בין 15.5.2020 עד 30.6.2020 קיימה “יקום תרבות” תחרות שירה בנושא “חלון ההזדמנויות בין גלי הקורונה”. נתקבלו מעל ל-200 שירים, הם נרשמו ע”י ד”ר אמנון סטופ, ונמסרו בעילום שם לשיפוטם של המשוררים יואב איתמר, דניאל עוז, וחגית בת-אליעזר. השופטים בחנו עד כמה השירים מצליחים לתפוס רגע בזמן, ובאיזו מידה הם יוצרים “אני” לירי כנגד העולם. שירים אחדים הפעימו את השופטים ונשארו בליבם אחרי הקריאה.

השיר “סיבות טובות” מאת הדרה לוין ארדי הגיע למקום השלישי.

סיבות טובות של הדרה לוין-ארדי
סיבות טובות של הדרה לוין-ארדי

זהו שיר-בפרוזה, זרם-תודעתי המספר לקוראיו, דווקא בשפה קולחת, על חוויה של שבירות, אין-מוצא מחשבתי ורגשי, קושי לקרוא ולכתוב, קושי להתערות בחברה, ובזבוז זמן. השיר איננו מציין את המגפה ישירות, ויכול היה להיכתב גם בלעדיה. הוא גם נקרא כשיר אישי של אשה כותבת, הנתונה בחבלי הכתיבה ושברהּ. ועם זאת יש בו משום ראי לתקופה. הוא חשוף כמו הימים האלו, מבולבל כמותם, ומתמודד כמותם עם הריחוק החברתי.

2 תגובות

 1. ”הזמן הנכון אינו ידוע”. אוהבת את השיר. שביר וחשוף וזורם. תודה, הדרה וחגית! ותודה ליקום תרבות. היכן השירים שזכו בשני המקומות הראשונים?

 2. שופטים נכבדים,
  נראה ששלשת השירים הזוכים שהתפרסמו, לא עמדו בתנאי התחרות.
  שהיו : ” לחזות ולנבא ולדמיין ולתאר בשירתם את העתיד לבוא לאחר הקורונה את מה שעלול להיות ואת מה שצריך להיות”.
  לדעתי, מן היושר היה להגיד את הדברים האלה.
  ואם לא מצאתם, בין השירים שקבלתם, שירים שעונים לתנאי התחרות, או שעונים, אך אינם ראויים –
  היה עליכם לפתוח את התחרות להזדמנויות חדשות.
  עמדה זאת, לא סותרת כמובן, פרסום שירים אחדים שהפעימו אתכם ונשארו בליבכם אחרי הקריאה. על מנת לשתף את כלל הקוראים בחוויית הקריאה.
  שלכם, בהוקרה, פנחס רון

כתוב תגובה

הזן את תגובתך!
הזן את שמך כאן