הֶלַס היא פלורידה: סיפור על אודות כוכב הלכת מאדים מאת גרגורי בנפורד וגורדון אקלנד

הקדמה מאת אלי אשד

כוכב הלכת מאדים, מארס בשמו הלועזי, הוא כעת בחדשות. נשיא ארה"ב אובמה הכריז שעל ארה"ב לשלוח אליו משלחת כבר בשנים הקרובות, ואיש העסקים אלון מאסק יצא בימים אלו עם תוכנית כיצד ליישב אנשים על מאדים. כזכור, גישושית של סוכנות החלל האירופית אבדה שם למרבה הצער. אבל המסע למאדים יימשך, ויש לקוות שבני אדם יגיעו לשם עוד בעתיד הקרוב …

ויישארו שם.

לפניכם אחד הסיפורים המודרניים המעולים ביותר שפורסמו על אודות כוכב הלכת מאדים.

הלס היא פלורידה נכתב על ידי שני סופרי מדע בדיוני הידועים גורדון אקלנד וגרגורי בנפורד. הסיפור הופיע במקור במגזין לפנטסיה ומדע בדיוני בינואר 1977. הוא תורגם בידי רן רונן והופיע ב"פנטסיה 2000", גיליון  31  ב-1982.

Image result for if the stars are gods

סיפור זה הוא למעשה פרק הפתיחה לספר מדע בדיוני שהשניים פרסמו בשo

IF THE STARS ARE GODS, שראה אור בשנת 1977. הספר מתאר אירועים שונים בחייו הארוכים מאוד של איש חלל, וכל אחד מהם עוסק בתקשורת עם יצורים זרים במקומות שונים ברחבי מערכת השמש.

בסיפור זה תמצאו תיאור מדויק עד כמה שאפשר של פני מאדים, לפי הידע המדעי שהיה בידי הכותבים באמצע שנות השבעים. זהו סיפור שמראה שלמרות הכול, בהחלט ייתכנו חיים על מאדים. אבל מאיפה בדיוק?

המשכו של סיפור זה הוא הנובלה "הסדן של יופיטר", שפורסמה גם היא במגזין "פנטסזיה 2000" ופורסמה גם היא ב"יקום תרבות" לרגל הגעת חללית המחקר ג'ונו לכוכב הלכת צדק, לפני כמה חודשים.

Image result for gregory benford mars

גרגורי בנפורד, אחד מהמחברים, התפרסם ברומנים שונים שכתב על מאדים, ולאחרונה פורסם סיפור חדש ומעניין מאוד שכתב על כוכב לכת זה, בשם "המערבולת". הסיפור ראה אור בכתב העת "המימד העשירי", מספר 37, של האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה, סיפור שמענייין מאוד להשוות אותו לסיפור שאתם עומדים לקרוא.

קראו את המשך עלילותיו של גיבור "הלס היא פלורידה" בכוכב הלכת "צדק":

הסדן של יופיטר: חלק א'

הסדן של יופיטר: חלק ב'

עוד סיפור קלאסי על כוכב הלכת מארס:

"האיש שאיבד את הים" מאת תיאודור סטרג'ן

Image result for " (February 1977 F&SF)

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך מדע בדיוני עם התגים , , , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על הֶלַס היא פלורידה: סיפור על אודות כוכב הלכת מאדים מאת גרגורי בנפורד וגורדון אקלנד

  1. מאת חיים מזר:‏

    הערה : הלאס הוא שם של מכתש ענק על המאדים. מצוי בחצי הכדור הדרומי , קוטרו 2500 ק"מ, עומקו 9 ק"מ.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*