תוצאת תמונה עבור ‪kadafi cover‬‏

42 שנה הוא היה חלק מחיינו,וכעת כשהוא איננו עוד ,מה נעשה בלעדיו?

מועמר קדאפי הרודן  של לוב איננו עוד, האיש שליווה את חיינו במשך 42 שנה כסמל של טירור וחוסר שפיות חוסל.אלא שהאיש לא היה רודן “רגיל ” הוא גם היה סופר בעצמו שחיבר כמה וכמה יצירות ספרות מהן בעלות עניין ביזארי מסויים.וכמו כן “כיכב” בעצמו כגיבור מותחנים שונים של סופרים מערביים וגם ישראליים שהיציגו תיאורים בדיוניים של ניסיונות שונים שלו לבצע פעולות טרור אולטימטיביות שונות והיציגו תיאורים בדיוניים באותה המידה של מאמצים של שירותי הביון המערבים והישראלים לחסלו.אולם כמדומה שגם הסופרים בעלי הדמיון העשיר ביותר  לא העלו  על דעתם שיהיו אלה בני עמו של קדאפי שיבצעו את החיסול.

רקוויאם למועמר קדאפי

מאת אלי אשד

אינני איש פוליטי אני פשוט מהפכן

מועמר קדאפי

לקדאפי יש פיצול אישיות .ושתי האישיות הן מרושעות.

ג’אפר נומיירי שליט סודאן לשעבר.

 

קדאפי נאנס ונורה.

מועמר קדאפי שליט לוב במשך 42 שנה והוותיק במנהיגי המזרח התיכון ויבשת אסיה בדיקטאטורים של העולם,  אחד השנואים בשליטי העולם וללא ספק המוזר שבכולם מצא את מותו לאחר מרד עקוב מדם בשלטונו  בלינץ’ אכזרי. הלינץ’  אם לשפוט לפי התמונות שפורסמו ככל הנראה לווה גם במעשה סדום בגופו של הרודן.

קדאפי שנחשב לפרנואיד מובהק וכמי שצריך להיות ללא ספק מאושפז בבית חולים לחולי רוח הצליח בכל זאת לשרוד 42 שנים ו49- ימים מלאי תהפוכות עד שחוסל לבסוף ,אבל ספק רב אם מישהו העלה על דעתו כאשר עלה לשלטון  שהוא יחזיק מעמד 42 שנה

.לשם השוואה רק המלכים של תאילנד ובריטניה והשולטן של בורני נמצאים כיום זמן רב יותר בשלטון.

מבין רודני המאה העשרים רק קים איל סונג מצפון קוריאה ( כמעט 46 שנה ) וצ’ינג קאי שיק מטאייואן ( 46 שנה ו177 יום ) החזיקו מעמד זמן רב יותר בשלטון לפני שמתו ,וכמובן גם פידל קסטרו לשעבר שליט קובה שעדיין חי וקיים בעת כתיבת מילים אלה אבל כבר לא שליט.

להוציא את מעשה הסדום, אני תוהה האם ייתכן שקדאפי מת באופן שבו רצה, כקדוש מעונה ששמו ישמש להבא כסמל מלכד עבור בני שבטו וקבוצות שונות בלוב.יורשיו של קדאפי מיהרו להודיע שהם ישליטו את חוקי השריעה בלוב משל הייתה זאת קודם מדינה ליברלית בסגנון מערבי.אבל העובדה היא שקדאפי כבר ניהל בלוב מדיניות של השלטה חמורה של חוקי האיסלאם ומנהגיו.עם זאת הוא לא היה עקבי במיוחד בהשלטת האיסלאם. בין שאר מעשים היה זה קדאפי עצמו שהינחה את תחרות מלכות היופי הראשונה בלוב ב-2002.כשליט ארץ מסוכסכת ומסובכת כמו לוב. ספק רב עם יורשו יתגלה כיותר טוב ממנו.

