הקדמה מאת אלי אשד

אנו ב”יקום תרבות” פתחנו בפרויקט שבו מפורסמים בו מחדש כמה סיפורים קלאסיים, שהופיעו בשבועוני הילדים והנוער לאורך השנים. כעת באדיבות המחבר, הפרופסור יעקב שביט, הנה אחד הסיפורים המובחרים ביותר שהופיעו אי פעם בשבועון “הארץ שלנו” (כרך כו, שנת תשל”ו 1976), הזוכה הראשון של פרס יעקב אשמן לספרות ילדים לסיפור קצר, שהוענק בידי השבועון מתוך 56 סיפורים שנשלחו בידי 37 סופרים.

שנה מאוחר יותר יצא הסיפור בפורמט מורחב כספר עם ציורים של רות צרפתי (1928-2010)
בהוצאת “יריב”-הדר”. הפעם זכו גם איורי הסיפור בפרס. רות צרפתי זכתה בעיטור מיוחד על איורים אלו, פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן-יצחק.

אנו מביאים כאן את  הן את הגרסה המקורית של הסיפור והן את גירסת הספר עם איוריה  של רות צרפתי  ששתיהן זכו בפרסים ..

הסיפור “יותם וההיפופוטם” הוא סיפור פנטסטי קצרצר והומוריסטי, על ילד שמאמץ באמבטיה בביתו היפופוטם ענק וחברותי בשם אהרון. כתוצאה מכך הוא נכנס לעימות עם עולם המבוגרים, ההורים והשכנים. הסיפור מלא וגדוש בהומור סוריאליסטי, שהיה נדיר בספרות הילדים אז, ולמעשה – גם היום.

 

Image result for ‫יותם וההיפופוטם‬‎
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ראו עוד על יעקב שביט:

מסעי בתולעת ספרים -טייק 2

2 תגובות

 1. “יקום תרבות ” מתחיל עם “יותם וההיפופוטם ” לפרסם סיפורי ילדים ונוער קלאסיים מעיתוני הילדים”דבר לילדים ” הארץ ” שלנו” משמר לילדים ” “הצופה לילדים ” מעריב לנוער ,”ראש אחד””אותיות ” ואחרים .כאלה שיש לנו אישורים ממחבריהם.
  אם מישהו בציבור זוכר סיפורים כאלו שהוא חושב שלא נס ליחם ,ושכדאי לפרסמם מחדש עבור הקהל המודרני במאה ה-21 אתם מוזמנים להציע לנו.

 2. אז מה הן האיכויות של “יותם וההיפופטם” שבגללם הוא שורד עד היום כסיפור מהנה בעוד רוב הסיפורים של תקופתו עושים רושם מיושן ?
  ההומור הכמובן : הסיטואציה הביזארית של החיה הענקית שעוברת לשכון בבית של משפחה ישראלית ממוצעת מבלי שהשמים יפלו בלי ש”צער בעלי חיים ” יוזעקו לעזרת ההיפופוטם המסכן. אם כי יש כמובן בעיות אבל הן נפתרות בהצלחה.
  ואיש לא רואה את הסיטואציה כמשהו מוזר באמת . אפילו לא את זה שלהיפופוטם יש שם “אהרון”.
  שביט לוקח למעשה את הסיטואציה הבסיסית המוכרת מסיפורי תמר בורנטיין לזר על קופיקו ומשל עידו סתר על תוכידס של חיה אינטליגנטית בבית ישראלי ממוצע ביקום מקביל שבו דברים כאלה הם אפשריים ואפילו מתקבלים על הדעת והולך עימה כמה צעדים קדימה.
  בקצרה הסיפור הזה יוצר מציאות ריאליסטית פנטסטית משכנעת לגמרי ובכך עיקר הצלחתו.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

17 + שלוש עשרה =