רוברט קאפה גדול צלמי המלחמות

לרגל יום העצמאות של מדינת ישראל בשנת 2020 הנה רשימה על אחד מגדולי הצלמים שצילמו את המלחמה הזאת, שיש הרואים בו את גדול צלמי המלחמה בכל הזמנים, רוברט קאפה.

הצילומים המובאים כאן הם באדיבות מרכז קאפה ההונגרי, ושגרירות הונגריה בישראל, בעקבות התערוכה שבה הוצגו, ותודתנו להם.

מלחמת העצמאות לא זכתה ליותר מידי צילומים וצלמים. בוודאי לא בהשוואה למלחמת ששת הימים 19 שנים מאוחר יותר, שאותה צילמו צלמים ידועים רבים, כמו נחום גוטמן ודוד רובינגר, בשדות הקרב.

בזמן מלחמת העצמאות רק צלמי עיתונות מקצועיים מועטים יצאו לשדות הקרב, ורוב הצילומים שישנם בידינו מימי המלחמה נוצרו בידי צלמים פרטיים. היוצא דופן הידוע המעיד על הכלל, הוא צילום “דגל הדיו” המפורסם של הנפת דגל ישראל באום רשרש המשוחררת, שצולם בידי מיכה פרי.

אבל היה צלם אחד ידוע מאוד, למעשה הידוע מכולם, שסיקר וצילם את המלחמה.
בסוכות השנה (אוקטובר 2019) התקיימה בנמל תל אביב, מטעם שגרירות הונגריה, תערוכה של צילומי אמן הצילום היהודי ההונגרי רוברט קאפה. האיש שצילם את גדול צילומי המלחמה, החייל שנהרג בעת הצילום בזמן מלחמת האזרחים בספרד, ועוד צילומים רבים מספור.

מרכז קאפה ההונגרי הביא אז לישראל, לכבוד שנת תרבות הונגריה ו-30 שנה לכינון היחסים בין ישראל להונגריה, תערוכה מיוחדת מיצירותיו של קאפה, שאותן צילם בישראל בשנים הראשונות למדינה, ובאופן ספציפי בימי מלחמת העצמאות. אין ספק שהצילומים שצילם בעת מלחמה הם מהמיטב של צילומי המלחמה הזאת.

רוברט קאפה מצלם. צילמה גרדה טארו. ויקיפדיה

רוברט קאפה (1913 – 1954) נולד בשם אנדרה פרידמן בבודפשט, ובחייו הקצרים הצליח להפוך לאחד
הצלמים המוערכים בעולם. הוא צילם מאורעות בולטים במאה ה-20 ויצר עולם שלם של עבודות אמנות מרשימות ומרגשות.

הוא נחשב לצלם המלחמה האמיתי והחשוב הראשון. הוא צילם את המלחמה כמות שהיא, במטרה להבליט את אימיה, והטביע בתמונותיו חותם אישי מובהק מאין כמוהו.

תמונתו המפורסמת מכל, ואחד הצילומים המפורסמים ביותר של המאה העשרים, היתה תמונה שצולמה בחמישי בספטמבר 1936 של החייל הספרדי במלחמת האזרחים בספרד, שנהרג ממש תוך כדי הצילום בידי כדור רובה. תנועתו של החייל כמו מביעה יאוש וחוסר אמון מוחלט שרק מועצמים במרחב הריק מסביב, ושנקלטים היטב בידי המצלמה, ובידי הצופה בתמונה.

על פי צילום ידוע זה נוצר פסל מחווה של יגאל תומרקין, המוצב בנתניה.

פסל של יגאל תומרקין בנתניה לפי צילומו של רוברט קאפה “מותו של חייל לויאליסט”. ויקיפדיה

בשנים האחרונות מורשתו שנויה מאוד במחלוקת, כאשר התברר שאותו צילום מפורסם של החייל הספרדי שנהרג תוך כדי הצילום היה כנראה מפוברק. יש טענות שאף לא צולם בידי קאפה עצמו, אלא בידי בת זוגו, שגם היא הייתה צלמת נודעת.

