מהמפקח מגרה ועד הארי המזוהם והשוטר אזולאי ואחריהם – דמות השוטר בתרבות הפופולרית

מאת אלי אשד

המשטרה (שוב) בכותרות, ולא באופן מחמיא. בחירת השר לבטחון פנים ארדן למנות למפכ״ל דווקא קצין בכיר לשעבר עוררה מחאות, ואלו גרמו לתגובה בצורת אזכור הרקורד הלא-מחמיא של המוחים.

ועם זאת, המשטרה היא גוף הביטחון שאפילו בישראל האזרח פוגש בו יותר מאשר כל גוף אחר (מלבד, כמובן, כשעושים מילואים). אם בנהיגה בכביש שנחסם עקב תאונה, או בהליכה ברגל באזור שנחסם עקב חפץ חשוד, וכמובן אם לרוע המזל נגנב מאיתנו משהו או חס-וחלילה הותקפנו. במדינות ״נורמליות״, לא מדינת ישראל כמובן, אפשר בהחלט לטעון שהמשטרה חשובה יותר לבטחון האזרחים מהצבא.

גם בתרבות הפופולרית תופסת המשטרה מקום חשוב, ואפילו מרכזי, כפי שמוכיחים אינספור סרטי המשטרה, סדרות טלוויזיה על משטרה, ואפילו ספרות המתח, שהיא בין הסוגות הפופולריות בעולם. האם יש מישהו שאינו מכיר את שרלוק הולמס, שעל פי דמותו, או בהשראתו, נעשו רק בשנים האחרונות שתי סדרות (אלמנטרי האמריקאית ושרלוק הבריטית)?

במאמר שלהלן סוקר אלי אשד את התפתחות דמות השוטר בתרבות הפופולרית – מהעבריין הצרפתי וידוק שהיה השוטר המקצועי הראשון, ועד לשוטר אזולאי והארי המזוהם – האייקונים של שנות השבעים ועד היום.

המאמר הופיע בגיליון "ליברל" מספר 15, יולי 2015

police-in-culture

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך ביטחון וצבא, חברה וסוציולוגיה, טלוויזיה, ספרות מתח ובלשים, קולנוע, קרימינולוגיה, ראיון, תרבות פופולרית עם התגים , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.