"ואף על פי כן ננוע או שלא" – אמהי"ד ( ארז מירנץ) כמבקר תרבות

מחשבות בעקבות הספר "החיים הם הרע במיעוטו: מכתביו הגנוזים של אמהיי"ד". עורך: דרור ניר קסטל. הוצאת "ילדי הקומדיה", 2017

מאת אלי אשד

ארז מירנץ, מחזאי ואיש תרבות שידו בכול ויד כול בו, פרסם לאחרונה קובץ סיפורים ורשימות ממגוון יצירתו לאורך השנים. הקובץ מתואר כמבחר יצירות של חברו של ארז, שלכל היותר הוא המוציא לאור, ועדיין זהותו ואופיו המיוחד של ארז ניכרים בכל שורה.

בקובץ יש כמה סיפורים, מאמרים ורשימות שפרסם בעבר. זהו חומר מגוון ביותר שקשה למצוא בו נקודה אחידה, אם כי ההומור השחור של המחבר, שבז לסצנה התרבותית שבה הוא חי  ובו בזמן לא יכול בלעדיה, ניכר היטב (בהערת אגב אציין שמירנץ החליט לנטוש את כור מחצבתו גבעתיים עבור ברלין. זאת, לתדהמת כל ידידיו, המקווים שיחזור יום אחד מהעיר הגדולה והמושחתת שבה הוא רק ילך לאיבוד).

בכל זאת בולטים במיוחד כמה רשימות וסיפורים העוסקים בשאלות אמונה, שבבירור מעסיקות את מירנץ ביותר. בראשן הרשימה "אושר יחסי", סאטירה שחורה של מירנץ במיטבו, שהיא בעצם אלגוריה על הקיום  האנושי כולו, הדנה ברעיון המהפכני שרק מהפכה אלימה יכולה לפתור את בעיות היום יום שלנו.

מעשה באישה שהתפתתה להבטחות של כת, שבסדנה שלהם היא תמצא את הנוסחה לאושר… לא מושלם, אבל יחסי. אחרי שהיא עוברת שם סבל קשה מנשוא, שאותו המחבר מתאר בפרטי פרטים – והקורא אינו יודע אם לצחוק על הגיבורה או לבכות יחד איתה – היא אכן מוצאת את מה שחיפשה בחיים, "אושר יחסי".

הסיפור הזה והרעיון העומד מאחוריו מביא את היוצר לגבהים שכמעט לא ישוערו – ורק עבורו שווה לקרוא את ספר כולו.

מה מאפיין  אם כך את ה"מירנציזם"? ספקנות לגבי כל דבר, הומור שחור וטראגי לגבי כל דבר, וגישה ברנרית ש"אף על פי כן" עלינו להמשיך, גם אם למין האנושי אין כל סיכוי בטווח הארוך וגם  הקצר.

וזהו כמדומה המסר שאותו ניסה להעביר לנו הספר "החיים הם הרע במיעוטו" .

Image result for ‫ארז מירנץ‬‎

ראו גם:

"אושר יחסי "

ארז מירנץ בוויקיפדיה

שאלון לארז מירנץ

ריאקציה לעולם חוזרת: סקירה על מחזה של ארז מירנץ

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך ביקורת עם התגים . קישור קבוע.

4 תגובות על "ואף על פי כן ננוע או שלא" – אמהי"ד ( ארז מירנץ) כמבקר תרבות

 1. מאת אבי:‏

  אלי שלום
  פגשתי את ארז לפני מספר ימים בברלין ,מצבו שפיר והוא לא גילה געגועים לממלכת ביבישרה ולנציבת התרבות
  שנה טובה לכולם בארץ ובברלין הכל על פי רצונם ודרכם
  אבי

 2. מאת ז'ויה:‏

  ספר מצחיק ומדמיע

  חבל שנדחק לשוליים

 3. מאת דרור:‏

  אם זה היה תלוי בי, היו תולים את הספר הזה בכיכר העיר, וכך היה מקבל יותר פרסום

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*