חגית בת־אליעזר, שגרירת ‘יקום תרבות’ לאירועים, ממליצה על

האופרה ‘רוצה להיות זמר של אופרה’

כמה מעניין להכיר אופרה מקורית בעברית!

הסופרת תמרה אמיתי כתבה עלילה מחורזת על נער בשם בן שרוצה להיות זמר אופרה. הוא שר בביתו בקול בריטון עמוק, באופן דרמטי, ואף בשפה זרה – באיטלקית. הוריו ואחותו לא מרוצים מתחביבו של בן. קולו רם מדי ומגיע אף לאוזני השכנים, המוזיקה בפיו לא קליטה, צורמת עד כדי מכוערת לפי דעתם, הבגדים שאותם בן עוטה על עצמו במסגרת הכניסה לתפקיד – משונים בעיניהם.

את המוזיקה הלחין מקסים לוי, איש התיאטרון יגאל אמיתי אחראי על הבימוי, עיצוב התלבושות, וכן עולה על הבמה וקורא קטעי קישור בין המערכות.

‘רוצה להיות זמר של אופרה’ הוצגה לראשונה בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה בשנת 2008. מאז האופרה הוצגה עשרות פעמים, ובכולן דני אמיתי – בנם של תמרה ויגאל, מבצע את התפקיד הראשי של הנער בן.
בני משפחתו האופראיים התחלפו, ובגלגול הנוכחי ענת מורן (סופרן) מבצעת את התפקיד של האחות, כרמל בן אפרים (מצו סופרן) משחקת את האם, ואביחי יעקוביאן (בריטון) בתפקיד האב. המוזקאי עידן יונגמן מלווה את הזמרים בנגינה בפסנתר.

האופרה מעניינת ומבדרת לכל המשפחה, ויש בה קו עלילתי חינני־חינוכי ועם קריצה הומוריסטית: בן, הנער המזמר, לא רק שאינו נכנע ללחצים של הסביבה, אלא מדביק את בני משפחתו באהבת האופרה שלו. עם התקדמות העלילה האחות והאב מתחילים לשיר בקול אופראי, ולהתלבש בבגדים תיאטרליים מהמלתחה של בן. גם האם רוצה לשיר אופרה, אך קולה לא נשמע טוב, והוא משתפר במהלך שיעורי פיתוח קול שאותם מעניק לה בנה המנוסה.

רוצה להיות זמר של אופרה‘ נעימה לצפייה בזכות משחקם האמין של הזמרים, והעיצוב התיאטרלי של התפאורה והתלבושות. בזמן שינויי תפאורה בין המערכות, השחקן והבמאי יגאל אמיתי מקדם את העלילה בקטעי קישור מחורזים. משפטים מדוברים אחדים שהזמרים משמיעים מדגישים את הפן העלילתי של האופרה ותורמים לעושר הצלילי שלה. הדיקציה של הזמרים מעולה, והיא מבליטה את החריזה היצירתית החיננית של תמרה, שמצליחה למצוא חרוזים עבריים אפילו לפבארוטי (שׁהיום, 12 באוקטובר, במקרה או שלא, הוא היום שבו נולד) – אלילו של בן .

הקולות האופראיים המקצועיים של הזמרים נעימים לאוזן גם כשהם באים בנפרד, וגם בשילובים ביניהם. מתלווה לביצוע נימה הומוריסטית: את הסתייגותם מהאופרה הם שרים בקול אופראי.

ל’רוצה להיות זמר של אופרה’ סוף שמח, החוגג את האיחוד המשפחתי סביב בן, שכבר לא מעצבן, אלא מהווה מקור לגאווה. כולם יחד שרים את אהבתם לאופרה ומדביקים בה את הקהל.

האופרה מתאימה לכל הגילים, ומציעה בילוי משפחתי תרבותי. החל מיום שישי 2 בנובמבר 2018 האופרה תוצג מדי חודש בצוותא תל-אביב.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ten + 7 =