בול של ברית המועצות משנת 1983 לערך, ובו תמונתה של ולנטינה טרשקרבה, האישה הראשונה בחלל


לפני שבועות מספר, במסגרת ביקור במוסקבה, ראיינתי כמה סופרים ופוליטיקאים, וביניהם – אחת מן המנהיגות של תנועת נשים רוסית.

לודמילה איוואר היא אשתו של הפוליטיקאי הרוסי איגור טרונוב. אנחנו נמצאים במשרד עורכי הדין השייך לשניהם, ואני מראיין אותה על נושא אקוטי יותר מתמיד: מצב הנשים ברוסיה, שרחוק מלהיות מזהיר.

אלי: הגברת איוואר, רק אתמול היינו במוזיאון החלל הרוסי וראינו תמונות רבות של הקוסמונאוטית המפורסמת ולנטינה טֵרֵשְׁקוֹבָה, האישה הראשונה שנשלחה לחלל בידי ברית המועצות ובכלל. איך את רואה את מצב האישה ברוסיה של פוטין בהשוואה למצב האישה בברית המועצות?

Адвокат Айвар

לודמילה איוואר: בימי ברית המועצות היה שוויון לכאורה בין גברים נשים, אבל הנשים בכל זאת עשו את כל העבודה, בבית ובחוץ.

היום אין שוויון רשמי כזה. מאז אותם זמנים לא הרבה השתנה, והנשים ממשיכות לעשות את כל העבודה. אז תחשוב בעצמך מתי היה יותר טוב…

מה שאפיין את ימי ברית המועצות היה דאגה מסוימת של הממשל לנשים: ניתנו להן חופשות לידה למשך פרקי זמן סבירים, אי-אפשר היה לפטר אישה הרה מהעבודה. מצד שני, המפלגה נטתה להתערב בחיים הפרטיים – היא זימנה לבירור מפלגתי זוגות שרבו ביניהם וכפתה עליהם להשלים וכו’.

היום אין פתרונות מן הסוג הזה. מעסיקים מהססים או מסרבים לקבל נשים לעבודה, כי הם לא רוצים להתמודד עם מצבים כאלה. הם מעדיפים פשוט לפטר נשים בהיריון במקום לתת להן שכר על ימי היעדרותן וחופשות, כדי שיוכלו לטפל בילדים.

בכלל, המוסר היום הידרדר מאוד. החברה שלנו נעשתה מערבית מדי, יש יותר מדי ליברליות מינית וגם זה מזיק למעמד האישה.

אלי: האם ישנה השפעה של הרעיונות הפמיניסטיים על רוסיה?

לודמילה: מעט מאוד. היום “פמיניזם” זאת מילת גנאי ברוסיה. לפי תפישה זו, פמיניסטית היא אישה מכוערת, דעתנית ולא נעימה. עצם השימוש במונח הזה רק יכול לגרום לך נזק. זה קורה גם בחוגי האינטליגנציה, אגב, שאמורים להיות יותר מתוחכמים מהשאר – אבל הם לא. אתה מוצא אצלם את אותו סקסיזם בהמי שאתה מוצא בחוגים האחרים בחברה הרוסית. הוא מלווה אולי ביותר פרשנויות מחוכמות, אבל התוכן הוא אותו תוכן. אם יש השפעה של הרעיונות הפמיניסטיים, אז היא בעיקר שלילית. כיום גברים שהתגרשו מנשים מסרבים לשלם להן את דמי המזונות המגיעים להן, בטענות שאותן הם מגדירים כ”פמיניסטיות”, והכוונה היא הצורך בשוויון בין הנשים לגברים גם בחלוקת הנטל.

אנחנו כן מנסות ללמוד משהו מהפמיניסטיות בארצות אחרות, אבל יש לעשות זאת בזהירות, תוך התייחסות למציאות הרוסית השונה מאוד.

אלי: איך אפשר, לדעתך, לפתור בעיות כאלה?

לודמילה: עיקר הבעיה היא שיש מעט מאוד נשים ברשות המחוקקת. אין מספיק חקיקה להגנה סוציאלית של נשים, והחוקים שישנם אינם נשמרים. יש צורך בנשים חזקות ואמיצות, שיגיעו לדרגות בכירות של חקיקה, יחוקקו את החוקים וידאגו, באמצעות נשים ברשות המבצעת, שהחוקים האלה אכן יישמרו.

הפתרון הטוב ביותר הוא הקצאת אחוז מסוים של מקומות ברשות המחוקקת לנשים בלבד, וכך ישתפר המצב. אולם המחוקקים הגברים, כמובן, לא מגלים כיום עניין רב בפתרון מעין זה.

לצערי, הפוליטיקאיות המועטות שפעילות כיום ברוסיה אינן פועלות ואינן יכולות לפעול רבות לטובת שיפור מצבן של הנשים.

ישנן דוגמאות בודדות של פוליטיקאיות, שאמנם פועלות לשיפור מצב האישה. אחת מהן היא ולנטינה מטביינקו, העומדת בראש הוועדה למצב האישה בבית המחוקקים. אבל היא כמעט יחידה במינה.

כדי לפעול לשיפור המצב, הקמתי תנועה לחיזוק מעמד האישה שפועלת ברוסיה כולה, אבל אנו רק בתחילת הדרך. עדיין אי-אפשר לומר שהשגנו הישגים משמעותיים באמת.

הבעיה היא שהנשים עצמן מצביעות משום מה בעיקר לגברים ונוטות שלא להצביע לנשים, גם אם אלה מבטיחות להן לשפר את מצבן. גם את זה יש לשנות. לצערנו, הנשים עדיין לא מוכנות להפקיד את גורלן בידי נשים.

יש להגיע למצב, שבו אחוז גדול מהפוליטיקאים יהיו פוליטיקאיות שיגיעו לעמדות מפתח חשובות באמת, ומשם הן יוכלו לשנות את פני הדברים. אז אפשר יהיה לחוקק יותר חוקים לטובת הנשים, הפוליטיקאיות כמובן גם ידאגו יותר לחברה כולה ופני הדברים בכללותם ישתנו לטובה.

נשים חייבות ללמוד, שבפוליטיקה עליהן לתמוך בראש ובראשונה בנשים. כאשר זה יקרה, טרשקובה שוב לא תהיה יחידה במינה בהולכת האנושות לאתגרים חדשים.

ראו גם:

פרטים על לודמילה איואר

האתר של לודמילה איואר ובעלה

שיחה עם איגור טרונוב

Адвокат

3 תגובות

  1. עד היום שוגרו לחלל שלושה אסטרונאוטיות רוסיות בלבד, סין שרק לפני עשור החלה בטיסות חלל מאוישות כבר הספיקה לשגר שלושה אסטרונאוטיות ובשיגורי מעבורות החלל שוגרו נשים רבות.המספר לא זכור לי. לרוסיה יש עדיין מה ללמוד לפחות בתחום זה.

  2. “הי – אלי ! – לפני טרשקובה – הייתה – כלבה … / ולא-כלב ! … / אצל הרוסים אפילו הכלבים לפני הנשים… / והנשים – לפני-הגברים – כדי-לפנות-את – המוקשים … //” 30.9.14. (C). אלגל.

כתוב תגובה

הזן את תגובתך!
הזן את שמך כאן