פורצי הדרך – מנחם תלמי על גילוי דרך בורמה

מנחם תלמי, עיתונאי וסופר (19 בספטמבר 1926 – 28 במרץ 2018)

מאת אלי אשד

אנחנו מתחילים בצעידה הגדולה בדרך בורמה, הדרך שהביאה לפריצת המצור הגדול על ירושלים ולשינוי כל פני מלחמת העצמאות. לקראת תאריך גילוי הדרך (ליל ה-28 במאי 1948) נביא שירים, סיפורים  ומאמרים שונים על הדרך ועל גילויה.

לרגל פטירתו של הסופר והעיתונאי מנחם תלמי ז"ל וגם לרגל מלאת שבעים שנה לגילוי דרך בורמה בחודש מאי 1948 בידי כמה אנשים ובהם משה אשד)  הנה לפניכם הסיפור הראשון (אבל בהחלט לא האחרון), "פורצי הדרך", שכתב תלמי על גילוי הדרך.

כמה חודשים לאחר מכן תלמי הרחיב את הסיפור לחוברת של 32 עמודים  שיצאה לאור בידי הצבא עם איורים של נחום גוטמן (ב"ספרית כיס לחייל העברי מספר 8 ‬ בשם "הנתיב החדש" ("דרך בורמה") בהוצאת שירות התרבות של צבא ההגנה לישראל, 1948.

החוברת זכתה להצלחה כה גדולה עד שתורגמה גם לאנגלית ב-1950 בשם:

The new Road: the story of the Burma Road / Jerusalem : Lion the Printer, for Keren Hayesod, Youth Dept., 1950.

Image result for Cast a Giant Shadow

החוברת  אף שימשה כבסיס לסרט "הטל צל ענק" בכיכובו של קירק דוגלאס, ולאחר מכן לספר ילדים בשם "הבחורים לא הכזיבו" (1953 עם איורים של יוסי שטרן).

בשנת 2014 הצבא הוציא אותה לאור בעותק חדש בדיוק כפי שיצאה לאור בשנת 1948, שישים ושש שנים קודם לכן, במארז חוברות בשם "פנקס כיס לחייל העברי: מדברי ימי מלחמת השחרור ".

בריאיון שקיימתי עם תלמי שאלתי אותו:

עסקת רבות בספריך בפרשיית הדרך שנסללה על מנת לפרוץ את המצור על ירושלים במלחמת העצמאות. האם אתה המצאת את הכינוי "דרך בורמה"  לדרך זאת?
על כך ענה תלמי: "אני לא בטוח לחלוטין שדווקא אני המצאתי את השם 'דרך בורמה'. יכול מאוד להיות שזה הייתי אני, אבל אולי זה היה מישהו אחר. בכנות אני כבר לא זוכר ומעדיף לא לקבוע את העניין במסמרות. בהחלט יכול להיות, וגם סביר, שכתבתי הראשון על דרך בורמה. אבל זה מעבר לכל ספק שאני פרסמתי את דרך בורמה יותר מכל אחד אחר".

הנה אפוא לפניכם הסיפור הראשון שפרסם מנחם תלמי על דרך בורמה, סיפור שהפך למפורסם והופיע בגיליון כתב העת "מולד" בנובמבר 1948.

איור    של נחום גוטמן לספרו הראשון של תלמי "דרך בורמה".

שיירה בדרך בורמה .איור של נחום גוטמן לספרו הראשון של תלמי "דרך בורמה".

הסיום של הסיפור "דרך בורמה " מאת מרדכי אלון מ"דבר לילדים " 1967

או עוד על מנחם תלמי:

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך ארץ ישראל עם התגים , , , , . קישור קבוע.

2 תגובות על פורצי הדרך – מנחם תלמי על גילוי דרך בורמה

  1. מאת אלי אשד:‏

    אלי אשד בדיון עם דורין מרגלית ויוסי ריבלין על שבעים שנה לגילוי דרך בורמה ומי היה המגלה האמיתי של הדרך:
    https://www.facebook.com/dorin.margalit/videos/10156102154169877/

  2. פינגבאק: שבעים שנה לגילוי דרך בורמה | המולטי יקום של אלי אשד

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*