אתר המאמרים המדעיים בעברית של יבגני ברגינסקי

Yevgeny Berginski

יבגני ברגינסקי הוא מידען נמרץ שבנה לאחרונה מיזם עצמאי משלו: מנוע לחיפוש מאמרים מתוך כתבי עת עבריים אקדמיים מקצועיים, וכן אינדקס כתבי עת בשפה העברית ברשת הכולל כעת כ-200 כתבי עת. 

יבגני עובד בחמש שנים האחרונות כספרן ומידען במוסדות לימוד אקדמיים. בעבר פירסם ברשת בלוג מעניין מאוד על מוזיקה מזרח אירופאית, בלקנית, וצוענית, שחשף לפני הקוראים צוהר לתרבות לא מוכרת בארץ. אולם בשנים האחרונות שינה את תחום התעניינותו ועבר לנושא מנוע חיפוש מאמרים בעברית.

להלן ראיון של אלי אשד עם יבגני ברגינסקי.

יבגני : האתר שלי כולל אינדקס נושאי עדכני של כ- 200 כתבי עת אקדמיים ומקצועיים בשפה העברית המכילים מאמרים בטקסט מלא בגישה חופשית ברשת. כמו כן, האתר מכיל מנוע חיפוש מותאם המאתר מאמרים ותכנים אחרים מאותם כ"ע העת שבאינדקס בלבד. האתר מתעדכן בקביעות.

אלי : איך עלה במוחך הראיון לאינדקס ?

יבגני : אני חושב על זה כבר שנים. אני עובד כמידען וספרן, בא במגע עם התחום הזה, וראיתי שאין אינדקס לחיפוש אתרים מעודכן. אז החלטתי שאם אני צריך את זה אז בוודאי שגם אחרים זקוקים לזה, ויצרתי אתר כזה בעצמי.

אלי: למה אתה חושב יש בזה צורך ?

יבגני : כי הרבה אנשים מחפשים חומר קריאה בשפה העברית, ויש מאמרים מאוד ייחודיים שרק מעטים מאוד נכנסים אליהם. אני בעצמי מגלה כל הזמן כתבי עת איכותיים בעברית שבכלל לא ידעתי על קיומם.

אלי : איך אתה מתכוון להמשיך לפתח אותו ?

יבגני :כל פעם שאני מוצא כתב עת חדש בעברית שנראה לי רלבנטי לקריטריונים שלי אני מכניס אותו לאינדקס.

אלי : יש אפשרות להרוויח מזה כסף ?

יבגני: כמו רוב המיזמים באינטרנט זה מיזם חינמי. ההכנסות הן בעקיפין מפרסום.

אלי: האתר שלך מאפשר חיפוש גם במגזינים אינטרנטיים כמו "יקום תרבות" ?

יבגני : האתר בשלב זה עדיין אינו מכיל מגזינים אינטרנטיים כדוגמת "יקום תרבות" או בלוגים שונים מכמה סיבות-

1. רצון לשמור על איכות התכנים גבוהה ולהכיל מקורות כמה שיותר אקדמאים.

2. "יקום תרבות" אינו נמצא במאגר משום שמבחינתי הוא אינו עונה על הקריטריונים של כתב עת מקצועי מבחינת הפורמט. החלטתי להתמקד בכתבי עת היוצאים בפורמט הקלאסי והמסודר של גיליון היוצא פעם בחודש/חצי שנה תחת חסות איזה פקולטה או עמותה מקצועית, ומכיל את המיטב שהעורכים מצאו לנכון לכלול בו, וזה מאפשר לקהל האקדמאי מעין סדר בחיפוש. זה מאד חשוב לקהל אקדמי שצריך לצטט מקורות מידע לפי כללים מוגדרים ולהסתמך על מקורות איכותיים ושפיטים.
גם מבין כתבי עת /ביטאונים/עלונים היוצאים בפורמט הקלאסי אני לא מכניס כל דבר אלא רק כאלו הנראים לי איכותיים ושימושיים.

אלי : אין ברירה. בעניין הזה המחפשים יאלצו לסמוך על שיפוטו של יבגני לגבי מה איכותי ומה לא. אולם יבגני מבטיח כי ישקול בתור המיזם הבא שלו לעשות אתר חיפוש דומה, שיתמקד בבלוגים ומגזינים אינטרנטיים איכותיים כגון "יקום תרבות".

אתר חיפוש המאמרים של יבגני

www.ahaen.com

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך כללי, מדע ופילוסופיה, ספרות אלקטרונית, ראיון עם התגים , , . קישור קבוע.

2 תגובות על אתר המאמרים המדעיים בעברית של יבגני ברגינסקי

  1. מאת חיים:‏

    האתר שינה שם:
    מפתח למאמרים, מחקרים, עבודות גמר וכתבי-עת אקדמיים בעברית
    http://maamaracademi.blogspot.co.il/

  2. מאת יונתן טיסקר:‏

    יבגני צור איתי קשר אני מעוניין לסלק את החוב שלנו 0542600637 יונתן

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*