראשית שנת 2024 הבאה עלינו, אנחנו מקווים לטובה, הגר חג’ג ברגר סוקרת במאמר מקיף במסגרת פרויקט אוטופיה שלנו את הניסיונות להביא לשינוי חברתי בישראל ולהגיע קרוב יותר לחברה צודקת מאז 2011.


מתוך מגוון החומרים אשר מגיעים לפרויקט אוטופיה אנו מפרסמים יצירה נבחרת, אשר מתארת עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה, והפעם חזון לקיבוץ בארי.


אנחנו חוזרים לפרשיה מארץ ישראל במאה ה-19. סיפור מסעו של כריסטופר קוסטיגן, האדם הראשון ששט בסירה על פני ים המלח. מסע שאותו לא שרד. אנו מביאים את תיאור הפרשה בפרק מספרו של פרופסור חיים גורן “פני ים המלח המסעות לחקר המקום הנמוך בעולם”.


וגם במחזור שירים קלאסי של המשורר המדען אבנר טריינין שמתאר את הפרשה המצמררת ואת אחריתה בצורה שירית.


השבוע, בשני בינואר, מלאו מאה ושלוש שנים להולדתו של הסופר המדע הבדיוני המפורסם יצחק אסימוב. לציון המועד קיראו את אחד מסיפוריו הידועים ביותר העוסק בעולם שבו הכוכבים מופיעים רק אחת לכמה מאות שנים.


השבוע, גם כן בשני בינואר, מלאו 97 שנים לפטירתו של ההוגה אשר גינצברג, הוא “אחד העם”. הוא התפרסם גם כמייסדו ועורכו הראשון של כתב העת הספרותי ההחשוב “השילוח”. לציון המועד הנה מאמרו, שמובא גם כהרצאה מוסרטת, של ד”ר אלי אשד, על תולדות כתב העת השילוח וקשריו של “אחד העם” עימו.


אוהד שרון מבקר את הסרט המוזיקלי החדש “וונקה”, שהוא “מקדימון”, סיפור החיים של יצרן הממתקים וילי וונקה לפני שהפך למה שהוא בספר הילדים המצליח “צ’רלי והשוקולדה” של רואלד דאל, שהוסרט כמה פעמים.


חגית בת אליעזר בביקורת נלהבת על ההצגה “העולם של אתמול” על פי ספר מפורסם מאוד של הסופר האוסטרי סטפן צוויג.


יצחק מלר בחלקו השני של מאמר על הכלבים ביצירות של סופרים ויוצרים יהודים.

את החלק הראשון קראו כאן.


ולבסוף, בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על הסרט האיטלקי “הלילה האחרון”.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

1 × שתיים =