לוגו סיפור הקומיקס של דני פלנט ״סוכן חשאי 17״
לוגו סיפור הקומיקס של דני פלנט ״סוכן חשאי 17״

דני פלנט, סופר ומאייר רב זכויות שאף כתב ספר  מדע בדיוני לבני הנוער בשנות השישים על מסע בזמן,(“המסע המוזר  במכונת הזמן “)  גם כתב ואייר סיפורי קומיקס.

אחד מהסיפורים הללו מובא למטה. מדובר בעלילות סוכן חשאי ישראלי הידוע רק במספרו, סוכן 17, המגן על הכור האטומי של ישראל מפני גורמי חוץ חורשי רע שמנסים לפוצצו. מעניין לציין שלא מזמן יצא סרט הוליוודי על עלילותיו של סוכן 47. מובן שכל דמיון במספרים מקרי בלבד. לפניכם אחד מסיפורי הקומיקס העבריים הראשונים שעסקו בנושא הריגול ופעילות השירות החשאי.

דני פלנט חיבר את סיפורי הריגול הראשונים בקומיקס הישראלי, וסיפוריו הם מהסיפורים הבדיוניים הראשונים על סוכנים ישראליים  מכל סוג ספרות בעברית.

סיפורי הסוכן החשאי מספר 17  על עלילות איש שירותי הביטחון הישראלי נכתבו ב-1959, כמה שנים לפני הסרטת סרטי ג’ימס בונד שהביאו להתפרצות אדירה של גל סיפורי ריגול גם בישראל.
מספר פלנט: “הסיפורים על הסוכן החשאי מספר17 נוצרו בעקבות הכתבות שהופיעו אז על כך  שהשירות החשאי שלנו הוא הטוב בעולם. התרשמתי כנראה מהכתבות והייתי מאוד גאה בשירות החשאי. דמיון לא היה חסר לי ואמרתי, ‘נעשה על זה משהו’. ועשיתי”.

קיראו את סוכן חשאי מספר 17 חלק א’ ב”יקום תרבות ” כאן.

“סוכן חשאי מס’ 17 ” פורסם מיולי 59 בעיתון “הארץ שלנו”. לפניכם סיפור ההמשך שפורסם בכרך י’ שהיה גם האחרון שפורסם על עלילותיו של הסוכן.

חשיבותו של הסיפור נעוצה בכך שזהו הסיפור הראשון הידוע המזכיר את קיומו של “כור גרעיני” ישראלי. מדובר באזכור שהוא מפתיע במיוחד, מאחר שהכור וקיומו היו אמורים אז, בשנת 1960, להיות סודיים לחלוטין.

היו סוכני שב”כ  וסוכני המלמ”ב ( הממונה על הביטחון במשרד הביטחון ) וסוכני ביון צרפתיים (שליחיהם של מקימי הכור מצרפת)  ששמרו   ופיקחו על הסודיות המוחלטת של הפרויקט.הייתה הקפדה מוחלטת ששום איזכור שלו לא יחדור לכלי התקשורת.

והנה בכל זאת הכור הסודי מאוזכר  בפירוט כאן בסיפור קומיקס הרואה אור בעיתון ילדים. בתקופה שאיש לא היה אמור לדעת על עצם קיומו. זהו כנראה כשל מדהים של שירותי הביטחון ושל הצנזורה הצבאית..

ההודעה הרשמית הראשונה על קיומו של הכור ניתנה מטעם ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן -גוריון ב־21 בדצמבר 1960, בתשובה לשאילתה בכנסת, כי ישראל מקימה בנגב כור גרעיני מחקרי לצורכי שלום בהספק של 24 מגה-ואט. כל זה התרחש כמה חודשים טובים לאחר פרסום סיפור זה.

שאלתי את המחבר דני פלנט אם היו לו בעיות עם הצנזורה באשר לסיפור זה, וזוהי תשובתו: “כנראה היו כבר פרסומים על כך לפני הודעתו הרשמית של בן-גוריון, והקומיקס לא היה אלא סיפור דמיוני – כך שאיש לא שאל שאלות”.

לי בכל אופן לא ידוע על פרסומים קודמים לסיפור זה בתקשורת הישראלית על “כור גרעיני ישראלי”.

הסיפור פורסם ממרץ ועד יוני ב”הארץ שלנו” בשנת 1960 מכרך י’, חודש מרץ. להלן סוכן חשאי מס’ 17 (פרק ב’) מתוך כרך י’, גיליונות 40-27, 29.3-28.6.1960.

בסיפור זה הסוכן מתמודד עם חבורת מרגלים זרים המנסים להשמיד את הכור הגרעיני בדימונה באמצעות טיל.

