עוד אומרים שירה בירושלים

 

ארבע שנים של ערבי שירה שוברי-גבולות ורב-תחומיים בעיר הקודש:

אומרים שירה 20

אומרים שירה היא סדרת ערבי שירה ירושלמיים בעריכת איתי עָקִירַב ואמיר מְנַשֶּׁהוֹף ובחסות מוזיאון ישראל.

ערבי אומרים שירה מתקיימים בבית טיכו שבמרכז העיר אחת לחודשיים, ובהם מתארחים כארבעה משוררים לערב ולצדם מוזיקאים הפועלים בעיר. הרכב המשתתפים כולל משוררים צעירים לצד ותיקים יותר, ירושלמים לצד אחרים. אלה מתכתבים בדרכים עדינות ועקיפות עם נושאי התערוכות הזמניות שמוצגות בבית טיכו. בנוסף, בכל ערב רואה אור אסופת שירים קטנה מבית נִשְׁמַת הוצאה לאור, ובה מבחר משירי המשתתפים.

ערבי אומרים שירה הראשונים התקיימו בשנת 2009 בפאב "הקצה" לשעבר. ערבים אלה התנהלו כבמה פתוחה ובאו לענות על הצורך של צמד העורכים ושל חבריהם בזירת קריאה ושיחה של משוררים מקומיים וצעירים ברובם. הערבים תפסו תאוצה במהירות מפתיעה. משם עברה סדרת אומרים שירה לבית הקפה "תמול שלשום", שם מתכונתה הנוכחית החלה להתעצב: מספר משתתפים מצומצם, ליווי מוזיקלי והוצאה לאור של אסופת שירים לכל ערב מערבי הסדרה. עם המעבר לבית טיכו, המופעל על-ידי מוזיאון ישראל, זכו הערבים לנקודות התייחסות מסוג חדש: הערבים בבית טיכו מתכתבים עם אמנות חזותית, בדמות התערוכות המוצגות במקום.

בערבי אומרים שירה הקודמים השתתפו בין היתר המשוררים יעקב אלג'ם, ישראל אלירז, אלמוג בהר, יעקב ביטון, מואיז בן הראש, חיים גורי, שי דותן, חדוה הרכבי, הילה להב, נדב ליניאל, לורן מילק, אפרת מישורי, דורי מנור, נעם פרתום ויואב עזרא.

ביום רביעי ה-13/3/13 בשעה 20:00 יתקיים בבית טיכו (הרב קוק 7) ערב אומרים שירה (העשרים במספר!). בערב זה נבקש להתייחס לתערוכה וינה של אנה, המוצגת עתה בבית טיכו. התערוכה מעניקה מבט חדש על "הסֶצֶסיון הווינאי", קבוצה של אמנים ואדריכלים אוונגרדיים, שפרשו מהסגנון המסורתי וההיסטוריציסטי ששלט בזמנם והקימו ב-1897 איגוד משל עצמם. בין מייסדי האיגוד העצמאי נמנו גוסטב קלימט, קולומן מוֹזֶר, יוזף הופמן ויוזף מריה אולבריך. הקבוצה עסקה לא רק באמנות במובנה המצומצם, כי אם גם באדריכלות ובעיצוב פְּנים.

בערב אומרים שירה 20 נבקש לבוא במגע דווקא עם הצד העיצובי של אמני הקבוצה הווינאית. נתייחס לחפצים הייחודיים המופיעים בתערוכה, שאותם עיצבו ויצרו האמנים לפני מאה שנים ויותר; נניח את מבטנו על החפץ ועל המבט שהחפץ משיב.

בערב ישתתפו המשוררים נדב הלפרין, נורית זרחי, מיתר מורן ואלחנן ניר. כן ישתתפו המוזיקאים רבקה ארקי אמר (נבל) ותומר עינת (כינור), שיבצעו מוזיקה שנכתבה בווינה.

הכניסה חופשית וברוכה.

ראו עוד על ערבי "אומרים שירה ":

אומרים שירה בפייסבוק

רונה ברנס על ערב אומרים שירה

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך אירועים ספרותיים עם התגים . קישור קבוע.

סגור לתגובות.