יש עניין מיוחד בדמותו של שליט לוב מועמר קדאפי שבמשך 42 שנות שלטונו יצר לעצמו שם כמוזר ואולי גם המסוכן במנהיגי העולם. הן בגלל פעילויות הטרור שלו ,שכן קדאפי הקדים את האל קאידה בדיבורים על הצורך של השתלטות האיסלאם הפונדמנטליסטי על העולם ובמעשים לצורך קידום רעיון זה.

במהלך שנות השמונים הוא היווה איום על שלום העולם עם הנשק הגרעיני שניסה ליצור וכתוצאה ארצו ספגה הפצצות קשות בידי ארה”ב שמנהיגה רונלד רייגן כינה אותו “הכלב המשוגע של המזרח התיכון”. . באותה תקופה קדאפי “כיכב ” במגאזינים ובמותחנים כמסוכן במנהיגי העולם ,מסוכן הרבה יותר מאשר חומייני האיראני וסאדאם חוסיין העיראקי .

אבל הוא שרד אחרי שני אלו והמשיך לשלוט עוד עשרות שנים בניגוד לכל הציפיות עד שהופל לבסוף בידי בני ארצו שלו ,שוב בניגוד לכל הציפיות..

במקום טירוריסט מטורף ומסוכן הוא נראה יותר ויותר רק כשליט אקזוטי וביזארי הודות לאוהל שעימו הלך לכל מקום בעולם ובו התגורר בכל פינה שאליה היגיע.  הודות ליחידת שומרות הראש הסקסיות והקשוחות שלו וגם נאומיו המוזרים והארוכים בכנסים השונים שבהם השתתף.

הביזאריות בדמותו של קדאפי מתעצמת כשאנו מגלים שיש שמועות עקשנית ביותר שהוא ממוצא יהודי בידי אנשים מהקהילה היהודית הלובית שטוענים שהם היכירו את בני משפחתו של קדאפי .

ולאחר שנים רבות שבהם דיבר על הצורך בהשמדת ישראל ב-2009 הוא היציע תוכנית שלום בין היהודים והפלסטינאים בישראל שהיציעה מדינה משותפת שאותה כינה “ישראטין “. הוא פירסם ספר שלם בנושא  בשם ישראתין : הספר הלבן שאותו דאג לתרגם לעברית ב-2010..

קדאפי הסופר וההוגה

עטיפת קובץ הסיפורים שכתב מועמד קדאפי ותרגם לאנגלית אנטון שמאס.

היו שטענו שקדאפי קרא רק ספר אחד בימי חייו, וזהו הקוראן אבל העובדה היא שהוא חיבר כמה ספרים ואף יצירות ספרות יפה ( עם כי הדבר כמובן אינו סותר ) .עם זאת הוא גילה עניין בספרות מערבית וטען  שהמחזאי הבריטי שייקספיר היה ממוצא לובי ושמו היה “שייך זוביר”. הוא גם טען בהקשר זה שאמריקה התגלתה בידי נסיך ערבי.

הוא פירסם קובץ סיפורים בשם הבריחה אל הגיהנום  וסיפורים אחרים ” שתורגם לאנגלית

 

במסגרתו ניתן למצוא  יצירת מדע בדיוני בשם “התאבדות האסטרונאוט ” שבה אדם טס לירח לא מוצא שם דבר חוזר לכדור הארץ ומבין שחיי האסטרונאוט אינם מאפשרים לו לעסוק בעבודה שימושית כלש היא.והוא מתאבד. ומסקנת המחבר הייתה מסעות לחלל הם מיותרים ובזבוז כסף .היצירה תורגמה לאנגלית בידי הסופר הישראלי אנתון שמאס.

הספר הירוק של קדאפי

. ספרו הידוע ביותר של קדאפי  שאותו הפיץ בכל רחבי העולם , הוא ספרו האידיאולוגי “הספר הירוק” ספר זה  תורגם לעברית  בידי מתרגם אנונימי כנראה ביוזמתו של קדאפי עצמו שהיה מעוניו שספרו יופיע גם בשפת התנ”ך.

