מגזין הרשת “יקום תרבות עברית”  והוצאת “רסיס נהרה” שמחים להודיע על “יומה של באר שבע” אירוע ספרותי שיוקדש לעיר באר שבע בספרות ובתרבות העברית.     

המופע יתקיים כמובן בעיר באר שבע בחנות הספרים –מועדון “עשן הזמן”  ברחוב רינגלבלום 86 שליד אוניברסיטת בן-גוריון ביום רביעי ה-22 במאי בשמונה בערב. הכניסה היא כמובן בחינם.     

באר שבע היא אחת הערים הקדומות ביותר בארץ ישראל, ובימי התנ”ך גם אחת הקדושות ביותר. ותקופה שקדמה לעלייתה של ירושלים הקדושה ביותר בכלל, והיא נחשבה אז כשער לעולמות העליונים. אבל מאז התחוללו סופות רבות בנגב.     

המקדש המפורסם של באר שבע זה שבו חוברו סיפורי האבות אברהם יצחק ויעקב, שהואשם בידי הנביא עמוס כמקום “עבודה זרה”  חרב  לתמיד בידי המלך הירושלמי  חזקיהו, והעיר עצמה הושמדה  זמן קצר לאחר מכן בחורבן אפוקליפטי בידי האשורים כפי שנחזה בידי הנביא עמוס. באר שבע שוב לא חזרה מאז לימי גדולתה כאשר הייתה השער האחד ויחיד  לשמיים שממנו יצאו אברהם, הגר, יצחק, יעקב ואליהו הנביא לתקשר  עם כוחות עליונים..     

העיר הוקמה מחדש בראשית המאה העשרים וכבר בעשור הראשון לקיומה התחולל בה אחד הקרבות הגדולים והמכריעים של מלחמת העולם הראשונה, בין התורכים והבריטים והאוסטרלים. הקרב האחרון בהיסטוריה שהוכרע בידי חיל פרשים ומאז היא הפכה לעיר השביעית בגודל האוכלוסייה בישראל, והשנייה בגודל השטח העירוני שלה!     

אוניברסיטת בן גוריון, שהקמפוס העיקרי שלה הוא בבאר שבע, היא  אחד ממוסדות הלימוד הבולטים בישראל.     

     

אבל, לעומת זאת, אין לעיר באר שבע נוכחות בולטת  מספיק כראוי לעברה ולגודלה בתרבות העברית,בספרות בשירה ובקולנוע.     

     

לפחות עד השנים האחרונות כאשר מצב זה מתחיל להשתנות מעט.עם הופעת סיפורי הבלשית הבאר שבעית ליזי בדיחי של הסופרת התל אביבית שולמית לפיד. עם שירי משוררים באר שבעיים  כמו רועי ארד ואחרים.עם סרטי קולנוע  בודדים כמו “לאן נעלם דניאל וקס”  וסדרת הטלוויזיה “תיק סגור ”  ועוד כמה יצירות בודדות נוספות.     

     

 בערב זה אנחנו נשנה זאת..     

בערב “יומה של באר שבע” יופיעו מספר יוצרים שכתבו סיפורים על העיר באר שבע בקובץ “סיפורי באר שבע” בעריכת אורי מאיר ובספרים אחרים, ויושמעו הרצאות על באר שבע  ונוכחותה בספרות ובתרבות.     

והמשתתפים הם:     

     

אורי מאיר (עורך ומנחה הערב)     

     

יואב איתמר     

פרדי כהן יונתן     

יפה חכמון    

   

עדי וולפסון מדען ומשורר בשירי באר שבע  

אליהו חטר     

גיל גולן     

      

     

בתיה בן איון, מחברת הספר החדש “בית בשיכון דרום” (2012) בהוצאת רסיס נהרה.     

     

     

חוקרת  הקבלה פרופסור חביבה פדיה מחברת קובץ הסיפורים “בעין החתול” על באר שבע.    

   

דניאל עוז -משורר ועורך השירה של “יקום תרבות ”    

     

אלי אשד עורך ראשי של “יקום תרבות” דוקטורנט באוניברסיטת בן גוריון שירצה על באר שבע בספרות ובתרבות.     

     

מיצג “הינשוף” מאת מיכל הלפמן ,2003.    

תוקרא הפואמה של רועי “צ’יקי” ארד  “ינשוף האבן” עם הרצאה של אלי אשד על הפואמה והתפיסה האפוקליפטית המבוטאת בה על”יומה של  באר שבע”.     

ומשוררים אחרים כמו תום הדני.     

הציבור הרחב  של חובבי הספרות והתרבות גם אלו  שלא מבאר שבע מוזמנים.     

לרכישת הספר ‘בית בשיכון דרום’ באתר מנדלי     

ראו גם 

יומה של באר שבע :אלי אשד על “ינשוף האבן “פואמה באר שבעית

     

5 תגובות

  1. שלום ליקום
    הנה כתיבה נוספת על באר שבע= חוברת סיפורי ב”ש שנכתבה לטובת מחלקת התיירות ונותרה על המדף שם מזה שנה. אפשר לקרוא סיפור ממנה בערב
    כל טוב
    ד”ר זאב זיוון

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתיים − 2 =