לוגו שני סיפורי טרזן של דני פלנט

לוגו שני סיפורי טרזן של דני פלנט

110 שנה מלאו לפרסום הראשון של טרזן איש הקופים – אחד הגיבורים הידועים ביותר של המאה ה-20 בפרוזה, בקולנוע, ובקומיקס – במגזין אמריקני בשנת 1912 כסיפור בהמשכים שכתב הסופר האמריקני אדגר רייס בורוז. זהו הסיפור הראשון שבו סיפר בורוז על הילד טרזן, בן אצילים בריטיים, שגדל בקרב שבט קופי-אדם במעמקי הג’ונגל האפריקני.

דני פלנט כתב וצייר בשבועון “הארץ שלנו” גרסה משלו לטרזן של בורוז, מה שבימינו היה נקרא retelling או אולי “בהשראת” הסיפור המקורי.

גירסה זאת הופיעה בשני סיפורים שונים ב”הארץ שלנו”, שיצאו במקביל לסיפור בהמשכים על איש הג’ונגל של פנחס שדה (תחת השם הבדוי יריב אמציה), שפורסם באותו הכרך של “הארץ שלנו” בשם טרזן ותעלומת האטום. כנראה הפרסום במקביל של סיפור מצויר וסיפור פרוזה, שניהם מאת יוצרים ישראלים, מלמד שזאת היייתה נקודת השיא של הפופולאריות של טרזן בישראל.

הסיפור הראשון של פלנט על טרזן היה עיבוד של “טרזן מלך הקופים”, בעוד שהמשכו כבר היה סיפור מקורי בשם “טרזן הבואנה הגדול”. הם שניהם פורסמו בכרך י’ של “הארץ שלנו” בסוף שנות החמישים ובראשית שנות השישים.

עטיפה של הספר המקורי של בורוז/ביראוס “טרזן מלך הקופים” בשפה העברית

דני פלנט מספר: כמובן הייתי חובב טרזן גדול. יום אחד החלטתי לעשות סיפורים על טרזן וציירתי שני סיפורים. הסיפור הראשון היה על ראשית חייו ואיך הגיע לג’ונגל והפך להיות מלך הקופים. ביססתי אותו על הספר המקורי, וזה נראה לי מובן מאליו שכך צריך לעשות. עם זאת קיבלתי הרבה תגובות, באופן יחסי, מקוראים שהתפלאו למה לא יצרתי סיפור חדש על טרזן. אני לא מבין למה אבל לקוראים זה הפריע שגם המקור של טרזן בסיפור שלי היה זהה לזה של הסיפור המקורי של בוראוז. הם העדיפו שאני אכתוב סיפור חדש לגמרי על טרזן.

הסיפור השני שלי על טרזן כבר היה מקורי לגמרי, ובו הצבתי את טרזן כנגד סוחרי עבדים ערביים. אחר כך החלטתי שזה מספיק וצריך לעבור לנושאים אחרים ..

באופן יחסי סיפורי טרזן שלי זכו להרבה יותר תגובות של הקוראים בהשוואה לסיפורים הרגילים.

יקום תרבות מביא לקוראיו את שני הסיפורים של דני פלנט על טרזן, שמשלימים זה את זה.

“טרזן מלך הג’ונגל” מאת דני פלנט פורסם ב”הארץ שלנו” כרך י’ 1959 חוב’ 1-13, ב-13 חלקים. כאמור זהו עיבוד מצוייר של ספרו של בורוז “טרזן מלך הקופים”.

“טרזן הבואנה הגדול” מאת דני פלנט פורסם ב”הארץ שלנו” כרך י’ 1960 חוב’ 14-26 ב-13 חלקים. זהו סיפור מצויר מקורי שבו טרזן נאבק בסוחרי עבדים ערביים.

קיראו גם:

אמן של “הארץ שלנו” אלי אשד על דני פלנט

עוד סיפורים של דני פלנט ב”יקום תרבות”

טרזן איש הג’ונגל ב”יקום תרבות”

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

18 − אחד =