הבה נצטט כמה קטעים מהתרגום העברי של ספרו של  קדאפי ונזכיר שקדאפי הוא אחד המנהיגים הערבים הבודדים שספריהם תורגמו לעברית . האחרים הם נאצר וסאדאת ממצרים. וקדאפי הוא המנהיג היחיד לצד נאצר שספר אידיאולוגי שלו תורגם לעברית.

הדמוקרטיה “שלטון העם “

היסוד המדיני של התיאוריה העולמית השלישית .

“מכשיר השלטון הוא בעיית היסוד הראשונה העומדת בפני הקהילות האנושיות “.

העמים עומדים עתה בפני בעיה ממושכת זו והחברות סובלות מהסכנות ומההשפעות המשתמעות ממנה ועדיין לא הצליחו למצוא פתרון סופי ודמוקרטי.

הספר הירוק מציע את הפתרון הסופי לבעיית מכשיר השלטון.

..המשטרים הקיימים בעולם של ימינו נראים בבירור כזיופה של הדמוקרטיה האמיתית ואין הם אלא מכשירים דיקטטוריים.

.המפלגה היא הדיקטטורה המודרנית היא מכשיר השלטון הדיקטטורי המודרני והיא השריד האחרון של המכשירים דיקטטוריים עד כה.

משאל העם הוא זיוף לדמוקרטיה.אלה האומרים כן ואלה האומרים לא אינם מביעים את רצונם האמיתי אלא נכבלו בכבלי הדמוקרטיה המודרנית ולא הורשה להם אלא לאמר מילה אחת כן או לא וזהו משטר דיקטטורי רודני.( ע’ 390)

הספר הירוק מציע את הפתרון הסופי לבעיית מכשיר השלטון ומטווה את הדרך הנכונה בפני העמים כדי לצאת מתקופת הדיקטטורה לתקופות הדמוקרטיה האמיתית.

התיאוריה החדשה הזאת מבוססת על יסוד שלטון העם בלי ייצוג פרלמנטרי או אחר ומגשימה דימוקרטיה ישירה מאורגנת ויעילה השונה ממהדורות הקדומות של הדימוקרטיה הישירה שאינה ברת ביצוע ונטולת רצינות בשל היעדר אירגון עממי שיקיף גם את הרמות הנמוכות בעם.

..הוועדות העממיות הן האמצעי היחיד לדימוקרטיה עממית.

כל משטר שאינו שדוגל בשיטה זו –שיטת הועידות העממיות הוא משטר לא דמוקרטי .הועידות העממיות הן הפרי הסופי למאבק העמים למען הדמוקרטיה.

הועדות העממיות אינן פרי הדמיון אלא פרי מחשבה אנושית שלמדה את כל הנסיונות האנושיים למען הדמוקרטיה.

תחזיתו של קדאפי לעתיד לבוא

השחורים ישלטו בעולם.

..תחילה השתלט המין הצהוב על העולם כאשר פלש מאסיה אל שאר היבשות ,אחרי הצהובים באו הלבנים שביצעו תנועה אימפריאליסטית רחבת מימדים שהקיפה את כל היבשות בעולם והנה בא תורו של המין השחור לשלוט בעולם. ( ע’ 149)

השחורים הם עתה במצב חברתי נחות ביותר,אך מצב זה פועל לטובת ריבויים הטבעי השחורים בגלל נחיתותם המדעית אינם יודעים את שיטות הגבלת הילודה ואירנונה ,ובנוסף לכך ההרגלים החברתיים הקדומים מהווים סיבה לאי קיומם של גבולות בתחום הנשואין והדבר מביא לריבוי ילדים הטבעי ללא גבול ובאותה עת אל פיחות במספרם של בני המינים האנושיים האחרים שהגבילו את הילודה ואת הנישואין בגלל היותם עסוקים בעבודה מתמדת ,בניגוד גמור לשחורים שאינם עובדים וחיים באווירה חופשית מתמדת.

