כריכת ״שלוכית״ ספרה של מירה קדוש
כריכת ״שלוכית״ ספרה של מירה קדוש

למוד / מירה קדוש

עֲשֵׂנִי לִמּוּד תּוֹרָתְךָ

לֵילוֹת אֲרֻכִּים שֶׁל חֹרֶף

כְּשֶצִּנָּה נוֹשֶׁכֶת בִּבְשָׂרְךָ

זֵכֶר חֹם גּוּפִי,

תֶּהְגֶּה סוֹד גָּלוּם בִּי,

סֻגְיָה טְמִירָה מִצְטַלֶּלֶת

בְּקִיטוֹן מוּאָר נֵרוֹת.

עֲשֵׂנִי לִמּוּדְךָ,

אַל תִּתֵּן שֵנָה לְעֵינְךָ

צֵא לַיְּעָרוֹת אָחוּז דִּבּוּק

וּקְרָא בִּשְמִי לְרַחַש עָלִים

מִתְפַּצְּחִים בְּרִיצָתְךָ.

עֲשֵׂנִי לִמּוּד תּוֹרָתְךָ,

כְּמִי שֶעָלָה וְיָרַד וְנִסְתַּפַּג

אוֹר לְבָנָה מַבְהִיקָה,

כְּמוֹ הָיִיתִי צִפּוֹר

אֲחוּזַת קֹדֶש

בְּכַף יָדְךָ.

בשבוע החולף, יום לאחר שהחוק לביטול עילת הסבירות עבר בכנסת ישראל בקריאה שנייה ושלישית, הגישה מפלגת “יהדות התורה” הצעת חוק יסוד לימוד תורה, שקובעת כי לומדי התורה, האברכים, יוכרו על ידי המדינה כמי ששירתו שירות משמעותי עבור מדינת ישראל ועם ישראל. הלכה למעשה פירושו של החוק הוא השוואת תנאי המשרתים בצה”ל עם תנאי הלומדים תורה. הצעת החוק עוררה סערה רבתי אבל לא מן הנמנע כי הממשלה תעביר אותו בהמשך דרכה.

השיר שלפנינו, “לימוד”, עוסק גם הוא בלימוד תורה, אך מסוג אחר. הוא מופיע בספר שיריה הראשון של מירה קדוש (1963, ילידת ירושלים, גרה באשדוד, אם חד-הורית לארבעה), “שְׁלוֹכִית” (2023, הוצאת שופרא לספרות יפה, עריכה אילן שיינפלד, עמ’ 129). שלא כמו שם הספר, המכוון אולי הן להופעה מרושלת והן לכינוי הגנאי לתושבי הרי האטלס בפי יהודי מרוקו, השיר מאוד מוקפד בדרך כלל. נדמה כי הוא מתכתב עם האמרה המפורסמת מתוך ברכת השחר הנאמרת לפני תפילת שחרית: “ברוך אתה ה’ אלוהינו מלך העולם, שלא עשני אישה”. נראה כי קדוש מבקשת להציג בשיר הזה ובשירים נוספים בספרה נשיות גאה, רמת מעלה, כשכינה ממש, ולא כזו שמצטנעת בחדרי חדרים ונחבאת אל הכלים, כפי שחברות מסוימות בישראל של ימינו היו רוצות.

קיראו גם :

מסע רגשי סוחף: השקת ספרה של מירה קדוש

דף הפייסבוק של מירה קדוש

תגובה אחת

  1. מירה קדוש משוררת אמיצה. משוררת את עצמה בכנות מדהימה בשפה עשירה מצומצמת ומלאת כוונה. אוהבת את שירתה ואותה ככבת אדם, אשה יחודית ומעוררת השראה .
    בשירתה היא מפעילה אצל הקורא את כל החושים ומחדדת אותם עד לקצוות החשופים והרגישים ביותר. מחכה כבר לספר הבא🌹

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש × 2 =