Image result for dancing partner jerome k jerome

הקדמה מאת אלי אשד

“יקום תרבות” מפרסם מזה זמן שורה של סיפורים על אודות יחסים בין בני אדם לבין רובוטים, נושא בוער מאוד שיהיה אקוטי עוד יותר בעתיד.

במסגרת הנושא הזה, אי אפשר להתעלם מנושא היחסים הרומנטיים והמיניים בין המינים משני הסוגים – האנושיים והמכניים.

את הדיון בנושא הזה אפתח ב”בן זוג למחול”, סיפור קלאסי מפחיד מהמאה ה-19, שכתב אחד מגדולי הסופרים ההומוריסיטיים של בריטניה.

כיום זהו הסיפור הקצר הידוע ביותר של ג’רום ק.(קלפקה) ג’רום, אחרי שני ספריו המפורסמים, הראשון – “שלושה בסירה אחת” (1889), הנחשב בעיני רבים לספר המצחיק ביותר בשפה האנגלית.

Image result for ‫שלוש בסירה‬‎

בעברית פורסמו לא פחות משבעה תרגומים של ספר זה . של א. אפשטיין (הוצאת “אמנות”, 1924) של יאיר בורלא  (הוצאת “עדי”, 1971), שניים של אהרון בר (אחד למבוגרים, הוצאת “תמוז”, 1985, והשני מעובד לילדים, הוצאת “תמוז -מודן”, 1988).

Image result for ‫שלושה בסירה אחת‬‎Image result for ‫שלושה בסירה אחת‬‎

תרגום נוסף הוא של בינה אופק (הוצאת “עופרים”, 2001).

Image result for ‫שלושה בסירה אחת‬‎

וישנו תרגום עדכני של יונתן יבין משנת 2017 בהוצאת “אוקיינוס”

שלושה בסירה אחת מאת ג'רום ק. ג'רום תרגום יונתן יבין

וישנה מהדורה מוערת שהיא גם מדריך למקומות שאותם מתאר ג’רום, שכתב דני קרמן שגם אייר את התרגום-עיבוד של אהרון בר (הוצאת “אריה ניר”, 2002).

Image result for ‫שלוש בסירה‬‎

הספר זכה לכמה ספרי מחוות בעברית, כולל ספר מדע בדיוני על מסע בזמן:

Image result for ‫מלבד הכלב קוני ויליס‬‎

קוני ויליס מלבד הכלב: או, כיצד הצלחנו למצוא את גזע הציפורים של ההגמון, למרות הכול. עברית: עמנואל לוטם (הוצאת “זמורה-ביתן”, 1999).

,Image result for ‫שלוש בסירה‬‎

ספרה של מיכל  וזנר, שלוש בסירה: שיטוט ושיט בעקבות ג’רום, ג’ורג’ והריס (הוצאת “כתר”, 2001). סיפור שיט של שלוש נשים ישראליות היוצאות לשיט במעלה נהר התמזה בעקבות גיבורי “שלושה בסירה אחת”.

Related image

בעברית פורסם גם ספר ההמשך שלושה בבומל, המתאר את עלילות שלושת הגיבורים במסע בגרמניה. ספר הזה תורגם פעמיים  לראשונה על ידי גבריאל רוזן (רוזנבאום) בהוצאת “גמיר”, 1982.

Image result for ‫שלוש בסירה‬‎

בפעם השנייה תרגם את הספר יונתן בר. שלושה גברים בבומל (הוצאת “קמין”, 2012).

Image result for ‫שלושה בברלין‬‎

הספר הזה זכה גם הוא לספר מחווה מקורי של דני קרמן: שלושה בברלין (הוצאת “זמורה ביתן”, 2012), שבמהלכו גיבוריו של קרמן פוגשים את שלושת גיבוריו של ג’רום.

Image result for ‫סקיצות לרומן ג'רום‬‎

בעברית יצא לאור ספר נוסף שלו, שהוא בעצם קובץ סיפורים ומאמרים: סקיצות לרומן (תרגום: מוטי לבון, עריכה: דליה גמזו; איורים: איוון סמיונוב אורנית, הוצאת “ספרות יפה”, 2005).

המהדורה העברית אינה מלאה. היא  כוללת כמה סיפורי פנטסיה של ג’רום, אך אינה כוללת את הסיפור שהופיע שם במקור בשנת 1893 , “בן זוג למחול”  (שפורסם לראשונה בגיליון מרץ 1893 של כתב העת  IDLER ) הוא  כאמור הסיפור הקצר הידוע ביותר כיום של ג’רום.

כאמור, “בן זוג למחול” שונה מאוד משני הספרים המצחיקים והמפורסמים הללו. ג’רום, מתברר, ידע לא רק להצחיק, אלא גם להפחיד. זהו אינו סיפור מצחיק כלל וכלל כפי שתראו, וזהו אחד מסיפורי הרובוטים המפחידים ביותר אי פעם, בבואם לתאר “קשר” בין רובוט (זכר) לבין אישה. הוא מספר על אישה שמצאה את בן הזוג המושלם למחול, בן זוג שאיתו תוכל לרקוד לנצח.

Image result for ‫25 סיפורי פחדים‬‎

הסיפור הופיע במקור בעברית  בקובץ הסיפורים שעריכתו יוחסה  לבמאי סרטי המתח  אלפרד היצ’קוק (אבל באמת נערך בידי עורך הצללים רוברט ארתור), “אלפרד היצ’קוק מגיש: 12 סיפורים שלא התירו לי להציגם בטלוויזיה” (פורסם במקור ב-1957, ובעברית בסביבות 1960). תרגום: עמוס גפן בהוצאת “מצפן”.