קדאפי מסכם

כל שיטות הלימודים הקיימות בעולם חייבות להיהרס ולהתחסל על ידי מהפכה תרבותית עולמית שתשחרר את מחשבת האדם מתוכניות הלימוד הכפויות על האנשים.

אין זה אומר שיש לסגור את בתי הספר כפי שהדבר יראה בעיני הבורים מקריאת דברים אלה ואין זה אומר שאנשים לא ילמדו. ההפך הוא הנכון :על החברה להבטיח כל סוגי החינוך להשאיר לאנשים את החופש לבחור את סוג הלימודים וזה מחייב שבתי הספר יקיפו את כל חומרי הלימוד ואי הבטחתם של כל סוגי הלימוד היא פגיעה בחופש האדם.

עד כאן האידיאולוגיה של קדאפי.מה מכל המילים היפות האלו הוגשם בלוב הלכה למעשה זאת שאלה גדולה.

קדאפי כדמות במותחנים

השליט הלובי מועמר קדאפי במהדורת ידיעות אחרונות של הספר “נפט”.צייר מאיר עוזיאל

לאורך השנים קדאפי “כיכב ” בכמה וכמה במותחנים כטרוריסט מטורף במיוחד הקרוב להשיג פצצה גרעינית עד שהוכנע בידי ארה”ב בהפצצה ומאז העדיף להיחשב רק כשליט אקזוטי ואקסצנטרי ולא כטרוריסט מסוכן לכך תרמה יחידת שומרות הראש הקשוחות שלו .

אחד מהם היה “נפט האל החדש” ספר  ישראלי של הסופר עמוס אריכא תחת שם בדוי .( חמישה פרקים ממנו הופיעו תחת השם “המשימה שדות הנפט ” במוסף יום שישי של ידיעות אחרונות “7 ימים גליונות 573-577 14.2.75-14.3.75 )

הספר נכתב על רקע משבר הנפט הגדול בשנות השבעים שפרץ לאחר מלחמת יום הכיפורים ותיאר עתיד קרוב מאוד שבו ארה”ב נאלצת לפלוש למדינת נפט מזרח תיכונית כתוצאה מהעלאה מטורפת של מחירי הנפט בידי הקולונל קדאפי ואחרים הוא מזכיר את המצב שבו אנו נמצאים היום כאשר ארה”ב אכן פלשה למדינה מפיקת נפט מסיבות כמעט זהות לאלו שמתוארים בספר . במהלך הספר קדאפי מכריז על אמבארגו נפט למערב אלא אם כן זה יחסל את ישראל ובמהלך הסיפור עיתונאי יהודי שמוחה על דרישותיו של קדאפי נורה בידי חיילים לוביים . .

הספרהופיע בכמה ארצות בשמות שונים . באנגליה הוא התפרסם תחת השם “איש ושמו ירדן”. ובמקומות אחרים בשמות שונים. בהולנד למשל הוא נקרא “חרב דמוקלס”. איש ושמו ירדן”על בסיס “נפט האל החדש” כתב אריכא תסריט שנמכר למפיק הוליבודי.

אריכה דיווח : חתמנו על חוזה ואני כתבתי תסריט מפורט ומוכן לצילומים ואוטוטו… דבר לא יצא..התסריט לא מומש.

ניתן לתמוה  אם גירסת הסרט לא מומשה גם בגלל החשש של המפיקים מקדאפי שעלול להתעצבן מהדרך שבה דמותו תוצג בסרט.

