פטאימו הלוחם בזומבים

פטאימו מאת דדי וגנר

קומיקס בן 112 עמודים בהוצאת Darkomics

נושא הזומבים המתים החיים המתקיפים את החיים הפך לפופולארי מאוד בתרבות האמריקנית ובעקבותיה האירופית וגם הישראלית.

נזכיר שנושא תחיית המתים קיים בתרבות היהודית עוד מאז ימי התנ”ך.מחזון העצמות היבשות של הנביא יחזקאל המתאר צבא מתים הקמים לתחייה.

נתב

הסופר יואב כ”ץ פירסם בימים אלו את הספר “נתב”ג “( עם עובד 2011)  המתאר פלישה לא מוסברת של מתים חיים לנמל תעופה ישראלי.

ומן הסתם יצירות נוספות מסוג זה צפויות לנו בעתיד.כמדומה שמטפורת הזומבים הולכת וצוברת תאוצה גם בתרבות הישראלית לצד מטאפורת הערפדים מתים חיים מסוג אחר ואלגנטי יותר שזוכים להצלחה גדולה בסידרת הנוער “חצויה” ומן הסתם יחדרו עוד ועוד לתרבות הפופולארית והקולנוע הישראלי .

נכון לכתיבת שורות אלו ביולי 2011 היצירה מרשימה ביותר בעברית על זומבים המתקיפים את החיים  ( מבין החמישה -שישה הקיימות בעברית אבל המספר הולך וגודל במהירות )  אינה יצירה קולנועית אלא יצירת קומיקס .”פטאימו:אגדה אפוקליפטית ” נובלה גראפית פרי עטו של דדי (דובי ובשמו המלא עודד ) ונגר. הסיפור מלווה את סיפורו של פטאימו – נער שמנמן ורגיש ודחוי חברתית בידי כל בת המכבדת את עצמה המגלה יום אחד שכולם סביבו מתים-חיים דהיינו זומבים רצחניים ושאהבתו לסטאר שביט, התלמידה החדשה בכיתה, נרקבה והותירה אותו עם לב שבור ואותה כרוצחת קטלנית.

היוצר עודד ונגר, שהתפרסם בקומיקסים דוחים באופן מיוחד בסקס והאלימות שנזלו מהם שפירסם בכמה עשרות עותקים כל אחד תחת השם “דדי דובי ” כתב ואייר בעיתון המיתולוגי ‘סטיות של פינגווינים’ כמו גם במגזין הקומיקס הכמו מחתרתי ‘הקורמורן’, הוציא לאור את  ו’ואגינה קטלנית’ (2001) ואת החוברות ‘דדי-דובי’ (2003),.שם פירסם סיפורי הומור שחור וזוועה וקרביים שפוכים שונים מהם שמבוססים על מוטיבים יהודיים שונים  כמו “קישקע ” סיפור על הילדה חנהל’ה שיוצאת לדרך ונאנסת בדרך על  ידי הגולם מפראג וכאן העלילה רק מתחילה.

החוברת “ואגינה קטלנית ”  זכתה לשם כל כך רע שהיוצרים המודעים למשמעויות התרבותיות  מצאו צורך  להוציא אותה  לאור מחדש ב-2004  בגירסה מורחבת  של 72 עמודים עם עטיפה צבעונית מיוחדת ועם משמעויות דתיות ופוליטיות ומה שאתם רוצים שמי שרוצה יכול לחפש אותם בסבך הואגינות. במיוחד בסיפור “הואגינה הקטלנית “עצמו על חתיכה ממצפה רמון שהופכת לואגינה מפלצתית  רצחנית. בקטע רב משמעויות במיוחד במהלך הסיפור  מתבצעת הוצאת דיבוק בסגנון  היהודי הישן מהואגינה הקטלנית הבלתי ניתנת לעצירה.

חוברת מתוחכמת קצת יותר הייתה “X מיתולוגי:מיתוסים קטנים מהחיים ,אנשים קטנים מהחיים ” , שאותה כתב אלון שביט  ואייר ונגר. קובץ של סיפורי קומיקס קצרים, מהם על אלים מהמיתולוגיה היוונית (קופידון, אטלס, המוזה ועוד) ומהם סיפוריהם של גיבורים ארציים יותר (דר’ הופמן, ח.נ.ביאליק, מנקה פיליפינית ועוד).

אך פטאימו הוא ללא כל ספק שיא יצירתו עד כה.( אמנם נכון הוא שאין הרבה התחרות מצד היצירות הקודמות ).

הזומבים נגד דיזינגוף סנטר.

הסיפור הוא כרגיל שופע בסקס דם וקטשופ וקרביים מרוטשים.  אבל לראשונה ונגר מנסה לשלוח יד גם למשימה הביזארית במיוחד עבורו של איפיון דמויות של הגיבורים ,ובראשם פטאימו הנער הדחוי והמתוסכל מינית.בדיזינגוף סנטר בתל אביב צצים זומבים קטלניים מאוד כתוצאה מתאונה מחרידה שבה מעורבת עיסקת  נשק רדיואקטיבי במסר פוליטטיקלי קורקטי על אלימות יצרני הנשק והשלטון.אבל זה לא באמת הדבר החשוב. מה שחשוב בסיפור  הוא הזומבים הרצחנים והדמויות הסקסיות ( או שלא ).

בסיפור מככב לצד פטאימו הקומיקסאי ונגר עצמו כצייד זומבים נועז וקטלני שגם מוצא לעצמו סקס אגב חיסול שיטתי של זומבים.הסיפור מגיע לשיאו בהתקפת זומבים על הגיבורים הנצורים בדיזינגוף סנטר בתל אביב ובמהלכו מלכת הכיתה לשעבר שתמיד בזה לפטאימו הופכת לזומבית ומנסה לפתות את הנער השמנמן אך זה מתגלה כחזק ועקשן מידי עבורה.

השילוב של הומור עם אימה של קניון דיזינגוף סנטר ושל זומבים הוא אכן מרשים ויוצא דופן בקומיקס הישראלי.וההומור העצמי של היוצר גם הוא מצחיק מידי פעם.עם זאת הייתי שמח אם היוצר היה מתרחק קצת מהסטריאוטיפים של סרטי האימה האמריקניים ( מלכת הכיתה ,הלוחם הנועז והסקסי בזומבים שאת כולם הוא מעביר לסביבה ישראלית ומנסה לחשוב גם על דברים חדשים ישראליים יותר.

במחשבה שנייה : יש להודות כל הדברים האלו ידברו גם לנוער הישראלי ביותר.אחרי הכל מה ישראלי יותר מקניון “דיזינגוף סנטר” ?

פסק הדין :

שווה לקרוא אבל קשה להיהנות.

ראו גם :

טריילר לפטאימו

פטאימו בפייס בוק

מייקל קרוגר על פטאימו

המלצה על פטאימו

ואגינה אחת הרבה זרגים

דדי ונגר בבמה החדשה

דדי ונגר בפייסבוק

וראו גם

האיש שיצר את הזומבים-מחווה לריצ’רד מתיסון

סרטי המתים החיים

המתים החיים מארץ ישראל

החיים לאחר תחיית המתים

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

15 − 9 =