בתמונה ממלחמת האזרחים בספרד, ששמה “החייל הנופל”, נראה איש מיליציה רפובליקאי מתנדנד אחורה במה שנראה כרגע שבו כדור חודר לחזהו או לראשו על צלע גבעה ליד קורדובה ב-1936. כשפורסמה התמונה לראשונה בכתב העת הצרפתי Vu  , הייתה לסנסציה.

הפרסום המקורי של תמונת החייל שנהרג בכתב העת הצרפתי ” Vu  גליון ה-23 בספטמבר 1936

אחת הסיבות לחשדות היתה שקאפה, ובת זוגו הצלמת הידועה בפני עצמה גרדה טארו, לא הצטרפו כעיתונאים לאחת הפלוגות במלחמה – הם היו קומוניסטים שתמכו במטרה – ונודעו כמי שנהגו לצלם תרגילים צבאיים מבוימים, שיטת צילום נפוצה בתקופתם.

כדאי לציין שתשליל התמונה המפורסמת לא נמצא מעולם, והחשיפה של תשליל זה – ובעיקר של התמונות שצולמו לפניו ואחריו באותה סדרה – עשויה לשים קץ לתהיות. אבל היא לא התגלתה, לאכזבת הכל, גם כשהתגלתה לפני כמה שנים מזוודה עם נגאטיבים של צילומיו של קאפה בספרד שלא היו ידועים עד כה, מה שהגדיל את העניין בו וביצירתו.

במשך מאה רצופת מלחמות מילא קאפה תפקיד מפתח בהגדרת האופן שבו ראה הציבור את המלחמה, כשהביא אליו את זוועותיה קרוב מאי פעם: “אם התמונות שצילמת לא טובות מספיק, סימן שלא התקרבת מספיק”, נהג לומר. ועם זאת, הוא עיבד את תצלומיו כך שייראו יותר קולנועיים ופחות אמיתיים. קאפה למעשה המציא את דימוי צלם המלחמות לבוש המדים, שסיגריה תקועה בזווית פיו ומצלמה משתלשלת מצווארו. תעוזתו עוררה כבוד אפילו בקרב החיילים מושאי תצלומיו.

קאפה היה, בין דברים רבים אחרים, המאהב של כוכבת הקולנוע אינגריד ברגמן, והצלם היחיד שנכח בפלישה הגדולה של בעלות הברית לנורמנדי. צילומיו משם הם היום שנויים מאוד במחלוקת, בדיוק כמו צילום החייל הספרדי.

תמונה שצילם רוברט קאפה של חייל שוחה ביום הפלישה לנורמנדי היא עטיפת כרך 100 הצילומים המשפיעים ביותר של כל הזמנים

קאפה צילם בישראל בשלוש הזדמנויות שונות בין השנים 1948 ל-1950. באמצעות המצלמה הוא תפס את המציאות של ישראל הצעירה, צילם את הגעת המעפילים, את המעברות, את הבתים הראשונים, ובמיוחד את האנשים על שמחותיהם, ציפיותיהם, ומצוקותיהם. תצלומיו של רוברט קאפה מבטאים את רוח התקופה הקשה אך האופטימית של קום המדינה. נקודת מבטו הייתה של הזדהות עם האדם הפשוט שאיבד את השליטה על עתידו ועל גורלו. הוא היה צלם מלחמות פציפיסט, ורוב תמונות המלחמה שצילם, אינן מנציחות קרבות הרואיים, אלא את שולי המלחמה, את החייל היחיד או קבוצה קטנה של לוחמים.

