מאת אלי אשד

“היכל התהילה של הקומיקס העברי” היא סדרה שתתפרסם מדי פעם ב”יקום תרבות”. אנו נפרסם סיפורי קומיקס עבריים נשכחים שלא בצדק – שכן מדובר ביצירות מעולות או מופתיות, בעלות ערך מוסף כלשהו, המאפשר ליצור סביבן שיח.

רותו מודן על שער מוסף “הארץ” 

רותו מודן היא אחת הקומיקסאיות הבולטות שלנו, אשר פרסמה בשנות התשעים במגזין צה”ל, “במחנה”, סיפורי קומיקס באופן קבוע למדי. סיפורים אלה התבלטו בכך שהתרחשו לרוב באנגליה הוויקטוריאנית-אדוארדית. המקומות המרוחקים הללו נשאו אופי ביזארי ביותר והומור שחור משחור. קשה מאוד להעלות על הדעת סיפורים מרוחקים יותר מהרוח הצבאית הכללית של “במחנה” מאשר סיפורים אלה. ברם, המערכת הליברלית יחסית בתקופה ההיא הסכימה למרבה הפלא לפרסמם.

בין הסיפורים הללו בולט הסיפור שלפנינו – “המתופף הקטן”, שראה אור ב”במחנה” .

הסיפור מתרחש בימי מלחמת העצמאות האמריקנית, ומספר על אודות נער המתגייס לצבאו של וושינגטון, וכאשר הוא חוזר לבית אמו הוא מגלה שמשהו קרה לה… הסיפור מעביר באופן מושלם את הסגנון “הרטרו-  אמריקני -ויקטוריאני-אדוארדיאני” שבלט מאוד בסיפוריה של מודן עבור “במחנה”.

אישית אני אוהב מאוד את הסגנון “הרטרו-ויקטוריאני-אדוארדיאני” שלה ומקווה שהיא תמשיך לעשות דברים נוספים בכיוון זה. אולי איזה סיפור על תקופת המנדט בארץ ישראל?

כך כותבת רותו מודן על הסיפור:

שנות ה-90 היו נפלאות לקומיקסאים מתחילים. העיתונות פרחה והעורכים רק חיפשו חומרים חדשים. קומיקס נתפס על ידי הדור החדש של העורכים למדיום צעיר ומקורי. המהפכה זוטא לא פסחה על גם עיתון “במחנה” שאז ערך אותו, לדעתי, אלדד יניב.

בכל שבוע “במחנה” היו מזמינים קומיקס ממאייר אחר והנושא היה יכול להיות כל דבר – באמת נתנו חופש אמנותי מלא – כל עוד הסיפור עוסק בצבא. עד מהרה נמאס לי לצבוע כל הזמן ירוק זית והתחלתי לחפש צבאות אחרים לצייר.

לדעת רותו מודן זהו המשובח בסיפוריה בשבועון “במחנה”.

האומנם ? אתם תשפטו.

פורסם לראשונה ב:

במחנה גליון 15 בפברואר 1995

ראו גם

“ציידי האבטיחים ” סיפור קומיקס מאת אתגר קרת ורותו מודן

החופרת :שיחה עם רותו מודן 

“מחפשי הארון האבוד” אלי אשד על רומן גראפי של רותו מודן 

היכל התהילה של הקומיקס העברי

3 תגובות

 1. סיפור קצר, קולע וחזק. שרתּי ב”במחנה” עם אלדד יניב, שכבר כחייל הוכיח מחשבה “מחוץ לקופסה”. בהמשך הקריירה העיתונאית שלו – ובה גם עריכה בעיתון שבו שירת כחייל – פנה, למרבה הצער, לפוליטיקה. בכל אופן, סיפורה זה של מודן מוכיח איך אפשר במילים ספורות ובמעט ציורים – אלה וגם אלה מדויקים להפליא – לפרוש מניפסט פוליטי חברתי בעוז, בכישרון, בתבונה ובאלגנטיות. כל אלו הופכים את רותו מודן ליוצרת מופלאה.

 2. עוד כמה סיפורים של רותו מודן הופיעו אז ב”במחנה “: ואלה היו :
  הסיפורים היו :
  2. דם סמיך ממים 24.8.1994
  על ילדה שמצטרפת לפנימיה שמנהל דודה קצין בעל רגל מעץ.
  3. בחזרה מהדו . במחנה 19.10.1994.
  סיפור בחרוזים על אישה שמתחתנת לאורך שורה של מלחמות עם שורה של קצינים כאשר בכל פעם היא מאבדת עוד מנכסיה .מוסר השכל : להיזהר מגברים באשר הם ובמיוחד מקצינים.(תמיד רלבנטי ).
  פרעוש קופץ בראש. 16.11.1994. על קרקס פרעושים

  המתופף הקטן”. מאת רותו מודן. “במחנה” 15.2. 1995.
  המלאכים בלבן . 22.3.1995. סיפור מימי מלחמת קרים . על אחיות מסורות ללוחמים החולים שמבצעות מן הצד בהם ניסויים שמביאים למותם מתוך סקרנות מדעית שאינה יודעת שבעה. שוב הומור שחור משחור.
  קצינות . 12.7.1995. על בנות שהולכות ומשמינות במהלך השירות בצה”ל עד שהן מעופפות באוויר. סאטירה בהחלט לא נעימה על חיי החיילות בצה”ל.
  סטיה ברורה מהאווירה הרטרו ויקטוריאנית -אדוארדית סטיםפאנקית שאפיינה את שאר הסיפורים. אולי בגלל זה זה היה הסיפור האחרון?
  אני תמה אם לפחות חלק מהסיפורים האלה נכתבו בידי אתגר קרת שהרבה לשתף פעולה עם מודן אז ובהמשך., שמו לא מופיע בקרדיטים.

 3. הציבור הרחב מוזמן להציע מועמדים שלו לסיפורי קומיקס ישראליים ( שגם יכולים להיות באנגלית בתנאי שהם של יוצרים ישראליים) גם נשכחים שהן יצירות בולטות וחשובות שמן הראוי להעלות אותן ב”יקום תרבות “”היכל התהילה של הקומיקס העברי”.
  יש לשלוח לי הצעה במייל ואם אפשר גם סריקה של הסיפור ופרטים איפה פורסם במקור ונימוקים מדוע יש לפרסמו .
  elieshe@zahav.net.il

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

7 − שש =