תעלומת העין המזמזמת ובול שלושת הכתרים. כתב: "אמציה" (פנחס שדה), צייר: "אשר" (דיקשטיין)

תעלומה המתרחשת בישראל של אמצע שנות השישים (בימים שלפני מלחמת ששת הימים), מדינה החוששת ממרגלים, ובפרט מאלה המרגלים אחר הסוד שאין להזכירו אבל שכולם יודעים עליו, שישראל בנתה בדימונה. חבורת ילדים נאבקת בכנופיית פושעים ומגלה אוצר שהוסתר בדרך מתוחכמת. סיפור  בסגנון סיפורי "חסמבה" של יגאל מוסינזון  ו"הבלשים הצעירים" של "אבנר כרמלי".

כתב בשם בדוי "אמציה", הלוא הוא הסופר והמשורר הידוע פנחס שדה, שהתפרנס מכתיבת סיפורי קומיקס, וצייר "אשר" (דיקשטיין), בכיר ציירי הקומיקס הישראליים בשנות השישים.

מעניין לחוש את הרוח הפרנואידית השורה על הסיפור – האם דברים השתנו כל כך? וגם, למי שיתמיד עד הסוף, לעמוד על מה שהסופר החשיב כנראה כנדיבות מופלגת של המדינה, אבל בימינו ייתפס, לדעתי, כקמצנות של מדינת ישראל – הוקרת התודה למי שמנעו חשיפת סודות מדינה, וגם הביאו הכנסה לא קטנה לאוצר.

הסיפור הופיע בהמשכים ב"הארץ שלנו" כרך ט"ו, לאורך 30 חלקים בגיליונות 30-1 בשנת 1965.

ראו עוד:

סיפורי קומיקס מאת פנחס שדה

תגליתו הגורלית של יוסף ק.

"סיפורו של צוציק" – סיפור ממלחמת העצמאות

תעלומת ילדי החלל – או מסע אל עשרים אלף שנות אור

סיפורי קומיקס מאת אשר דיקשטיין

חללית הזמן

מסתרי היבשת האבודה

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך קומיקס עם התגים , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*