 

ראו גם:

עוד סיפור  קומיקס על הכור הגרעיני של ישראל מ-1961 –

תגליתו הגורלית של יוסף ק. – סיפור קומיקס מאת פנחס שדה ואלישבע נדל

ראו עוד על דני פלנט:

דני פלנט בוויקיפדיה

דני פלנט בפייסבוק

אלי אשד: אמן של “הארץ שלנו

6 תגובות

 1. פרופסור אבנר כהן המומחה לתולדות הנשק הגרעיני של ישראל כותב לי :
  ” זה בעצם שנה וחצי לפני ההודעה הרשמית( על הכור ). ממש בראשית עבודת הבנייה. ליתר הדיוק, לא היה אז מלמ”ב. בשמו ובגירסתו זו הוא יציר שנות השמונים. בלומברג היה אז כבר קצין הביטחון של משרד הביטחון.”.

 2. המוזר בסיפורו של פלנט הוא …שעובדת קיומו של כור גרעיני מוצגת כמשהו הידוע לכל. משהו טבעי לחלוטין שלא צריך לתמוה עליו.ואפילו מוצגת תמונה שלו בסיפור (!)
  כולם יודעים עליו כולל הסוכנים הזרים. שפועלים כדי להשמידו עובדת קיומו של כור גרעיני ישראלי מוצגת כמשהו טבעי לחלוטיו שאפילו לא צריך לתמוה עליו.אם אני הייתי סוכן הביון שצריך לשמור על קיומו של הכור בסוד ,הסיפור הזה היה מזעזע אותי.
  ההשערה שלי לגבי מקור הסיפור :דני פלנט שמע משהו בצבא שלא היה צריך לשמוע. על כור גרעיני ולא ידע שזה סוד גדול.ועשה מזה סיפור . העורך של “הארץ שלנו ” בנימין תמוז לא העלה על דעתו שישראל אכן עובדת על כור גרעיני פירסם את זה בלי בעיות. והצנזורה לא טרחה להסתכל על “הארץ שלנו”. וכך הסיפור פורסם בלי בעיות רבות.

 3. עם זאת… ככל הנראה מקור ההשראה היה הכור הגרעיני בנחל שורק שעליו היו פרסומים בעיתונות אם כי גם הוא נפתח רק כמה חודשים לאחר פירסום הסיפור.כמובן הסיפור מתאר כור גרעיני שכבר פעיל .גם הכור בנחל שורק היה בשלבי בנייה בעת פרסום הסיפור.
  הנה כתבה על הכור בנחל שורק משנת 1959.
  http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_Heb/SharedView.Article.aspx?parm=%2FHJYmaMuW0OIYAMoUfYvrzzGHLN7aUSCRzn2RA8Hm%2B6Jf4xH%2BXpLxEl4d1i%2FncglYw%3D%3D&mode=image&href=MAR%2f1959%2f05%2f12&page=6&rtl=true

 4. או שאולי מדובר בכושר ההמצאה של סופרים שלפעמים מקדים, ולפעמים מקדים בהרבה, את המציאות. הרי על טיסה לירח כתב כבר ז׳ול וורן במאה ה 19.
  דרך אגב, זה מזכיר לי שהיה סיפור כזה גם בארהב, שאיזה סופר קומיקס כתב על פצצת אטום בדיוק כשפרויקט מנהטן היה הסוד הגדול והשמור ביותר, ואף זכה לביקור של ה FBI. אבל אני לא בטוח אם זה סיפור אמיתי או אגדה אורבנית.

  • ובל נשכח את אריך קסטנר, שבספרו הנהדר “35 במאי” או “דני נוסע לים הדרומי” תאר את עיר העתיד, עם מדרכות נעות ואנשים מדברים בטלפונים ניידים!

 5. ככל הנראה זאת לא אגדה אורבנית .האף בי איי אכן חקר סיפורי מדע בדיוני שונים בניסיון לברר שהם לא מדליפים סודות חשובים לאוייב.
  המדובר היה בסופר נשכח היום בשם קלייב קרטמייל שכתב סיפור שנחקר בידי האף בי איי והם חקרו את הסופר ואת עורך המגזין שבו פורסם ג’ון קמפבל.
  הם חקרו גם את רוברט הינליין שכתב סיפור על כור גרעיני שעורר את עצבנותם.
  לפי שמועות שאני עדיין לא יודע אם הן מדוייקות הם חקרו גם את כותבי וציירי סדרת הקומיקס “באק רוג’רס”במאה ה-25” שגם הם עסקו בפצצות גרעיניות במלחמה בין כדור הארץ ומאדים .והם ביקשו מיוצרי הסדרה להפסיק לעסוק בפצצות מסוג זה.
  הנה הפרטים :
  http://futurespast-editions.blogspot.co.il/2014/01/science-fiction-history-fbi.html

  וביתר פירוט כאן :
  http://www.gwern.net/docs/1984-berger.pdf

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שש עשרה − אחד =