המלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 25–26 בינואר 2019

חגית בת־אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ועורכת השירה של יקום תרבות, ממליצה על

ההצגה 'בצל חורש חלב'

Under Milk Wood היא יצירה שירית, שכתב המשורר דילן תומס במשך שנים רבות כתסכית רדיו, ובחודש מאי 1953 הצליח להעלות אותה כמחזה בניו יורק, ממש לפני מותו משתייה מופרזת בגיל שלושים ותשע בנובמבר אותה השנה. ליצירה קיימים שלושה תרגומים לעברית, וזה החדש יצא בשנת 2015 בשם 'בְּצֵל חֹרֶשׁ חָלָב', והוא של המשורר ערן צלגוב. שפתו של דילן תומס מלהיבה. היא שופעת הומור, והיא מוזיקלית, מצלצלת חידושים לשוניים. כך גם ערן צלגוב בתרגומו. הוא ממציא הלחמי מילים מתנגנים, לדוגמה המילה הפעמונית הקסומה יָמְנַדְנֵדוּגִיּוֹת המגדילה להלחים את הביטוי הדילנתומסי fishingboatbobbing sea.

היצירה מתארת יממה בחייה של עיירת הדייגים הדמיונית הוולשית לָארֶגַאבּ Llareggub, המאוכלסת בשפע דמויות; התושבים החיים ומתיהם היקרים, הנחלמים על ידם. כולם כרוכים זה בזה, מתקשרים, מרכלים, וחיים בעוצמה רגשית שופעת.

היצירה הזאת מבקשת לקפוץ מן הדף לשידורדיו, ולבמה. כך כתב ערן צלגוב בדפייסבוק הבוקר, 25 בינואר 2019: "אביב בחוץ, וזה בדיוק היום 65 שנה לשידור הראשון של Under Milk Wood מאת דילן תומס ברדיו."

בוגרי בית הספר לאומנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים העלו את המחזה בְּצֵל חֹרֶשׁ חָלָב בתרגומו הרענן על במת הסמינר במרץ 2018. לאחרונה היא מוצגת בתיאטרון תמונע.

השחקנים הצעירים והנמרצים מיטיבים להחיות את הדמויות, את התככים והיצרים, את הגעגועים לאהובים המתים.

מהו השם לָארֶגַאבּ? הקורא העברי מורגל – והאנגלי, פחות – לקרוא את המילה Llareggub מימין לשמאל. Bugger all היא צורה אנגלית לומר nothing בגסות רוח – דילן תומס במיטב שובבותו.

ואכן, בעיירה הזאת לא קורה כלום, אך אין בה רגע דל, כי יש בה חיים, וזה כל מה שיפה בעולם. החלפת התלבושות, חילופי התפקידים, הריקודים, השירים, נגינת הפסנתר, כולם חוגגים את הישג תרגומו של ערן צלגוב, ומנציחים את חייו הקצרים של דילן תומס ואת גוף יצירתו העצום.

שתי ההצגות האחרונות לעונה זו בתיאטרון תמונע תתקיימנה בימי ראשון ושני, 3 ו־4 בפברואר.

זאת חגיגה שירית־מוזיקלית־תיאטרלית מלהיבה לשחקנים ולצופים.

אודות אמנון סטופ

תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, לפני כ-15 שנה גיליתי מחדש את הקומיקס, ומזה כמה שנים אני מתענין במנגה ובאנימה. זכיתי בתואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת החוג לגאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
הפוסט הזה פורסם בתאריך המלצות סוף שבוע עם התגים . קישור קבוע.

תגובה אחת על המלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 25–26 בינואר 2019

  1. מאת ארלט:‏

    מודה מאד לחגית על הביקורת המשבחת. קראתי את הספר בשני תרגומים וראיתי את ההצגה. מזדהה עם כל מילה מדברי השבח. הספר נהדר והתרגום של ערן מופלא. מצטרפת בחום להמלצה לצפות בהצגה שהיא – "חגיגה שירית-מוזיקלית-תיאטרלית מלהיבה לשחקנים ולצופים". תודה גם ליקום תרבות.