טרזן במערת הכרישים

Image result for tarzan bob lubbers

ציור של טרזן איש הגו'נגל החתום בידי המאייר בוב לוברס, שנפטר לאחרונה

בעיניו של קורא מודרני סיפורי הקומיקס האלו הם נוראים ואיומים. נכון אמנם שגם האיש הרע הוא לבן, ובכל זאת בשביל איזה ״אוצר״ ארכאולוגי חסר חשיבות אמיתית מוקרבים חיים על ימין ועל שמאל, וגזע שלם (!), תת-סוג של בני אדם, כנראה מושמד.

אבל העיקר שטרזן הצליח לחלץ את האוצר ממערת הכרישים ולהחזירו ל״בעליו״. בהתחשב במה שאנחנו יודעים על הבריטים, ובכלל כמובן הקולוניאליזם, כנראה שהפריט רב הערך נשדד מבעליו האמיתי, שאולי אף נרצח, כך שגם ה״בעלות״ הזאת היא בסימן שאלה גדול. בימינו בכלל אוסרים על הוצאת פריטים היסטוריים וארכאולוגיים מארצות המקור שלהם, ולהעביר יצירות כאלו מארץ לארץ זהו פשע בינלאומי. בימינו שני הבריטים אנשי המוזיאון היו מועמדים לדין ונזרקים לכלא, לא רק הפושע שניסה לגנוב מהם את  האוצר.

כמעט מיותר לציין את השטאנץ המגוחך, שלפיו המלכה של השבט הנידח מתאהבת בגיבור, ונרצחת על ידי בני עמה שלה – טרזן לא פוגע בנשים, כמובן. וגם את אינספור הפירכות בעלילה (איך הגיע איש המוזיאון השני שנפל לים לידי אנשי הכריש?).

ובכל זאת, כילד, אני זוכר שנהניתי לקרוא את הקומיקסים האלו. אם לא מתייחסים אליהם כאל יצירות אמנות, ולא לוקחים אותם ברצינות, ההרפתקאות מעניינות, והציורים רק מוסיפים. מובן שיצירות כאלו הן שהוציאו שם רע לכל אמנות הקומיקס, אבל גם בספרות, רוב הספרים הם לא בדיוק יצירות מופת, וגם רבי מכר הם בדרך כלל "ספרות מטוסים", כפי שקוראים לזה היום.

ד"ר אמנון סטופ

Image result for tarzan bob lubbers

הצייר של הסיפור, בוב לוברס, נפטר ב-8 ביולי 2017 בגיל 95.הוא התפרסם במיוחד בנשים היפות שידע לצייר. ואישה כזאת מככבת בסיפור שלפנינו.

Related image

בעברית הופיעו בהוצאת מ.מזרחי 12 חוברות של סיפורי טרזן שאייר לוברס, ופניו של טרזן היו בדרך כלל פניו של האמן שאייר אותו.

במגזין "בוקי" בשנות השישים, אייר לוברס סיפורי ריגול ופשע על הסוכן החשאי 09.

ראו עליו פרטים כאן.

הסיפור מוקדש לזכרו.

את הסיפור כתב דיק ואן בורן

צייר, כאמור, בוב לוברס.

במקור הוא הופיע בהמשכים ב-1950-51

בעברית הוא הופיע בהוצאת מ.מזרחי כמספר 6 בסדרת חוברות "טרזן שלה" ב-1972.

ראו עוד:

גרסה מלאה של הסיפור באנגלית

ניתוח של סיפורי טרזן שצייר בוב לוברס

אודות אמנון סטופ

תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, לפני כ-15 שנה גיליתי מחדש את הקומיקס, ומזה כמה שנים אני מתענין במנגה ובאנימה. זכיתי בתואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת החוג לגאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
הפוסט הזה פורסם בתאריך קומיקס. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*