אוהד שרון מנתח את סרט גיבורי העל החדש “בלו ביטל” על גיבור על ממוצא לטיני היספאני.

המערכת

פוסטר הסרט בלו ביטל


הסרט החדש “בלו ביטל” Blue Beetle מציג את גיבור העל הלטיני הראשון של היקום “הישן” של dc ושל היקום החדש dceu.

הסרט מנסה לשבור את רצף הסרטים האחרונים ביקום של dc שהתחיל בשנת 2013 עם סופרמן, והולך ומסתיים בשנת 2023 עם הסרטים של “הפלאש” שכבר יצא, ו”אקוומן 2″ שעתיד לצאת, ועם כישלונות קופתיים כמו “פלאש”, “שהזאם “2, “בלאק אדם”.

האם הסרט הזה יצליח לשנות את המגמה ולהצליח כמו סרטים לשעבר מהיקום הקולנועי הנוכחי כמו “וונדר וומן”, ו-“סופרמן איש הפלדה”?

המפיק, ג’יימס גאן, בחר להגיד שזו הדמות הראשונה ביקום הקולנועי החדש של dceu, שאמור להתחרות מול היקום הקולנועי של מארוול. האם הסרט מצליח לעמוד בציפיות ולהביא הצלחה לתחילת היקום החדש, או שהוא ממשיך את הקו הנוכחי, הכושל?

הסרט מתאר משפחה מקסיקנית שבה הבן, חיימה רייס, בגילומו של שולו מרידואניה, חוזר הביתה אחרי שסיים תואר ראשון, ומגלה קשיים חדשים במשפחה – אביו קיבל התקף לב, המשפחה עומדת לאבד את ביתה. המצב גורם לו לשנות את כוונותיו ובמקום ללמוד לתואר שני הוא מנסה למצוא
עבודה כמה שיותר מהר בשביל לעזור למשפחה ולהציל את הבית.

הוא מקבל עבודה זמנית בזכות אחותו מילגרו רייס, בגילום בליסה אסקובדו, בתור עוזר ניקיון אצל ויקטוריה קורד, בגילומה של סוזן סנדרסון. שם הוא
פוגש את ג’ני קורד, בגילום ברונה מרקזין, ואחרי כמה אירועים היא מבטיחה לו שתעזור לו למצוא עבודה בחברה של אביה, שנעלם, תעשיות קורד. הפגישה הזאת מובילה לכך שהוא משיג את החיפושית scarab, שתהפוך אותו לגיבור העל בלו ביטל.

אחת הנקודות המשמעותיות בסרט הוא הדגש על חשיבות המשפחה, מוטיב מאוד משמעותי בתרבות המקסיקנית. הנושא מוצג בסרט כמה פעמים: המשפחה רואה ומקבלת את חיימה כמו שהוא, גם כשהוא מקבל את החיפושית ומשתנה בפעם הראשונה; ברגעים שהוא צריך עזרה הם באים כמשפחה להגן עליו ולהציל אותו; והם עוזרים לו להבין ולקבל את האחריות החדשה שלו בתור גיבור על.

אחד מבני המשפחה המשמעותיים ביותר בסרט הוא דודו של חיימה, רודי, בגילום ג’ורג’ לופז, שהוא גאון טכנולוגי שעוזר לחיימה וג’ני כשהם פורצים למקומות עם אבטחה כבדה, עוזר להם לארגן את כל הגאדג’טים של בלו ביטל, ומארגן את כל הצד הטכנולוגי. בנוסף הוא מראה שהערך החשוב לו ביותר היא המשפחה ומוותר על דברים שחשובים לו בשביל המשפחה, מסכן את עצמו, ואם צריך מוכן להקריב את עצמו בשביל להגן על שאר המשפחה. לופז גם מספק את ה comic relief בסרט, אבל כשצריך הוא מראה שהוא לא רק קומי אלא גם דמות עם יכולות דרמטיות, ובעל משמעות לעלילה ועוזר לחיימה לקבל את מהותו בתור גיבור על.

בנוסף מופיעים שאר חברי המשפחה, הננה והאמא רוסיו רייס, שמגלמות בהתאמה אדריאנה בראסה ואלפידיה קריו. הן מגלמות את הרגש והקרבה של המשפחה, ומציגות דוגמה למשפחה שתעשה הכל בשביל חבריה. לעומת המשפחה של ג’ני קורד ששם דודתה הייתה מוכנה להקריב אותה בשביל המטרה שלה. צד אחד מראה משפחה אמיתית ואוהבת, לעומת צד שני שמראה משפחה רק בשם אבל לא במחשבה וברגש.

לעומת זאת מוצגת בסרט גם נקודת מבט אחרת על מהו הדבר החשוב ביותר, והוא השגת המטרה ללא משנה מה מקריבים בשביל להשיגה. נקודת המבט הזאת מוצגת באמצעות הדמות הנבל, ויקטוריה קורד, שמנסה להשיג את החיפושית בשביל המטרות שלה, ולא תעצור עד שהיא תשיג אותה, גם אם זה אומר להרוג אנשים, להקריב משפחה או אנשים שקרובים אליה. ממש המושג “המטרה מקדשת את האמצעים”.

לעומת ויקטוריה יש את האחייניתה ג’ני קורד, שגם היא מייצגת את הרעיון של השגת המטרה, אבל בצורה שונה. גם היא, בדומה לדודתה, רוצה להשיג את מטרתה גם אם זה אומר לסכן את עצמה, ולפעמים גם אנשים אחרים. אלא שג’ני מבינה עם התפתחות הדמות במהלך הסרט את הערך של המשפחה, ושיש דברים שלא כדאי לסכן בגלל חשיבותם, ומה שזה יכול לגרום. אצל ויקטוריה, בגלל העבר שלה, הערך המשפחתי לא קיים, ומבחינתה זה ערך שרק מחליש אותה.

הסרט מביא לנו התחלה חדשה ומרעננת ליקום הקולנועי החדש של ג’יימס גאן. הסרט מכבד את האלמנטים התרבותיים של החברה המקסיקנית, מבלי לחפור יותר מידי. גאן מנסה ליצור סרט קליל יותר. לא אפל מדי כמו הסרטים הקודמים, אבל גם לא יותר מידי קומדיה כמו סרטים אחרים.

הסרט כולל הרבה רגעי קומדיה ורגעים קלילים, אבל לא מחסיר רגעים רציניים ומשמעותיים, וגורם לנו לרצות לראות את הפרק הבא של עלילות חיימה רייס, blue beetle, במיוחד עם הסצנות אחרי הכתוביות.

מי שמכיר את הקומיקס יודע על הרבה מקומות שיהיה אפשר לקחת את הדמות, וזה מביא למתח ועניין כיצד ימשיכו את עלילותיו של גיבור העל בלו ביטל.

צפו במקדימון “בלו ביטל”:

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש עשרה − 10 =