הוא הופיע שוב בקובץ “עשרים וחמישה סיפורי פחדים שלא התירו לי להציגם בטלוויזיה”. שמתוכו פרסמנו גם את “הציד המסוכן ביותר” מאת ריצ’רד קונל.

הנה לפניכם אחד מסיפורי הרובוטים והנשים המוקדמים והמפחידים ביותר.

Image result for dancing partner jerome

ראו גם:

בן זוג למחול – הסיפור באנגלית

הקראה של “בן זוג למחול”

עוד הקראה

מאמר על “בן זוג למחול”

Image result for ‫אהבה וסקס עם רובוטים‬‎

6 תגובות

 1. לפני כעשור, כשנפטר יאיר בורלא, המתרגם הראשון של ״שלשה בסירה אחת״ לעברית, הזכירו המספידים את ״עווית הרחם״ – תרגומו היצירתי ל- Housemaid knee – המחלה היחידה מתוך המדריך הרפאוי שג׳רום לא מצא אצלו .
  ״שלשה בסירה אחת״ בתרגום רוסי היה אחד הספרים האהובים עליי בנעוריי, וזכרתי היטב את ״דלקת הברך״, לכן כשקראתי את הספר בעברית לבתי ונתקלתי ב״עווית הרחם״, המחשבה הראשונה שלי הייתה שבתרגום הרוסי ויתרו על איזכור ״הרחם״ בגלל הפוריטניות הסובייטית הידועה לשמצה (יש לי כמה דוגמאות ממנה). אז חיפשתי את המקור – מצאתי את ה-housemade knee.
  כך בהפרש של ארבעים שנה קראתי שוב את הספר, הפעם באנגלית, ומצאתי שהוא נפלא ומצחיק עד טירוף, כמו שזכרתי אותו. לא כל הספרים עומדים במבחן הזה.

 2. לא רק “בבן -זוג למחול “ובספורים אחרים שאותם פירסם “יקום תרבות ” כמו “איש יובל המאתיים ” של אסימוב ,יחסים בין בנות אדם ורובוטים הם מציאות בהווה .
  http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4060440/Woman-reveals-love-ROBOT-wants-marry-it.html

  Woman reveals she has fallen in love with a ROBOT and wants to marry it
  French woman Lilly is in a relationship with a robot she 3D-printed herself
  She and the robot have been living together for a year and are now ‘engaged’
  Lilly describes herself as a ‘proud robosexual’ and says they will marry
  By Khaleda Rahman For Daily Mail Australia
  PUBLISHED: 02:12 GMT, 23 December 2016 | UPDATED: 14:47 GMT, 23 December
  A French woman has revealed she is in love with a robot and determined to marry it.

  Lilly’s partner is a robot called InMoovator, who she 3D-printed herself and has been living with for a year.

  On her Twitter page, where she goes by ‘Lilly InMoovator,’ she says: ‘I’m a proud robosexual, we don’t hurt anybody, we are just happy.’

  Now, Lilly is reportedly engaged to the robot and says they will marry when human-robot marriage is legalised in France.

  Lilly said she realised she was sexually attracted to robots at the age of 19 because she dislikes physical contact with people, news.com.au reported.

  WOULD YOU MARRY A ROBOT?

  Humans will marry robots in the next 35 years, according to a sex robot expert.

  Not only this, but sex with robots will become more enjoyable than with other humans, because of the advancement of artificial intelligence, he said.

  ‘The first marriage will be before, not after 2050,’ best-selling author and robot expert Dr David Levy said during the Love and Sex with Robots conference at Goldsmiths University, London.

  She insisted the idea is not ‘ridiculous’ or ‘bad’ but simply an alternative lifestyle.

  ‘I’m really and only attracted by the robots,’ she said.

  However, she declined to say whether she and InMoovator have a sexual relationship.

  ‘My only two relationships have confirmed my love orientation, because I dislike really physical contact with human flesh.’

  Her family and friends have accepted her unusual relationship, she said, although not everyone in her life understands.

  Lilly, who is training to become a roboticist, believes her relationship will improve further as technology evolves.

  ‘I’m really and totally happy,’ she added.

  Alternative: The French woman says she plans to marry the robot (pictured with her) when human-robot marriage is legal in France
  Alternative: The French woman says she plans to marry the robot (pictured with her) when human-robot marriage is legal in France

  And Lilly’s relationship could become the norm if an expert of human-robot relationships is to be believed.

  At a conference on the matter in London earlier this week, Dr David Levy said humans would marry robots around or before 2050.

  Dr Levy, the author of Love and Sex with Robots, also said it will be common in the future to find sex robots modelled on celebrities.

 3. תיקון קטן:
  הסיפור הופיע למעשה בקובץ הראשון “12 סיפורים שלא התירו לי להציגם בטלביזיה”.

 4. אכן.הטקסט תוקן והוכנסה גם עטיפה של הקובץ הישן הזה.
  אני שוקל להעלות ממנו גם סיפןרים נוספים בעתיד כמו “קללת האותיות הרוניות ” של מ.ר.ג’ימס.

 5. מתרגם השירה אבינועם מאן כותב לי :
  הסיפור הזה הופיע בספר הלימוד שלי באנגלית בחמישית. לא למדנו אותו, אבל קראתי בכל אופן. היה באותו הספר סיפור אחר של ג’רום, שכן היה הומוריסטי Post-haste.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

6 − 5 =