הצהרת כוונות מדור תרבות עם ישראל

מדור תרבות עם ישראל

הרעיון המרכזי שעומד מאחורי המדור הזה, מרומז בתוך מדרש אגדה אחד המופיע בשמות רבה פרשה ה' סימן ט'. המדרש מספר שבעת מעמד הר סיני, קולו של האל היה נשמע בכל העולם מכל כיוון אפשרי. בני ישראל מנסים לגלות מאיפה דבר האלהים בוקע ורצים לכל כיווני הרוחות, צפון דרום מזרח ומערב למעלה למטה. בזמן הריצה הם היו שואלים זה את זה את הפסוק הנמצא באיוב כ"ח: "והחכמה מאין תמצא ". מן ההקשר של הסיפור אנו למדים שני ישראל אינם יודעים איפה דבר האל, החכמה, כי הוא נשמע להם בכל מקום והם מחפשים אותו בכל מקום. במדור זה ננסה לחפש אחר הדבר שמרכיב את תרבות ישראל, תוך כדי דיון בנושאים הרבים ככל האפשר המאכלסים את התחום הזה שנקרא תרבות עם ישראל. רצינו לקרוא למדור לראשונה מדעי היהדות. אולם בקרב חברי המערכת התגלעו חילוקי דעות ואחדים חשבו שהשם מזכיר את החוקרים במדעי היהדות מגרמניה של המאה ה19.

הדיונים במדור זה יתבססו על מאמרים של אקדמאים ומלומדים בעלי רקע אקדמי כלשהוא בנושאים הקשורים בתרבות ישראל כמו תנ"ך, תלמוד, תולדות עם ישראל, לימודי ארץ ישראל וכיו"ב. החלטנו לא לדון בנושאים אקטואליים. אין זאת כי אין לנו דעה מגובשת בנושאים אקטואליים, אלא לדעתנו יש בעולם המקוון די אתרים מרכזיים העוסקים באקטואליה יהודית וחשבנו כי עוד אתר אקטואלי לא יעלה ולא יוריד. אנו נשתדל במאמרים שנציג כאן לפתוח בפני הקוראים שלנו נושאים שלא ידועים כל כך בציבור הרחב המשכיל. בכך ננסה למתוח ככל האפשר את גבולות הידע התרבותי של קוראינו.

תגובה אחת על הצהרת כוונות מדור תרבות עם ישראל

  1. מאת חננאל מאק:‏

    שלום רב לירון לייבוביץ
    אולי קראת או שמעת שפרס ביאליק היוקרתי של עיריית תל אביב יוענק לי השנה על ספרי "מסודו של משה הדרשן". אני כותב זאת מאחר שגילית התעניינות באיש ובספר ואף העלית מאמר שלי בעניינו לרשת שאתה מנהל.
    בברכה
    חננאל מאק