קאפה קבע את בסיסו בפריז, אך נדד בין מדינות ויבשות, וממלחמה אחת לאחרת. בשנת 1948 הגיע לישראל כדי להשתתף באירועים ההיסטוריים. תצלומיו, כגון הכרזת העצמאות, הספינה אלטלנה העולה באש, בגין נואם לפני המון אדם, הפליטים שהגיעו ארצה, והמעברות, משרטטים מסע נוסטלגי בזמן לישראל של פעם, האופטימית, והאידיאליסטית. 

אנחנו ברשימה זאת מביאים לרגל יום העצמאות מבחר צילומים של קאפה מתקופת מלחמת העצמאות בישראל, שהם מהמרשימים ביותר מסוגם, ואולי המרשימים ביותר בכלל מאותה התקופה.

רוברט קאפה צילם כמה מהצילומים הגדולים ביותר שלו על רקע הכרזת העצמאות של בן גוריון. היו לו קשרים בדרגים הבכירים ביותר בצבא, והוא צילם את המפקדים הבכירים ברגעיהם האינטימיים. לימים מבחר צילומים אלו פורסמו בספר שבו שיתף פעולה עם הסופר וכתב המלחמה אירווין שאו (לימים מחבר “עני ועשיר”).

עובד דתי בבניית “דרך בורמה” הוא הצילום האהוב ביותר על רוברט קאפה. הוא הזכיר אותו בראיון שלו מהתקופה לעיתונאי ישראלי.

בין צילומיו המרשימים צילום בניית דרך בורמה שפילסה את הדרך לירושלים, שהוא עצמו ראה את צילום חציבתה בידי עובד מירושלים עם זקן ופאות, כגדול צילומיו בישראל.
הצלם האגדי הראה את חיי היומיום במדינה עם כל האידיאליזם, הנאיביות, והכאב. העבודות שהגיעו ארצה מתארות אירועים מכוננים, אולם החשוב מכל הוא שהן מראות רגעים מחיי האנשים באותם ימים. בביקוריו בישראל קאפה לא התבונן במתרחש מהצד. הוא לקח חלק פעיל באירועים.

להלן כמה צילומים של רוברט קאפה ממדינת ישראל הצעירה של ימי מלחמת העצמאות ולאחריה, שנותנים תמונה חיה על מה שהיה אז, עשרות רבות של שנים מאוחר יותר:

בונים מחדש לאחר החורבן שנגרם כתוצאה התקפת חיל האוויר המצרי על קיבוץ נגבה ב-1948
עולים חדשים יורדים מהספינה “תיאודור הרצל” בנמל חיפה. 1949
ילדה יחפה במחנה עולים
פליטים מהונגריה בתל אביב 1948
הטיילת, חוף תל אביב, 1948שחקני שחמט בחוף הים על רקע האלטלנה

עולים לקראת הירידה על אדמת מדינת ישראל 1948

עוד תמונות של רוברט קאפה ממלחמת העצמאות :

רוברט קאפה בדרך בורמה

צפו בעוד צילומים של רוברט קאפה מישראל בשנת 1948 באתר “סוכנות מגנום” סוכנות הצילומים שייסד

קראו עוד על רוברט קאפה:


רוברט קאפה: תצלומים מישראל 1950-1948. אוצר התערוכה: מיכה בר-עם ; קטלוג –
עריכה: מיכה בר-עם ; תרגום מאנגלית: יהודית שרגל‫ תל-אביב : מוזיאון תל אביב
לאמנות, תשמ”ח 1988.
הפרסום כולל רק את התצלומים הקשורים לישראל שהוצגו בתערוכה. שם התערוכה המלא
ימים סוערים.

‫רוברט קאפה : תצלומים מישראל 1948-1950.    תל-אביב :   זמורה, ביתן,  1989

רוברט קאפה, צלם של החיים /  אוצרת : רז סמירה ; עיצוב והפקה : מיכל סהר. מוזיאון תל אביב לאמנות,   2015.


רוברט קאפה מצלם.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה עשרה − 17 =