ספר מרשים במיוחד על קדאפו היה ספרם של דומיניק לאפייר, ולארי קולינס הפרש החמישי שפורסם ב1981 . הוא מתאר קבוצת טרור ערבית הממומנת על ידי קדאפי, שהצליחה להחדיר פצצת אטום לניו יורק. הנשיא הלובי מודיע לנשיא האמריקני במעשה הסחיטה הגדול בכל הזמנים שאם ישראל לא תיסוג מכל שטחי יהודה ושומרון, ניו יורק על כל תושביה תימחק מעל המפה בפיצוץ הפצצה הגרעינית. לספר שהפך רב מכר ענק הייתה השפעה עצומה .טוענים שכתוצאה מקריאתו הורה נשיא צרפת על ביטול מכירת ראקטורים גרעיניים ללוב למרות שהאלו היו מיועדים למטרות שלום. חברת פראמונט תיכננה להסריט אותו אבל לבסוף החליטה לוותר על העניין מחשש שהסרט ייתן רעיונות לפנטים מוסלמים ואולי גם לקדאפי עצמו במציאות.

.נראה שהספר השפיע על ארה”ב לתקוף את לוב ב-1986  כדי למנוע מקדאפי להשיג פצצת אטום קדאפי מצידו שלח בדצמבר 1981 חוליית חיסול לארה”ב שנצטוותה לחסל את הנשיא רונלד רייגן את סגנו ג’ורג’ בוש את שר ההגנה קספר וינברגר את שר החוץ אלכסנדר הייג ואת היועץ אדוין מיז. אם היית החולייה מצליחה במשימת הייתה ההיסטוריה משתנה , למרבית המזל משימתה לא עלתה בידה.

קדאפי איננו אבל המורשת נשארה. קדאפי הוא איש מהסוג שאחריו נשארות אגדות . סביר להניח שעוד בעתיד הלא רחוק יצוץ בלוב מישהו שיטען שהוא יורשו וממשיכו האמיתי של קדאפי .

קדאפי כוכב עליון

ובתור קוריוז היוצר א. ב. דן שוקל להריץ מחזמר על חייו של קדאפי .שבו הוא עצמו יגלם את הרודן הלובי :

א.ב. דן : קדאפי הוא דמות מרתקת ובדיוק  מהסוג שסביבה אפשר ליצור מחזמר. הוא חי חיים מרתקים כשליט חילוני המעמיד פני מוסלמי אדוק  עוזר לעשוקים ועורך אורגיות בעת ועונה אחת ומת מוות נורא של קדוש שנאנס. בדיוק מה שאתה צריך למחזמר מסוגם של “ישו כוכב עליון”  ו”אוויטה “.

נספח : רשימת ספרים  מאת ועל מועמר קדאפי בעברית.

ספריו של קדאפי בעברית

מועמר אל קדאפי הספר הירוק / [ח”מ : חמו”ל, 1999].

‬מועמר אל קדאפי ישראתין : הספר הלבן / [נצרת? : חמו”ל,2010 תש”ע?].

‬רשימת ספרים על קדאפי

יעקב “ז’ק ” רייניך השקפתו האסלאמית של מעמר קד‘אפי / עבודת גמר לתואר “מוסמך”. ביה”ס להסטוריה אוניברסיטת תל-אביב, 1977

גדעון גרא משטר קד’אפי בלוב : שרשיו הרעיוניים והחברתיים ופועלו .דיסרטציה, אוניברסיטת תל אביב, 1978. ‬

..

גדעון גרא דרך קד’אפי בלוב / מכון שילוח לחקר המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל-אביב תל-אביב : הקיבוץ המאוחד, תשמ”ג 1983

