המלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 4–5 בינואר 2019

ד"ר ניסים כץ, עורך הפרוזה של יקום תרבות ממליץ על

הסרט אפקט המים

השבוע אני רוצה להמליץ לכם על הסרט 'אפקט המים' בבימויה של הבימאית המוערכת סולווג אנספה, שנפטרה לפני כשלוש שנים לאחר מאבק ממושך בסרטן השד. לפני שאספר על הסרט כמה מילים על הבימאית שלה שורשים יהודיים. הבמאית סולווג אנספה נולדה ב־1960 באיסלנד לאם מקומית ולאב יהודי אמריקאי ניצול שואה. בצעירותה הרגישה שהחיים על האי הסקנדינבי אינם מספקים בעיניה ונסעה לפריז ללמוד פילוסופיה ופסיכולוגיה. שם היא התאהבה בתרבות הצרפתית והחליטה ללמוד קולנוע ב־La Fémis, אחד מבתי הספר הנחשבים בעולם ללימודי קולנוע. היא עשתה כמה סרטים קצרים וארוכים עד שסרטה 'מים סוערים' התקבל לתוכנית ‘מבט מסוים’ בפסטיבל קאן בשנת 2003, והיא החלה לקבל הכרה כיוצרת עצמאית. אנספה השלימה בחייה כשלושים וחמישה סרטים עלילתיים ותיעודיים.

השורשים האמריקאיים־איסלנדיים שלה זוכים לביטוי בכל סרטיה, ובמיוחד בטרילוגיה שהסתיימה עם הסרט אפקט המים, שבו נעשה איחוד עם שני הגיבורים מהסרטים הראשונים בטרילוגיה. שני הסרטים שקדמו לו במסגרת הטרילוגיה הם Back Soon ו’מלכת מונטריי’.

במהלך הצילומים של אפקט המים אנספה כבר התמודדה עם המחלה. את החלק הצרפתי היא צילמה בשנה אחת, ואת החלק האיסלנדי בשנה אחרת. היא הצליחה לסיים כשלושה רבעים מהעריכה של הסרט לפני מותה. לאחר לכתה, כל שותפיה ליצירה – העורכת אן ריגל, התסריטאי השותף ז'אן לוק גאג'ה, המלחין מרטין ווילר, עורך הסאונד והמיקס ז'אן מאלה והמפיק פטריק סובלמן – התארגנו ביחד לסיים את העריכה.

התוצאה מרשימה. זהו סרט עדין, רגיש וחכם על מהותה של האהבה ועל כמה חשוב המינון הנכון שלה. יש בסרט ערבוב בין קומדיה רומנטית ובורלסקה, וניסיון ליצור הרמוניה בין מקורות ההשראה הללו, שהם לעיתים נוגדים אחד את השני. כמו בבישול כך גם באהבה – הכול הוא הכמויות. הסרט מספר את סיפורו של סמיר, מנופאי כחוש בן 40, חי בעיר מונטריי. הוא מתאהב מעל הראש באגת, המורה לשחייה המקומית. הוא מחליט להירשם לשיעורי השחייה שלה אפילו שהוא שחיין מצוין. אולם, השקר שלו לא מחזיק מעמד יותר משלושה שיעורים ואוי, כמה שאגת שונאת שקרנים. כשהיא טסה לאיסלנד לקונגרס הבינלאומי ה־10 למורי שחיה וקצת גם כדי לברוח ממנו, לא נותרת לו ברירה אלא לטוס בעקבותיה. שם הוא מתחזה לנציג הישראלי לקונגרס, ומציע מיזם של שלום בין פלשתינאים לישראלים. מיזם ששובה את כולם והוא הופך לכוכב עולה בקונגרס. אבל, הינה שוב סמיר משקר ומזייף עבור האהבה. האם אגת תקבל זאת?

הסרט ייקח אותנו מחלקו הראשון, הבריכה שהיא מעשה ידי אדם, הבריכה במרכז במונטריי, לחלקו השני אל מים הפראיים של הטבע, המעיינות החמים באיסלנד. המעבר הזה משקף גם את המעבר שעושים שני הגיבורים שלנו עד לגילוי האהבה. הסרט מלא שנינות, נופים מהממים וכיף צרוף. מומלץ.

חגית בת־אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה על

'חדשות אחרונות'. צילום: אלי כץ

ההצגה 'חדשות אחרונות'

לתיאטרון קרוב רפרטואר מגוון מאוד. ניקו ניתאי – איש תיאטרון מהוותיקים בארץ, מייסד התיאטרון ומנהלו האמנותי, תרגם, עיבד וביים את המחזה 'חדשות אחרונות' מאת מיכאיל סבסטיאן – סופר ומחזאי ממוצא יהודי שפעל ברומניה בין שתי מלחמות העולם. מעניין לציין שניקו ניתאי הכיר את מיכאל סבסטיאן – הוא היה מורו בזמן לימודיו בבוקרשט – והושפע מתפיסת עולמו האומנותית.

המחזה 'חדשות אחרונות' מתרחש במערכת עיתון כושל, העוסק ברכילויות ובשערוריות קטנות, כשבטעות מתפרסם בו דווקא מאמר אקדמי מאת פרופסור להיסטוריה. הטעות הזאת גוררת שרשרת של מצבים קומיים וחושפת את המשולש הון־שלטון־עיתון. המחזה, שנכתב בשנת 1945, בסמוך למותו הטראגי של מיכאיל סבסטיאן בתאונת דרכים בגיל 37, ובעיבודו של ניקו ניתאי, נראה אקטואלי ורענן. כל 11 הדמויות שבו זוכות לעיצוב מוקפד ומשכנע – אין דמויות שוליות. החוכמה של פתרון התסבוכת והובלת העלילה ניתנת לסטודנטית צעירה, והדבר מרענן ועכשווי. התפאורה עשירה ומגוונת, ומרשימה מאוד החלפתה הנמרצת, כשכל השחקנים פורצים לבמה המוחשכת בין המערכות.

המחזה יוצג ביום ג' הקרוב 8 לינואר ובעוד כמה מועדים.

'חדשות אחרונות' היא הצגה מענגת. זאת קומדיה שנונה, עם פן בלשי ועם מִפְנִים בעלילה, כשהדמויות התקופתיות־עכשוויות מעוצבות באהבה ומשוחקות בכישרון רב.

אודות אמנון סטופ

תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, לפני כ-15 שנה גיליתי מחדש את הקומיקס, ומזה כמה שנים אני מתענין במנגה ובאנימה. זכיתי בתואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת החוג לגאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
הפוסט הזה פורסם בתאריך המלצות סוף שבוע. קישור קבוע.

תגובה אחת על המלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 4–5 בינואר 2019

  1. מאת ארלט:‏

    ההמלצות הפעם חמות ומפתות שתיהן. אלך לסרט וגם להצגה. תאטרון 'קרוב' קרוב ללבי. יותר מכל התאטרונים הגדולים.
    תודה לכם, חגית וניסים. תודה גם ליקום תרבות.