במסגרת “יקום תרבות” אנו מתכוונים להעלות למרשתת את המיטב של הז’אנר הספרותי הנשכח מעט היום אבל חשוב ומעניין של הסיפור הקצר, וגם הארוך (מה שמכונה בלועזית “נובלטה” ו- “נובלה”), התנ”כי וההיסטורי. דהיינו סיפורים המתרחשים על רקע אירועים מהתנ”ך וימי בית שני, וגם תקופות שלאחר מכן.

הסוגה הזאת היא גם ניגוד וגם מקבילה לסוגת סיפורי המדע הבידיוני, המתרחשים בתקופות עתיד ובעולמות אחרים, שרבים מהם גם פירסמנו. לדעתנו הגיע הזמן להחזיר לתודעה הציבורית גם סיפורים מהסוגה התנ״כית

(סקירה על תולדות ז’אנר ספרותי זה בעברית תוכלו למצוא ברשימה זאת: בחזרה אל ימי התנ”ך: ז’אנר הסיפור המקראי).

כמה מהסופרים היותר טובים של הספרות העברית, וגם כמה מהפחות ידועים, עסקו בסוגה זאת. יוצרים כמו דוד פרישמן, אשר ברש, יעקב חורגין, יצחק שנהר שנברג, שאול טשרניחובסקי, ח.נ.ביאליק, דב קמחי, ש.בן ציון, יעקב רבינוביץ, י.ל.ברוך, שלום אש, יוסף אריכא, יוסף חנני, משה שמיר, יגאל מוסינזון, נתן שחם, מתי מגד, ניסים אלוני, יעקב אשמן, עמוס קינן, שולמית הראבן, גייל הראבן, ואחרים. מהם שהיו מדוייקים מאוד בתיאוריהם את העבר, והסתמכו על מיטב המחקרים בזמנם, אחרים כלל לא, ועדיין יצרו רושם משכנע של העבר, ואפילו הפלא ופלא, סיפור טוב.

הרוב המוחלט של הסיפורים האלו נשכחו, גם בגלל השפה הקשה מאוד שבה נכתבו, ושהפכה אותם ללא קריאים לקורא בן זמננו. חלקם, יש להודות, היו חסרי ערך מבחינה ספרותית, ולא ניתנים לקריאה רק בגלל זה. אבל היו גם כמה טובים ואף טובים מאוד. את אלה ראוי להחזיר לתשומת לב הקוראים, גם אם הם קשים לקריאה כיום. הגענו אם כך למסקנה שהגיע הזמן להקים לתחייה את הסוגה הנשכחת הזאת, ותקוותנו שיקומו סופרים צעירים שיעסקו גם הם בכתיבת סיפורים על תקופות עבר.

יש לציין שרבים מהנושאים של סיפורים אלו המאבקים בין נביאים למלכים רודניים,בין מעצמות ענקיות ומדינות קטנות ועקשניות ,בין מנהיגים ועם עקשן ומסוכסך ,לא איבדו מהומה מהרלבנטיות שלהם גם היום.

בעתיד הלא רחוק נעלה יצירות נבחרות כאלו במרשתת, עם הקדמות שלי על הסיפורים ואמינותם, או חוסר אמינותם, ההיסטורית והספרותית.

כמה דוגמאות לסיפורים כאלה, שכבר פורסמו בבלוג “המולטי יקום של אלי אשד” הן:

“חרש הברזל אשר בגבע” מאת יוסף אריכא, העוסק במאבק בין הפלישתים והישראלים.

“זמרת הארץ” מאת יצחק שנהר, על פלישת פרעה שישק לארץ ישראל בימי המלכים רחבעם וירבעם.

כמוש אלוהי צדק מאת יעקב אשמן, סיפור על המלך המואבי מישע, שממנו השתמרה כתובת מפורסמת, ומאבקו בישראל וביהודה.

אתם מוזמנים לקרוא את הסיפורים שנפרסם במסגרת הפרויקט, ולהיכנס במסגרתם לזמנים אחרים, רחוקים אבל קרובים ומרתקים. ואם יש בין הקוראים שמעוניינים לפרסם סיפורים כאלו משל עצמם, אתם מוזמנים לשלוח אותם אלי לפרסום לכתובתי: elieshe@inter.net.il

כתוב תגובה

הזן את תגובתך!
הזן את שמך כאן