תקציר הספר :ספר זה הוא מחקר מקורי ומעודכן(1983), המתחקה אחר התהליך ההיסטורי שהעלה את קד’אפי וחבריו הקצינים משולי החברה הלובית אל השלטון בו הם מחזיקים זה 14 שנה. הספר כולל סיכום הערות מקורות 248 עמודים מועמר אל קד’אפי-1942. קולונל ומדינאי לובי. ב-1969 עמד בראש הפיכה שהפילה את בית המלוכה וב-1970 היה ליושב ראש מועצת המהפיכה. ב-1977 נטל לעצמו את התואר ‘מנהיג המהפיכה’. הנהיג סוציאליזם ערבי לאומני ואסלאמי וחולל מהפיכה במבנה החברה הלובית. הוא מנהיג כריזמאטי יוצא דופן בקרב מנהיגי ערב והעולם השלישי. משטרו מבוסס היטב ואת יציבתו הוא משיג על יד שילוב עושר הנפט, עם בשורה מהפכנית משיחית והכרה מפוכחת של מערכת היחסים באיזורנו. שלטונו של קד’אפי מאופיין בתחושת שליחות, ומכאן נסיונותיו להתערב בנעשה במדינות ערב ובזירה האפריקנית. בתחום מדיניות החוץ הוא סייע באופן פעיל לארגוני טרור, ובעיקר תמך בארגונים פלשתינאיים נגד ישראל, ירדן ולבנון. רואיין על ידי העיתונאית הידועה ז’ל אריאנה פאלאצ’י(מספריה באתר) ראיון מזעזע במיוחד. מוקף תמיד בשומרות ראש ובהחלט אישיות אקצנטרית, מחוכמת. בשנות השבעים החליט לצעוד ולחצות את המדבריות לגבול מצרים להראות להם מהי אחוות אחים מוסלמים. לאחר אסון לוקרבי הטילו עליו מדינות המערב-מצור כלכלי ומדיני שבעקבותיו ‘נכנע’ והפסיק את תמיכתו בטרור. הוא הכה במוסד ובשירותי הביון הישראלים מכה רצינית כשהסתבר שלא ידעו דבר וחצי דבר על כך שהיה ביכולתו להחזיק בנשק אטומי..

יהודית רונן לוב – ממדינה נחשלת למעצמת נפט 1951-1990 / בית ברל : המכון היהודי-ערבי, 1990.

מותחנים על קדאפי

ניגאל דון –כירי    ( שם בדוי של עמוס אריכא )  נפט :   האל החדש /    תל-אביב :   א.ל. הוצאה מיוחדת,   תשל”ה 1975

דומיניק לאפייר, לארי קולינס הפרש החמישי /  מצרפתית אריה חשביה    [תל-אביב] :   שין,   תשמ”א 1981

.

הישאם מטר עולם של גברים /    מאנגלית כרמית גיא  ירושלים ותל-אביב : כתר וידיעות אחרונות, 2006.

תקציר :רומן על לוב של קדאפי :

יום קיץ חם בשנת 1979, טריפולי, לוב. סולימאן בן ה-9 רואה בכיכר השוק את אביו, שאמור להיות במסע עסקים בחו”ל, עומד על המדרכה ממול. בעוד אימו של סולימאן על סף התמוטטות, אביו נעלם. מדוע אינו תומך בהם בשעתם הקשה? למה אמו שורפת את ספריו של האב, ומי האדם שהתיישב במכונית בסמוך לביתם ואינו חדל לשאול שאלות משונות?עולמו של סולימאן מתערער ביום שבו חבר קרוב של המשפחה נעצר בידי המשטרה החשאית, ואביו נחשד בבגידה במשטר העריצות של קדאפי.מכאן ואילך סולימאן הצעיר מנסה למצוא היגיון בעולם שהשתנה ולהתמודד עם המציאות הכואבת כשהוריו מאבדים מכוחם והמשפחה חדלה מלתפקד.

 

 

כשאינו יכול לשאת עוד את הסודות והשקרים, הוא נאלץ להכריע בשאלה אם לבגוד בחבריו, בהוריו ובעצמו כדי להציל את משפחתו.עולם של גברים שתורגם ליותר מעשרים שפות וכונה “רודף העפיפונים הלובי”, הוא סיפורה של משפחה המתמודדת עם חוסר אונים בעולם ששולטות בו מסורות דתיות ועריצות אכזרית, המסופר מנקודת מבטו של ילד תמים שרואה יותר מדי.

