מכבסה  Free Minds

גלגולי השפה העברית והמרוץ המתמיד לשינוי אפיון מושגים מאידך ותדמיות מצד שני ראוי שיעלה הרהור נוסטאלגי בשני מוסדות  ותיקים : המכבסה והמספרה.

מכבסה על פי אבן שושן הוא “מקום שכובסים בו בגדים” ,הגדרה שממש אינה  יוצאת מגדרה להבהיר מונח פשוט ורווח . אבל הגדרה זו היא מצומצמת וכיום אנו יודעים שהמכבסה התמימה משמשת גם כמוסד שכובסים בו שפה.  די שתכניס מילה למכבסה  ותקבל אותה כעבור שעה   במשמעות שונה או הפוכה ,זוהי “מכבסת המילים” .

מכבסת מילים היא אותה מכבסה ישנה אך במקום בגדים מביאים אליה לניקוי מילים. מנגנון המשתמש במונחים שגורים כדי לשנות משמעויות שלהם ולהעטות להם רגולריות ושגרה,בדיוק כמו בגד מלוכלך שהוכנס למכבסה ויצא צח ונקי. לאחרונה נלקח מונח מלוכלך ומרובב :הפלית נשים או הפליה מגדרית ,ויצא צח ונקי כ “הדרת נשים” .ההפליה  הישנה והטובה שבה למקומה כהדרה בלבד לאחר כיבוס.   

המכבסה אומצה גם על ידי השיח הכלכלי הרווח כמטפורה להליך של הכשרת כספים שמקורם בפעילות עבריינית והכנסתם לכלכלה הנורמטיבית ,זוהי  “מכבסת כספים” . הלשון המשפטית אף היא בחרה בניסוח החוקי להשתמש במכבסה כהשראה לאותו הליך של העברת הון עברייני למערכת הנורמטיבית ומשתמשת במונח  “הלבנת הון” שים ארבע קילו של הון מלוכלך בתוף מכונת הכביסה הוסף קורט של אבקה מלבינה וכעבור שעה יצא ההון לבן וצחור.

הכובסת החרוצה שאך לפני שנים לא רבות כילתה את כוחותיה בשפשוף צווארונים מלוכלכים במי בור ובהרתחת חיתולים בדוד פח הניצב על פרימוס לא הייתה מנחשת לאן יובילו טובי פייטני הכלכלה את מקצועה המייגע.   

אבל הווירטואוזי  מכול הוא הכיבוס או הניקוי היבש שנעשה למילה מספרה ,המוסד  אליו הוליכו אותנו כדי שספר עטוי סינר לבן יסלק מפדחתנו עודפי שיער ,מוסד שהפך ברבות הימים לסלון,למכון יופי והספר הגברתן מרחוב הרצל ליד המסילה התורכית נעלם והותיר את הבימה למעצבי השיער שמספריים הינם רק אביזר שולי לערכת הקסמים שלהם.

אבל אל דאגה ,מכבסת המילים לא נתנה למספרה ולתספורת הארכאיות לשקוע במצולות השכחה. המשבר הכלכלי החריף בו נתון העולם מאז 2008 הביא להתרוששות מהירה ולהפסדים למיליוני אנשים שאבדו את הנכסים בהם החזיקו ובהם שמו מבטחם ,מניות אג”חים ונדל”ן אבדו ערכם ורוששו את המחזיקים בהם. אלפי אמריקאים אירים ויוונים נאלצו לנטוש בתיהם מחמת אי פירעון חובותיהם לבנקים ועסקים רבים הגיעו למצב של פשיטת רגל או כפי שהמכבסה קוראת לכך היום “לחדלות פירעון”.

 בין שוחקי ההון הגדולים במשבר הנוכחי נמצאים אנשים שטרם המשבר ציירו את עצמם בפני הציבור כאנשי כספים ומנהלי השקעות מיומנים וישרים,אנשים שאפשר להניח בקופתם את חסכונות הציבור וקופתם לא תדלוף ככברה. למרבית הצער הסתבר בדיעבד כי האנשים הללו התייחסו לכספים שהחזיקו ברשותם כמה שכינה הקומיקאי דינו דה ויטו ב סרט מ1991 “opm” :other people’s money .

עתה ,על פי כל קנה מידה משפטי וכלכלי נמצאים אנשים הללו בפשיטת רגל דה פקטו. חובותיהם לציבור וחובותיהם האישיים לבנקים עולים בהרבה על אפשרותם לפרוע.

כאן החלה לפעול המכבסה הישנה והטובה במלוא הקיטור [תרתי משמע]  היא הוציאה מהבויידם את המספרה הישנה וטובה ובמקום שכותרות העיתונים יכריזו עליהם כחייבי שדינם פשיטת רגל הם הציעו שנקרא להם ספרים!! החוב של אנשי הכספים שמשלו עד לא מכבר במשק הישראלי  יהפוך ל”תספורת” גרידא, כספי הציבור יהפכו לערימת שיער שנגזז במספרי אדירים ונופל ללא צורך בו על רצפת המספרה ועוד מעט יטואטא וישכח.

 כשניתן דרור לספרים ולמספריים ,העתיד מי יישורנו ,זה התחיל בפיגארו התחמן אבל יכול להסתיים כמו במספרה של סוויני טוד שנתן פרשנות מרחיבה לייעוד התער  ויחד עם התספורת שיסף גם את צווארי לקוחותיו.

 

 

תגובה אחת

  1. משעשע. ועל רקע זה אפשר לחשוב על הרוצח מבאר שבע, נפשע ושטני ככל שיהיה מעשהו,
    שנרדף כמו כל דגיג על חובות של אלפים בודדים, בעוד הטייקונים, בחיוך חלקלק, מקבלים תספורות
    של מאות מליונים.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

6 + 7 =