ישראלים בלוב של קדאפי:

.בועז ביסמוט   עובר כל גבול /    [תל-אביב] :   אגם,   2012
תקציר : ספר הכולל תיאורים של מסעות העיתונאי הישראלי בעל הדרכון הזר במדינות כמו מצרים של מובארק סוריה של באשר אסאד איראן החומייניסטית וגם לוב של קדאפי שאת מנהיגה קדאפי ביסמוט פגש וראיין  ב-2003  קדאפי ציין בפניו כי “פניה של לוב לשלום” כשבוע לפני שהודיע על ויתור מרצון על תוכנית הגרעין שלה. אמירה זאת עשתה כותרות בכל העולם ונחשבה לסקופ עולמי.

רפרם  חדד   מדריך רפרם לכלא הלובי :   איך לשרוד 170 יום בצינוק של קדאפי / תל-אביב :   עם עובד,   תשע”ג 2012.

תקציר הספר : רפרם חדד, אמן יפואי שוחר שלום וחריימה, חשב שהוא הולך לעשות כסף קל ולבלות במסיבות אנדרגראונד עם שומרות הראש היפהפיות של קדאפי כשנענה להזמנה של ארגון יוצאי לוב לנסוע לצלם שם בתי כנסת ובתי קברות יהודיים חרבים. הוא לא חשב שהנסיעה תיגמר ב-170 יום במרתפי העינויים של הרודן הלובי, ערב נפילת משטרו. המפגש בין הבוהמיין הישראלי הקצת מפונק למעניו (שדווקא אהבו מאוד את אביב גדג’ מלהקת ‘אלג’יר’) הוליד את ‘מדריך רפרם לכלא הלובי’, רומן סוריאליסטי שכל מילה בו אמת, מצחיק עד דמעות וכואב עד גיחוך. עם רפרם תלמדו איפה להשיג את השקשוקה הכי טובה בטריפולי, איך להבדיל בעיניים קשורות במגבת בין החוקר הגבוה לחוקר הצרפתי ומי מהם מסוכן יותר, איך להכין סט כלי שחמט מהמגשיות של האוכל, ומה בשום פנים אסור לבקש מהסוהרים של יום רביעי. אם יהיה לכם מזל, גם אתם תיחלצו ברגע האחרון, עם כוס שמפניה ביד, במטוסו של המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף

‬וראו עוד על קדאפי

iמועמר קדאפי בויקיפדיה

קדאפי כסופר

קדאפי: האופרה

עוד רודנים   ערביים

המיתוס של  יאסר עראפאת

סאדם חוסיין הקצב מבגדד

קדאפי בגיהנום. קריקטורה מאת שלמה כהן.

7 תגובות

 1. הפיכות זה מצוין, שינוי משטר זה מבורך אבל למה צריך לפרסם בכל העולם את התמונות הנוראיות של קדאפי מוכה ונרצח? מה הטעם חוץ ממציצנות צהובה שאין לה גבולות לכמה יותר אלימות בלייב?

 2. לשם שינוי חדשות טובות מהעולם הערבי ממה שמכונה “האביב הערבי ” ומלוב,.
  לאחר רציחתו של קדאפי ( שאמנם לא היה חסיד אומות העולם) נראה היה שאיסלאם הפנטי מבית מדרשם של האחים המוסלמים והאל קאעידה עומד להשתלט על לוב בבחירות דמוקרטיות ואזרחי לוב רק יחליפו רוצח המונים אחד ברוצחי המונים צעירים יותר.
  למרבית ההפתעה ( וזאת אכן הפתעה שכן אני פסימי שכמוני לא ציפיתי לכך כלל ) בבחירות לפרלמנט שם מסתמן רוב למחנה החילוני. מסתמן כי המנצחת הגדולה היא “קואליציית הכוחות הלאומיים”, גוף של כ-60 ארגונים שהתאחדו סביב הנהגתו של מחמוד ג’יבריל, פרופסור למדע המדינה שהתחנך בארה”ב ואשר שימש כראש ממשלת המעבר בעיר בנגאזי, לאחר הפלתו והריגתו של קדאפי.על פי ההערכות הנוכחיות הם אף זכו לשלושה רבעים מכלל הקולות שנספרו עד כה.
  זה אחרי שהמנהיג הדתי הבכיר ביותר בלוב הוציא פסק הלכה שאסר להצביע למען ה”חילונים “.
  לכאורה ידיעה שיכולה לשמש בסיס לאפטימיות אבל נשאר לראות עם הממשל החדש אכן יצליח לשלוט בהצלחה ,ולהראות שגם תושבי לוב מסוגלים לחיות במשטר מתון פחות או יותר שיקדם את שגשוגם ולא יפעל להקמת אימפריה ערבית -איסלאמית -עולמית .
  האם ייתכן שלתושבי לוב פשוט נמאס ממישטר איסלאמי רצחני אחד שכבר היה להם משטר קדאפי ולא רצו לקבל עוד העתק שלו רק הרבה יותר גרוע ?

 3. ב-2012 יצאו לאור שני ספרים של ישראלים שכל אחד מהם שהה בלוב של קדאפי אם כי בנסיבות שונות לחלוטין.
  האחד מהם
  ספרו של בועז ביסמוט עובר כל גבול / [תל-אביב] : אגם, 2012.
  ספר הכולל תיאורים של מסעות העיתונאי הישראלי בעל הדרכון הזר במדינות כמו מצרים של מובארק סוריה של באשר אסאד איראן החומייני סטית וגם לוב של קדאפי .שם ב2003 ראיין ביסמוט את קדאפי אז בשיא עוצמתץו שהודיע כי הוא מוותר על פרוייקט הנשק הגרעיני שלו. הודעה שהפכה לסקופ עולמי.
  הספר השני ספרו של רפרם חדד מדריך רפרם לכלא הלובי : איך לשרוד 170 יום בצינוק של קדאפי / תל-אביב : עם עובד, תשע”ג 2012.
  הספר מתאר את המאסר של חדד צלם ישראלי בלוב בעת שביקר בה כדי לצלם בתי כנסת יהודיים על.. לא ברור מה,מאסר שהפך לשערוריה בינלאומית.
  חדד לא פגש את קדאפי בעת הביקור והמאסר,אבל קרוביו הצליחו ליצור לחץ בינלאומי על הרודן שהביא לבסוף לשחרורו זמן לא רב לפני הפלת קדאפי מהשלטון.
  אם חדד היה ממשיך ונשאר שם סביר שהיה נעלם בעת המהפכה הלובית.
  הספר נותן תמונה חיה של לוב של קדאפי אם כי למרבית הצער חדד חווה אותה בעיקר מבית הסוהר.

 4. כל מי שמרשה לעצמו ללכלך על נסיך המדבר, איש יקר, אמיץ וישר, משול לפשפש בפרוותו של נמר. האיש הגאוני הזה ידע והבין דברים שהאנושות אך בקושי מתחילה להבין, אם בכלל. בשמחת תורה לפי הלוח העברי או ב-20 באוקטובר ימלאו 9 שנים לרציחתו. לעילוי נשמתו הטהורהשל מועמר קדאפי. ההפסד הוא של בני העם הלובי ושל האנושות כולה.”וכל עוולה קפצה פיה”.

 5. זו הפעם הראשונה שאני נכנס לאתר. כזירה לתרבות עברית מפריע מאוד שאין כאן עריכה לשונית מינימלית והפסיקים, הנקודות והסוגריים נמצאים איפה שבא להם. אם אתם אתר תרבות שמכבד את עצמו ואת קוראיו בבקשה טפלו בזה

 6. האם אתה (או כל מי שקורא את התגובה) זוכר ספר מתח של מלחמה שפורצת בין לוב של קדאפי לבין יפן וישראל עם עזרה סודית של צוללת אמריקאית שאיבדה קשר עם המולדת?

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

1 × חמש =